Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har vokst opp med hund, og da mest schæfer, som åpenbart ikke er BESTE valget når man bor i leilighet. Begynner å bli veldig valpesjuk og lurer på om noen har noen anbefalinger? Er litt kresen, men også åpen for å forandre mening hvis jeg får høre erfaring fra folk med rasen.

Ønsker en hund som:

- takler å være litt alene hjemme. Er student akkurat nå. om jeg skaffer løpet av eller etter studier får vi se, men blir uansett borte for enten studier eller jobb. (kjæresten skal flytte inn løpet av neste år, så blir jo da litt enklere, håper jeg).
- Ikke har for mye pelsstell. Dobbelt lag med pels o.l. går fint, og er ikke røyting jeg har noe i mot, er alt styret med å børste hver dag.
- Ikke for høyt energinivå, men heller ikke lat. Vil kunne ha den med på noen jogge/rolige sykkelturer og fjellturer. Vil så klart få ordentlig mosjon minst en gang hverdag.
- Helst så stille så mulig. Legger selvfølgelig til trening for at den ikke skal bjeffe så mye, men vil da ikke ha en rase som er kjent for veldig mye bjeffing.
- Kan godt ha en hund rundt schæfer størrelse, men helst ikke større. Gjerne mindre, og som klarer seg fint uten å ha en hage å løpe i til en hver tid så lenge den får nok mosjon.
- Vil jo da gjerne ha en liten kosehund, men ikke must, så lenge den ikke stikker av, så da er jo en gjeterhund ett alternativ f.eks.

Om det blir valp/voksen tispe/hannhund er bare å vente å se. Blir hovedsakelig en "familie" hund, og kanskje noen utstillinger etter hvert. De rasene jeg har sett mest på er mops, corgi, litt på cavalier king charles spaniel, og en rase som visstnok, så langt jeg vet, bare registrert som rase i USA; Chinook. Andre forslag til raser er jo også velkomne, og gjerne litt erfaring med leilighet, turer pr. dag osv og stell av hunden. Kommer mest sannsynlig ikke å skaffe hunden før jeg er ferdig på skolen, men kanskje alt siste året (løpet av sommerferien da). Kommer an på tid, penger osv. Kjæresten kommer ikke til å studere i første omgang, så da blir det nok til at han får litt ekstra ansvar for hunden rundt eksamentider i det tilfelle.

Skrevet
11 minutter siden, Lulila96 skrev:

Jeg har vokst opp med hund, og da mest schæfer, som åpenbart ikke er BESTE valget når man bor i leilighet. 

Pffft, det er bare tull. Det er jo ikke i leiligheten at hunden skal aktiviseres, der skal den bare være i ro. Jeg er student og har bruksschäfer og whippet i en liten leilighet, det går helt fint.

Men nå var det jo ikke det du lurte på da, jeg kunne bare ikke la den gå forbi :)

Tja, jeg vet det er litt sport i å anbefale egen rase, men etter som jeg har fått den selv har jeg funnet ut hvor utrolig enkle og bedagelige hunder det faktisk er, so here it comes: whippet!

Ingen pelstell, annet enn om du føler for å børste den pga. litt røyting. Pga. tynn pels uten underull så må den kles på i dårlig/kaldt vær. Det er en rase med en tydelig av og på knapp. Ute freser den gjerne rundt, de er jo laget for å løpe og bør få muligheten til å strekke skikkelig på beina og løpe løs noen ganger i uka. Dette er en jakthund, så det er lurt  trene innkalling helt i fra de er små. Det finnes individer som ikke kan gå løse, men veldig mange eller de fleste kan man fint ha løse. Hvis foreldrene kan gå løs, så kan antagelig valpen også det. De bjeffer lite(med mindre du får en usikker en da, men det er ikke rakettforskning  finne en oppdretter med stabilt gode hunder), min bjeffer nesten aldri. Det kommer litt andre lyder da, men de synes jeg bare er koselige. På ingen måte en bråkete hund. De liker seg godt i sofaen og krever ikke mye aktivisering, men er med på det du tilbyr de. Det er ikke store hunder(når de er avlet etter standard), mi tispe er ikke voksen enda, men pr. nå er hun ca 11 kg og 48cm i manken.

Skal vi se...andre raser
Du kan se på papillon også, de er litt små igjen kanskje, men utrolig morsomme og klovnete hunder. Der vil du måtte belage deg på litt bjeffing igjen da. Mye kan trenes på, men at de bjeffer når det kommer folk osv. må en nesten regne med. Det er få raser som er helt stille eller som nesten ikke bjeffer, men det finnes jo noen. Det er lite pelsstell på papillon, men de har jo lang pels, så en bør børste igjennom pelsen en gang i uka. Det tar uansett ikke særlig lang tid på en så liten hund. Det er en førerorientert og lettlært rase forøvrig, kan godt gå løse.

Ellers er jo cavalieren som du nevner fin, men her bør du være obs på en del helseproblemer. 

 

 

  • Like 1
Skrevet

Vi har to schæfere på ca 86 m2 delt på to etasjer, og har aldri sett på dette som et hinder på å ha schæfer. Som sprettball sier, så skal ikke aktivisering foregå inne. Inne er det ro og ute finner vi på feks tur, spor, rundering, lydighet, miljøtrening, sosialisering, ro trening, håndtering, felt osv. 

