Gå til innhold
Hundesonen.no

Kongsberg Hundeklubbs utstilling 5. og 6. desember.


Recommended Posts

Skrevet

Ingen som har laget resultatbørs enda eller er jeg helt blind? :P 

 

Jeg vil skryte av at vi gjorde det bra, så da lager jeg en! 

Stilte bare akitaen i dag (shibaen er på juleferie i Tromsø). Vi har stilt for dommeren en gang før, da i unghund. Nå møtte vi henne igjen i championklasse. Hun syntes fremdeles han bevegde seg godt og var bare godord på kritikken! Kengurufakter droppet han etter et strengt "nei", så han begynner bli voksen! BIR med ck. Premie var en bøtte med godbiter. Hurra!

  • Like 16
Skrevet

Yasmine stilte for første gang i åpen klasse - og gjorde sitt første forsøk på championat. Og det gikk jo fint :) . Hun fikk CERT og BIR og ble plukket ut i semifinale i gruppa, men det er vel ikke så lett å plassere en hund som står som en kålorm i ringen, så da stoppet vi der :D . Nå var jeg ikke så opptatt av verken BIR eller grupper -  vi fikk det siste certet, så nå kan hun titulere seg N DK UCH DKJV-14 DKV-14 NJV-14 KBHV-15 NV-15   :) 

  • Like 17
Skrevet

Stilte ikke egen hund i helgen men var med søstra mi og ei venninne opp i dag. Endte med at jeg stilte en ung hannhund i oppdretterklassen og gruppen, noe som var veldig gøy. Oppdretteren kom på 2. Plass i gruppen :) Whippet alle sammen!

Sent fra min SM-N9005 via Tapatalk

  • Like 5
Skrevet

Elendige lysforhold i hallen, men slik så mine 3 ut i dag:

11202622_10153288769907108_4581880245012

 

Fra venstre
Beringia, knapt  4 mnd fikk en flott kritikk og ble BIM valp

Stjerne, 11 mnd, første gang i JR klasse og hadde 2 flotte konkurrenter. Fin kritikk og Exc

Fjellbris, 3,5 år. Åpenklasse Exc med CK

Veldig trivelig dommer som jeg gjerne stiller for igjen. Arne Foss.

 

 

  • Like 8
Skrevet

Gratulerer til alle som er fornøyd med helga!

Jeg meldte på Glam Le Pup, fordi jeg gjerne ville ha dommers vurdering av ham - oppsatt dommer er ansett som rasespesialist og er en jeg liker godt å stille for. Og siden jeg likevel skulle dit, meldte jeg på to tisper også, en får jo ikke noe ved å være hjemme...

Jeg ser helt klart ironien i at jeg dermed fikk dommerbytte på valpen, på grunn av for mange påmeldte. Hadde jeg bare nøyd meg med valpen, så kanskje jeg hadde fått det som jeg ville... Jaja, jeg dro nå dit lell med alle tre. Det var hele ti bernervalper påmeldt, med seks hannhunder og tre i hver klasse. Glam har blitt veldig flink, og løper med slakk lenke, veldig kontrollert og målbevisst, koordinert og i godt tempo. Jeg føler at han har et godt og langt steg. Stå har han også blitt flink til å gjøre i lengre perioder, og han viser at han koser seg i ringen. Det er rett og slett veldig morsomt å vise ham! Men vi vet jo hvordan det er med valper, de utvikler seg i hytt og pine, og kan endre seg fra helg til helg. Glam har derimot vokst ganske jevnt, har egentlig hele tiden hatt fire like lange bein, nogenlunde rett overlinje, bank i bordet. Så får vi se om han skal ha en ugly duckling-fase senere. Men i helga var han fiiin, så han danket ut samtlige hannvalper og fikk den hvitgrønne BIM-rosetten. 

Jeg stilte ei fôrtispe i junior, hennes tredje offisielle utstilling og tredje excellent, jeg liker den statistikken :D Hun ble nummer tre av fem i klassen, slått av bedre hunder som har kommet lenger i utviklingen. Hun fikk en god kritikk, og det dommeren påpekte er ting jeg er helt enig i. Hun har åpenbart ikke vært på like mange utstillinger som de som bor hos meg fast, men hun tar det hele på strak og stø pote. Fôrvertene trener lydighet med henne, så utstillingstreningen hun får er det vi gjør i ringen der og da, men hun har så fint trav (i hvert fall når hun ikke ser familien sin på utsiden og skjener ut til høyre foran meg for å hilse på dem), og står ganske så tålmodig for en som har lært at det er "sitt" som lønner seg. Dette er valpen jeg ikke tenkte å beholde, for hun var så kjedelig og intetsigende i valpekassa på alle måter...

