Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ta den med ut hver gang den har spist, sovet, lekt eller drukket, eller om det bare har gått lang tid siden sist. Vær ute til den har tissa, ros og gi godbiter når den gjør det. Vær observant og oppmerksom på valpen så du lærer deg de tidlige tegnene og kan ta den med ut i tide. Ha gjerne en tissepad ved døren i tilfelle uhell, men unngå i størst mulig grad at de blir brukt. Jo fortere den blir vant til å bare gjøre det ute jo bedre, men det krever at du som eier følger med :-)

Skrevet
Akkurat nå, Helis skrev:

uavhengig av hvor lenge vi må være ute?

Ja, ellers fortsetter han jo bare å holde seg :) Dog er det lurt å tenke på å ha en fast tisseplass eller lignende, endel valper er litt utrygge og derfor lettere tisser inne enn ute. Nå for tida kan det og være at valpen er kald og derfor ikke vil tisse ute :) Gjør det til en vane å gå til tisseplassen før og etter tur og rett dit hver gang dere går ut.

Ellers ut etter spising, soving og leking og ellers med jevne mellomrom. Å bli husrein handler både om fysisk modning (hunden må jo fysisk klare å holde seg og gjenkjenne signaler på å trenge å tisse), og gjentatte erfaringer med at tissing og bæsjing skjer ute og ikke inne. Og det er kun det siste du kan påvirke, modenhet varierer utrolig mye. Noen er trege og andre er raske :) 

  • Like 4
Skrevet

Du har en liten hund, så du kan dessverre ikke regne med at den blir stueren spesielt fort. Små raser er generelt veldig treige til å gå på do ute. Jeg har en chi, og selv om hun nå er 2 1/2, så er hun fortsatt ikke helt stueren. Vi har gjort alt riktig, slik som du blir rådet til her, inkludert å bli ute, men det har aldri funka på Ayla. Hun tisser omtrent aldri inne lenger, det har skjedd 3 ganger siden april, men hun bæsjer inne nesten hver natt. Problemet er at hun ikke sier fra, så de gangen hun har hatt tisseuhell inne så er det min feil, som ikke har husket å ta henne med ut. 

Nå er det jo ikke sånn at ale små hunder er som Ayla, men de blir senere stuerene enn større hunder. De største fremskrittene vi har hatt med Ayla har skjedd det siste året. Altså trengte hun å bli mer voksen. Et ting vi gjorde i den perioden Ayla var slik du beskrev, type vi var ute lenge, og så gjorde hun fra seg når vi kom inn; vi var ute først i noen minutter, og så gikk vi inn. Men vi tok ikke av selen eller båndet, bare sto innenfor døra litt, og så gikk vi ut igjen. Ofte ble da trangen trigget av den lille turen inn. Det kan være verdt et forsøk. Ellers må du bare ta tiden til hjelp, og akseptere at du har en rase som frem for alt trenger tid, slik at den kanskje blir 1 år eller eldre før dere er i mål.

Skrevet

Om du har et gammelt håndkle kan du tørke opp tiss med det når hunden tisser inne, og så legge håndkle ut på det som blir den faste tisseplasse . En del valper syns det er lettere å gjøre dra seg ute når det lukter dem selv der :) 

Om hunden helst ikke vil være ute er det super belønning å få gå inn med en gang den har gjort fra seg. Da pleier de å koble raskt at tisse = inn, og så vips er du inne i en god sirkel. Men det kan ta litt tid før de kobler det. Om hunden din gjerne vil være ute lenger er det ikke noe verdi i dette tipset selvsagt.

Lykke til :) 

Skrevet

Ja, du må nok bare smøre deg med tålmodighet å være ute sammen med hunden helt til den tisser. :) Jeg husker jeg måtte gjøre det med den første valpen min, og det var ikke gøy. Spesielt ikke når det regnet og valpen nekta å gå rundt i regnet, haha.. Men det finnes nok ikke noen vei utenom. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...