Så jeg ville så absolutt ikke latt det å bo i leilighet stoppet meg, om det er den rasen som ønskes. Du må bare tenke på hvordan du skal aktivisere den ute :) 

lykke til :)

  • Like 2
Skrevet

Jeg har en malinois på hybel som er ca 30 km2, så ikke la størrelsen på bosted hindre deg :) Bare vell så viktig å være mye aktiv med den!

Har du rett på retrieverrasene? Kanskje noen av de kan passe? :) 
Ellers vet jeg at jeg skulle hatt en corgi eller en lancashire heeler hvis jeg skulle hatt en liten hund. 

Skrevet

Nå får dere se at jeg skrev ikke BESTE valget til leilighet ;) hvis man aktiviserer en hund nok og riktig så spiller det ganske liten rolle. Når jeg tenker på hund til leilighet, så tenker jeg på litt rolige hunder som ikke trenger alt for mye aktivisering, en schæfer trenger ganske mye, som er greit hvis man har muligheten og energien til det. Jeg personlig har ikke nok energi til å aktivisere en schæfer nok, så ser etter litt roligere hunder. Personlighet er jo en annen ting, og også vanskelig å finne, så er enklere å se på rasen som en helhet. Jeg kommer til å skaffe en schæfer etter hvert, det er garantert, men ikke som førstegangs hund. ;)

Skrevet
3 timer siden, Lulila96 skrev:

Nå får dere se at jeg skrev ikke BESTE valget til leilighet ;) hvis man aktiviserer en hund nok og riktig så spiller det ganske liten rolle. Når jeg tenker på hund til leilighet, så tenker jeg på litt rolige hunder som ikke trenger alt for mye aktivisering, en schæfer trenger ganske mye, som er greit hvis man har muligheten og energien til det. Jeg personlig har ikke nok energi til å aktivisere en schæfer nok, så ser etter litt roligere hunder. Personlighet er jo en annen ting, og også vanskelig å finne, så er enklere å se på rasen som en helhet. Jeg kommer til å skaffe en schæfer etter hvert, det er garantert, men ikke som førstegangs hund. ;)

Jeg mente ikke at du skulle ha schäfer, for det er jeg enig med deg ift. kriteriene dine ikke passer. Men å ikke velge f.eks. schäfer pga. størrelsen på leiligheten er jo litt tullete :)

Skrevet

corgi er ikke akkurat en avdanket lat hund heller :P Pembroken er roligere enn cardiganen. Men om du tenker å jogge,sykle osv fast vær veldig veldig obs på helse.. har nå hatt to cardigan med HD:D (men det er vist ikke et problem for rasen fordi alle har vist litt HD *ironi* )

 

Skrevet

Jeg ser du nevner cavalier. Jeg har cavalier i en liten blokkleilighet, og det går veldig bra. Rolig inne og full fart ute. Vil si rasen også oppfyller kriteriene dine godt. Min har nok et energinivå langt over gjennomsnittet for rasen, men det blir nok litt til hvor man legger lista selv og.

  • Like 1
Skrevet
15 timer siden, Sprettballen skrev:

Jeg mente ikke at du skulle ha schäfer, for det er jeg enig med deg ift. kriteriene dine ikke passer. Men å ikke velge f.eks. schäfer pga. størrelsen på leiligheten er jo litt tullete :)

Er ikke leilighets størrelse jeg tenker på heller, er ute plass. Har den erfaringen at de er veldig glad i å være ute, og er ikke alle leiligheter som har ordentlig ute plass for sånt. Finnes jo ganske store leiligheter, til og med med flere etasjer.

Skrevet
15 timer siden, Sprettballen skrev: Jeg mente ikke at du skulle ha schäfer, for det er jeg enig med deg ift. kriteriene dine ikke passer. Men å ikke velge f.eks. schäfer pga. størrelsen på leiligheten er jo litt tullete :)

Er ikke leilighets størrelse jeg tenker på heller, er ute plass. Har den erfaringen at de er veldig glad i å være ute, og er ikke alle leiligheter som har ordentlig ute plass for sånt. Finnes jo ganske store leiligheter, til og med med flere etasjer.

Jeg har ikke uteplass (bor i 2.etg), men hunden sitter på terrassen vår/sommer. :) Lufter jeg at andre siden av huset har jeg gjerdet inn trappa så hun kan være der også. Veldig kjekt at hun kan være der.

  • Like 1
Skrevet
3 timer siden, Lulila96 skrev:

Er ikke leilighets størrelse jeg tenker på heller, er ute plass. Har den erfaringen at de er veldig glad i å være ute, og er ikke alle leiligheter som har ordentlig ute plass for sånt. Finnes jo ganske store leiligheter, til og med med flere etasjer.

Hvor man bor er egentlig ikke viktig i det hele tatt, så lenge hunden får den stimulien den krever. Jeg har som sagt schäfer i liten leilighet, bor i blokk og hunden har ingen andre muligheter til å være ute enn når jeg går tur med henne. Ja, okei, hun kan være på verandaen om det er fint vær og ikke kaldt(JEG fryser med åpen dør), men der er hun sjeldent. 

Men det var egentlig ikke poenget når jeg nevnte det i første innlegget mitt. Se heller på rasene som er anbefalt, det var jo det som var meningen med tråden regner jeg med.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...