Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
3 minutter siden, ida skrev:

Da har vi nok møtt svært ulike eksemplarer av rasen. 

Jeg kjenner individer med relativt liten radius også, men det er jo opprinnelig en vakthund (selv om de fleste jeg kjenner lager mindre lyd enn de fleste dsg). Jeg kjenner pinschere med innkalling på rådyr, og jeg kjenner pinschere som ikke kan være uten bånd utendørs, punktum. De krever en del motivasjon for å jobbe, og er ikke alltid like keene på å holde seg hos fører. Det er noen år siden jeg var aktiv i pinscherklubben nå, men jeg regner med rasen ikke har endret seg vesentlig på fem år.

Jeg digger pinscherne jeg (ingen hemmelighet det?) men det er ikke de jeg tenker først på når det nevnes "spanielgemytt uten pelsstellet".

  • Svar 64
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg hadde aldri kjøpt wachtelhund hvis ikke det hadde vært til å brukes på jakt. Aktiv rase, som jeg mener trenger og fortjener å bruke det de er avlet frem til - å jakte. Dette er treffende

Noe helt annet enn spaniel, men. Whippet? [emoji1]

Sånne rasetråder synes jeg er vanskelig, det er da det går opp for meg hvor lite kunnskap jeg har om forskjellige raser som ikke er "meg" på en måte. Whippet er ikke nødvendigvis et dårlig valg.

Skrevet

Skjønner jeg godt! Men det spørs om du ikke må fire på noen av kravene, for jeg tror kanskje du leter etter en rase som ikke finnes ;) Hvis du for eksempel finner ut at det er greit med en større hund, er jo labrador et fint alternativ. Ev. se etter en omplasseringshund med de egenskapene når den tid kommer.

Skrevet
11 minutter siden, Pringlen skrev:

Welsh er alt foreslått, men du har jo også field! De er jo knallfine, med moderat pels.

Okei, klarte ikke å finne det :)

Skrevet
hm... Komme på innkalling og kort radius i forhold til eier på whippet? God fremkommelighet i vestlandsk einer og kratt uten å ødelegge seg?  Men den delen med å ikke ville ut når det er dårlig vær, den er sterkt tiltalende[emoji4] Det er bare det at bikkja da måtte være inne store deler av året :hmm: 

Jeg kjenner ikke så mye til rasen anna enn det jeg har lest. 

Jeg er ganske ofte på tur med Carro92 og hennes to whippser. De holder seg i nærheten, kommer når hun roper, kløver, trekker og er ute i allslags vær. De er vel ikke veldig gira på å gå ut og tisse i kulda, men er ikke noe klaging når de først er ute på tur. De er på teltturer hele året, og er vel ikke så mye mer enn en ubetydelig rift her og der, så vidt jeg vet? Caroline får utdype mer om hun ser dette.

Whippet står ihvetfall høyt på lista mi den dagen jeg evt vil ha noe som ikke er så intenst. [emoji1]

Skrevet
14 timer siden, Kokospaniel skrev:

hm... Komme på innkalling og kort radius i forhold til eier på whippet? God fremkommelighet i vestlandsk einer og kratt uten å ødelegge seg? 

Men den delen med å ikke ville ut når det er dårlig vær, den er sterkt tiltalende:) Det er bare det at bikkja da måtte være inne store deler av året :hmm: 

Jeg kjenner ikke så mye til rasen anna enn det jeg har lest. 

Min lille erfaring med whippeten min på 9 mnd, er at han holder seg i nærheten. Han har ikke større radius enn border collien jeg min hadde. Opplever ikke mye sår og rifter når vi er på tur  (Bor i Bergen). Og han løper i hundre igjennom busker og kratt, på fjell og berg. 

Min får ikke lov å ikke gå ut når jeg sier vi skal ut. Han må være med, og han er med om noe slukøret :lol: Putter på et dekken så han skal holde seg nogelunne tørr og skjermet for dårlig vær. 

Meget enkel rase, som er rolig inne. Han har fra dag en sovet mest inne, men er aktiv ute. Han liker å være ute selv i kaldt vær, er regn og vind som ikke er så kult. Får han løpe løs, så er han happy uansett :) Kommer til å kjøpe kløv til han, og ha han med på sykkel- og skiturer. Mest sannsynlig så blir det skitur med whippet og husky i romjulen. Min er veldig lite treningsvillig. Han ser ikke helt poenget med å sitte uten at han SER godbiten og VET at han får den :P Men dette var jeg forberedt på. 