Foenix fikk very good i åpen klasse, men hun kunne stilt i bikiniklassen, så det er jo greit nok.

  • Like 9
Skrevet

exc på naken juniortispe uten ck pga pels. dro egentlig bare for å trene på å gå innendørs, noe hun nesten ikke har gjort. flink pippilotta traver med fremdrift og er flink :) Kunne godt ha fått ck og da,hun er ikke så naken :)  

Terkel ble BH2. Feiget ut og meldte championklassen i steden for bruks. 

Terkel kongsberg.jpg

  • Like 9
Skrevet

Jeg har en sopp :D Besteste Laffen i hele verden var så flink og er så pen at fru dommer belønnet han med ck og...JESS...der var det siste kvalifiserende certet i boks, på dagen en uke etter at han fylte 2 år :D 

Kritikk: "godt hode & uttrykk, smalt & edelt hode, ovale mørke øyne, vel ansatte ører, godt beheng, god lengde på hals, god rygg, muskuløs lend, korrekt ansatt hale med god lengde, vel tilbakelagte skuldre, god brystdybde, velutviklede lår, beveger seg lett og uanstrengt, typisk for rasen, korrekt pels."

Han var dog ikke helt sikker på hva den rød/grønne tingen over hodet hans var for noe, men det hjalp litt at jeg gikk vekk og sto foran og prøvde overbevise han at den tingen er et bevis på at fru dommer syntes du er pen *fnis* 

12310576_1072130966170983_25507840865396

  • Like 14
Skrevet

Frost stilte i Ch klassen og fikk Exc, CK, 2 chkk og endte opp som 2 BHK. 

Veldig fornøyd da vi stilte med ny handler som ikke har stilt belger før. De samarbeidet supert og Frost viste seg utrolig flott. 

Oppdretter stilte i oppdretterklassen og kom på 3 plass. Veldig fornøyd og stolt av tervene. 

Akira ble løpt ned lørdag morgen og haltet så hun fikk dessverre ikke stilt i valpeklassen. Er ikke noe vits i å stille når hun ikke kan løpe skikkelig. 

Veldig fornøyd med helgen og gleder oss til Leto i romjula

  • Like 4
Skrevet

Yoshi stilte i åpenklasse for dommer Zorica Salijevic. Jeg hadde ikke trua, og var bombe sikker på at han kom til å ryke ut med en blå kasta etter seg. For hannen vi stilte mot var veldig flott, men den trakk seg for dommeren. Yoshi, som tror han eier verden, og at alle elsker han, oppførte seg fantastisk. Han var en drøm å vise frem, og jaggu løp han seg ikke til BIR med CERT, som på dagen gjorde ham til NORSK UTSTILLINGS CHAMPION:drool::D!!!! Stor stas :D Gud som vi hoppa tulling i ringen av glede!

Kritikken:
Korrekt hode. Sterk nakke. Bra utviklet kropp. Gode vinkler. Mycket bra i rørelser. Bra temperament.
Blir Champion i dag. Gratulerer!

Ikke nok med det, så går han hen og bli BIG 3 også:drool:!!! Aldri har han travet så flott, eller stilt seg opp så flott som denne dagen. Kanskje han skjønte at dette var siste utstillingen på lenge? Ikke vet jeg, gullgutten er fantastisk uansett han:wub:!!

Så stilte jeg Zarek Samojed, som for dagen også viste seg veldig flott. Han er litt vrien å stille opp, men i går sto han veldig pent, og travet pent uten hopp og hyss. Kjedelig nok fikk han kun er Very Good. Knall kritikk, men dessværre for mye farge i pelsen for dommers smak, og ønske om mer utviklet front. Zarek er bisquit farget. Han er enda ung, så vi prøver igjen senere!

  • Like 8
Skrevet
25 minutter siden, Red Merle skrev:

Yoshi stilte i åpenklasse for dommer Zorica Salijevic. Jeg hadde ikke trua, og var bombe sikker på at han kom til å ryke ut med en blå kasta etter seg. For hannen vi stilte mot var veldig flott, men den trakk seg for dommeren. Yoshi, som tror han eier verden, og at alle elsker han, oppførte seg fantastisk. Han var en drøm å vise frem, og jaggu løp han seg ikke til BIR med CERT, som på dagen gjorde ham til NORSK UTSTILLINGS CHAMPION:drool::D!!!! Stor stas :D Gud som vi hoppa tulling i ringen av glede!

