Gå til innhold
Hundesonen.no

øye betennelse


Recommended Posts

Min hund Bruno har fått øyebettenelse, og jeg lurer på om jeg ska kjøpe noe for å få det vekk. Øye er rødt og han blunker veldi mye med venste øye. Jeg har tatt litt kaldt vann på det sånn at det ikke skal bli verre, men jeg vet ikke om jeg ska kjøpe noe, fordi mamma sier at det går vekk etter vert men jeg synes at det ser ut som om det plager hann litt.

PS: det er bare på venste øye og han er 5 måneder gamel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et tips hvis det klør: Kjøp kamille-te, gjerne helt vanlige te-poser, og lag på vanlig måte. Avkjøl, og drypp og vask øyet med teen. Kamille beroliger huden og demper kløe. Funker kjempefint, har støtt såre øyne selv. 

Rødt øye betyr ikke nødvendigvis betennelse. Det kan bare ha vært irritasjon. Er det betent, kommer det også puss. Så jeg støtter Polfarers råd :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes absolutt du skal ta en tur til veterinær, det er ikke bra dersom de blir gående for lenge med skader på øynene. En veterinær vil da sjekke om han bare er irritert, har betennelse eller eventuelt sår(!) eller andre ting. Dersom han er tydelig plaget ved å knipe det ene øyet - jo fortere bør du komme deg til veterinæren mener nå jeg.

Hvis han bare hadde hatt litt puss fra øynene ville jeg prøvd skyllemetoden et par dager først, men når han kniper med det ene øyet er det tydelig at det er vondt og plagsomt, og kan være mye mer alvorlig.

Øyeskader er ingenting jeg tar lett på iallefall, og om har han sår på hornhinnen og går ubehandlet for dette i lengre tid kan det få ganske store konsekvenser. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 20. januar 2016 at 9:44 PM, malene-Bruno skrev:

Min hund Bruno har fått øyebettenelse, og jeg lurer på om jeg ska kjøpe noe for å få det vekk. Øye er rødt og han blunker veldi mye med venste øye. Jeg har tatt litt kaldt vann på det sånn at det ikke skal bli verre, men jeg vet ikke om jeg ska kjøpe noe, fordi mamma sier at det går vekk etter vert men jeg synes at det ser ut som om det plager hann litt.

PS: det er bare på venste øye og han er 5 måneder gamel.

Har flyttet tråden din til helse og sykdommer :) .

Admin Mirai

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei jeg hadde jo ikke det, men nå er hun et familiemedlem og har vært det i 3 år, så å sende henne tilbake er uaktuelt. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
    • Hei,  Jeg har en 3 år gammel malteser på for. Jeg betalte 5k da jeg fikk henne, men signerte fortsatt en vanlig forvert avtale. Hun skal ifølge avtalen få 2 kull. Det ble spesifisert da jeg fikk henne at hun skulle avles med andre registrerte maltesere.  Oppdretter bestemmer seg i stedet for å få et blandings kull og lage maltipoo på første kull. Jeg likte det ikke, men orket ikke å lage noe styr av det. I oktober hadde hun første løpetid etter kull nr 1. Det er nå ca 6 mnd siden og jeg har fulgt med for å sjekke om hun får løpetid.  I dag fikk jeg melding av oppdretter hvor hun truer med å ta henne tilbake fordi jeg ikke har sagt ifra om løpetid, men hun har jo ikke hatt løpetid enda. Hun mener maltesere har løpetid hver 4. Mnd? Dette høres ikke riktig ut. Jeg ble veldig satt ut siden jeg alltid har gitt beskjed ved løpetid tidligere. Mitt spørsmål er hvilke rettigheter har jeg? Jeg har jo betalt en viss sum for hunden. Jeg har fulgt kontrakten, og kan dokumentere at oppdretter har brutt kontrakten. Kontrakten spesifiserer at hun må følge nkk sine retningslinjer for avl, og de åpner ikke for blandingsavl. Hun sa hun er i sin fulle rett til å blande raser så hun er åpen på at hun vil bryte kontrakten nå og.  Jeg vil egentlig bare bli ferdig med dette og hadde planer om å si ifra ved løpetid som sikkert kommer nå straks, men nå føler jeg meg ikke trygg på dem overhodet.    Edit: jeg har hatt hunden i 3 år og er absolutt ikke interessert i å heve kjøpet. Jeg ønsker egentlig kun at de skal forholde seg til kontrakten, og ikke true meg med å hente henne når jeg alltid har fulgt kontrakten. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...