Er bare å gi en lyd hvis du vil oppleve whippet i vestlandsterreng :) 

Skrevet
15 minutter siden, Siri skrev:

Jeg stemmer for en sånn.... :aww: . Lite pelsstell, renslig og krever ikke så mye... :D 

gosig-golden-kosedyr-gul__79255_PE202819

Knegg!! Og så jeg som bare leiter etter en cockerliknende rase uten all pelsen :innocent: 

Skrevet
17 timer siden, simira skrev:

Kooiker synes jeg var et godt forslag.

Kooiker passer veldig godt til startinnlegget (hardfør, praktisk talt ikke pelsstell, tåler varme og kulde og snø og is (selv om pelskvaliteten nok kan variere litt), kan varsle litt, men skal bare "si fra", intelligente, ikke gjetere---), men de kan være litt sære og krever at man setter seg litt inn i noen utfordringer med mentalitet på forhånd (pleier ikke være noe vanskelig, kooikereiere er flinke til å snakke om både negative og positive ting:P, bare finn noen som har kooiker eldre en 1-2 år) og har med seg det når man ser etter potensielle kull. 

Skrevet
3 minutter siden, Kokospaniel skrev:

Knegg!! Og så jeg som bare leiter etter en cockerliknende rase uten all pelsen :innocent: 

Må da passe perfekt, denne her :D 

Skrevet
1 time siden, *Marianne* skrev:

Kooiker passer veldig godt til startinnlegget (hardfør, praktisk talt ikke pelsstell, tåler varme og kulde og snø og is (selv om pelskvaliteten nok kan variere litt), kan varsle litt, men skal bare "si fra", intelligente, ikke gjetere---), men de kan være litt sære og krever at man setter seg litt inn i noen utfordringer med mentalitet på forhånd og har med seg det når man ser etter potensielle kull.  

Jeg har ei "tante Sofie", alt skal være på stell sånn som ho har tenkt seg. Alle har vær så god å oppføre seg pent takk... Det inkluderer også hunder på tv (sukk!). Ho varsler på alt ho hører, og alt ho tror ho hører. Ho har heller ikke ro i rumpa til å stå i ro når vi er ute, men digger å snorke tett inntil i sofaen. 

Ideen om å møte voksne individer av ulike raser er rett og slett lur :) Nyfrelste valpekjøpere får seg dessverre av og til noen overraskelser når valpen kommer i puberteten... :icon_confused: Hundemiljøet rundt Bergen er jo relativt stort, så en bør kunne treffe på litt av hvert av både raser og individ. 

Skrevet
5 minutter siden, Kokospaniel skrev:

 

Ideen om å møte voksne individer av ulike raser er rett og slett lur :) Nyfrelste valpekjøpere får seg dessverre av og til noen overraskelser når valpen kommer i puberteten... :icon_confused: Hundemiljøet rundt Bergen er jo relativt stort, så en bør kunne treffe på litt av hvert av både raser og individ.

Akkurat det er ofte en utfordring med "nye" kooikereiere, som er overbegeistra over sin sosiale valp og er overbevist at det er den rette rasen for alle. Ser det bl.a på rasegrupper på facebook. Så blir valpen 1-2 år, og blir en "ekte kooiker", dvs (for mange, og selvfølgelig varierer det) litt sær, lar seg ikke pille på nesen av andre hunder (eller mennesker den ikke kjenner), liker ikke hunder av samme kjønn, kan bli reservert, vil gjerne velge selv hvem den skal hilse på og ikke, litt vanskeligere å motivere ("whats in i for me?", men for all del veldig givende hunder å samarbeide med), og kanskje ikke fullt så enkel og sosial som den lille søte valpen var. Og det tror jeg gjelder i større eller mindre grad for andre raser og... I tillegg har jo "erfarne" eiere innenfor en rase kanskje ofte sett flere individer enn de som har rasen for første gang og er nye med rasen, så de har flere individer å basere sine erfaringer på...

Skrevet
6 timer siden, Kokospaniel skrev:

@Snoffe det kan vi kanskje få til, om formen din er bra en dag og dere ikke er på vei til å flytte til ytre Sotra, Masfjorden eller liknende herligheter :)

Vi flytter til Søfteland  (i mars) :) Finner alltid en dag jeg er i litt bedre form :)  

Skrevet
39 minutter siden, Kokospaniel skrev:

@Snoffe Søfteland er jo bare rett over haugen når det ikke er glatt. Det klarer vi :-)

Jeg er også veldig mye i Os til vanlig, så for min del er ikke det området et "problem" å komme seg til :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...