Kritikken:
Korrekt hode. Sterk nakke. Bra utviklet kropp. Gode vinkler. Mycket bra i rørelser. Bra temperament.
Blir Champion i dag. Gratulerer!

Ikke nok med det, så går han hen og bli BIG 3 også:drool:!!! Aldri har han travet så flott, eller stilt seg opp så flott som denne dagen. Kanskje han skjønte at dette var siste utstillingen på lenge? Ikke vet jeg, gullgutten er fantastisk uansett han:wub:!!

Så stilte jeg Zarek Samojed, som for dagen også viste seg veldig flott. Han er litt vrien å stille opp, men i går sto han veldig pent, og travet pent uten hopp og hyss. Kjedelig nok fikk han kun er Very Good. Knall kritikk, men dessværre for mye farge i pelsen for dommers smak, og ønske om mer utviklet front. Zarek er bisquit farget. Han er enda ung, så vi prøver igjen senere!

Gratulerer så mye. Så dere i gruppa og han er nydelig??

Skrevet

Det var stor konkurranse i vår rase med hele 21 valper. Det var 7 tisper i 6-9 måneder. Twiggy er utrolig lett og morsom å stille! Traver fint og fristiller seg veldig raskt og naturlig. Syns hun har en herlig utstråling i ringen! Dessverre syns dommeren at hun manglet masse, så endte opp som nummer 4 i klassen, med en god kritikk. Jeg er dog veldig fornøyd med dagen mtp erfaringene vi har tatt med oss. 

 

 

Gratulerer til alle andre som plasserte seg! 

IMG_20151205_193914.jpg

  • Like 7
Skrevet

Gratulerer til alle fornøyde!

Vi hadde tidenes kjipste dag på utstilling, vi :( Jubefanten fikk 0 pga aggresjon.. Dommer var ikke fornøyd med at jeg viste tennene, så hun tok et skritt mot han for å åpne nebbet selv, og tråkket mest sannsynligvis på tåa hans. Han hylskrek og hoppet bakover. Dommer sendte han rett ut uten kommentar. Jeg tenkte at vi ble sendt ut pga redsel,  og ble mildt sagt overraska når jeg fikk se kritikken. Har sendt inn klage, men regner ikke med at den går igjennom. Sjukt kjip å få en 0 på en hund som ikke vet hva aggresjon er for noe, sånn i tilegg til at han har ble redd for ringen :( Han var sååå fin på oppvarming og hadde i grunn håpa på cert..

 

Danara syntes hallen var ekkel, og ville egentlig finne på helt andre ting, så hun ble BIM valp. Dita fikk flat rød, uten at jeg vet hva hun ble trekt for, hun viste seg superfint, ihverfall.

Skrevet
9 minutter siden, Teserere skrev:

Ånei @Mumle Mu så utrolig kjedelig :hmm: Var det ingen andre der som så det? 

Veldig :( Mange som så det. Vi tok en liten runde etterpå, så vi har vel en rundt 20 personer som kan bekrefte hva som faktisk skjedde. Ble vel nærmest frarådet av folk å kaste bort penger på klage, men det er så innmari urettferdig at han, av alle, skal bli sittende med en null, liksom :(

 

Skrevet

Æsj, for en kjip opplevelse @Mumle Mu!

Hannhundcertet ble visst gitt til feil bikkje hos staffen, han som egentlig skulle ha det skjønte ikke spørsmålet om hunden var fullcertet, så svarte bare ja. Kjipern for de med junioren som trodde de fikk certet. Ble oppklart igår eller idag, men kun pga utstillere som følger med.

Skrevet
4 timer siden, Stine skrev:

Æsj, for en kjip opplevelse @Mumle Mu!

Hannhundcertet ble visst gitt til feil bikkje hos staffen, han som egentlig skulle ha det skjønte ikke spørsmålet om hunden var fullcertet, så svarte bare ja. Kjipern for de med junioren som trodde de fikk certet. Ble oppklart igår eller idag, men kun pga utstillere som følger med.

Det blir vel ordnet opp hos NKK, så de som skal ha certet får det?

Skrevet
2 timer siden, Perfect Image skrev:

Det blir vel ordnet opp hos NKK, så de som skal ha certet får det?

Selvfølgelig :)  Men det er jo etter at andre utstillere har gjort NKK oppmerksom på det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
    • Hei! Etter å ha kranglet med vår golden retriever hanhund nesten hver dag i ett år så oppdaget jeg dette forumet! Skal prøve å gjøre en lang historie kort. Vi har en golden gutt på 14 mnd som vi plages med. Han er en nydelig hund på alle mulige måter men siden vi fikk han har vi slitt med et og samme problem. Han klikker totalt på tur. Å ikke sånn "han biter i båndet å bjeffer på hunder osv" men ut av det blå så ser han totalt svart å flyr på oss i full kraft. Vi kan gå en kort tur, lang tur, sent eller tidlig, spiller ingen rolle. Ca 85% av turene våre ender i ganske heftige basketak. Vi har vært på valpekurs og grunnkurs og i tillegg hatt 3 ulike hundetrenere hjemme hos oss for å prøve å hjelpe oss. Ingen av de har klart det. Instruktørene på hundekursene fikk også sett noe av adferden hans å mente de kjente det igjen men at han ville vokse det av seg. Trenerne vi har hatt på hjemmebesøk har hatt forskjellige teorier om hvorfor og hvordan det kan løses men ikke noe som har løst problemet.  Vi har forsøkt en hver korrigering vi kan komme over. Vi har avledet, flyttet fokus, godbit søk, distrahere han med leker for å få han til å snappe ut av det. You name it, we've tried it. Vi har også forsøkt å "ta han" ved å fysisk sette han mellom beina våre å holde han fast, men han legger seg ned å biter oppover. Vi har tatt han i nakken, vi har nesten satt oss på han. Ikke for å skvise han men for å få kontroll på han. Vi ser at alle fysiske metoder gjør bare vondt verre. Han eskalerer å blir verre. Problemet er at vi ser ingen mønster i angrepene hans, vi kan gå på fine turer å tro at dette blir en vellykket tur men på 0,5 sekunder så snur han å flyr på oss. Han er 40kg å biter oss i armer, bein, hetten på jakken oppi nakken. Vi har prøvd å stå på båndet men til ingen nytte, han hugger tak i legger og ankler. Den eneste metoden som "funker" er å få bindt han i en lyktestolpe og skape avstand melllom oss å bli stående. Der kan vi bli stående lenge. Til vi tror han har roet seg, forsøker å gå videre å så begynner han igjen å vi binder han på nytt. Har vi ikke en stolpe tilgjengelig så har vi et større problem. Vi har tatt opp dette med flere og de fleste svarer at han vil vokse det av seg å vi må være tålmodige osv, og det kan jeg forstå og være enig i til en viss grad. Men ingen har egentlig sett hvor ille det er til tider. Kan forstå at mye av tullet en unghund gjør er pga alder og umodenhet, men dette er et ekstremt nivå. Å vi kan nesten ikke forstå at dette skal gå over med alderen da det ikke har blitt noe endring i oppførselen hans på ett år, det har bare blitt verre etterhvert som han har blitt eldre. Vi får nye blåmerker å skader på hud og klær hver dag å har ikke "tid" til å vente han ut mer - vi er desperate etter noe som funker kvikt. Det eneste "verktøyet" vi har som faktisk snapper han ut av anfallet er en kompostgrind som han fikk respekt for da han var liten, fordi den veltet. Så om han klikker inne så trengs ikke mer enn å ta i den før han snapper ut av det. Men kan naturligvis ikke gå rundt med den på tur..   Nå ble dette veldig langt, å jeg vet at det er mange ting og detaljer som kunne vært med, men da blir dette en liten novelle. Det vi lurer på er om noen har opplevd lignende å har råd å komme med? Eller eventuelle adferdskonsulenter å anbefale som har ordentlige metoder og erfaringer med denne typen oppførsel? Det er helt tydelig at positiv forsterkning ol. ikke har noen effekt i dette tilfellet. Her må det til en metode som trenger igjennom utbruddet hans.  Håper med dette at noen har kan dele erfaringer eller råd, eller bare en dialog. Å spørr gjerne om noen tenker at detaljer som ikke er med i teksten min er relevant 🙂 Som sagt kunne teksten vært x5 så lang, men frykter at folk ikke gidder å lese da   Legger til at han har vært til flere vetrinærtimer, både kontrolltimer og øvrig, ingenting å bemerke. Vi har begge vokst opp med Golden Retriever og ingen av oss (eller familiene våre) har vært borti den samme adferden. Ikke i denne graden i hvertfall. 
    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...