Gå til innhold
Hundesonen.no

hjelp til valg av tørrfor? Vurdere orijen, kingsmoor o.l.


Siljesen
 Share

Recommended Posts

Jeg er ute etter tips til fôr til min labrador på to år. Har brukt Royal canin frem til nå, i sommer merket jeg at han begynte å klø noe, og jeg byttet til royal canin dermacomfort. Det virker forsåvidt greit, men jeg synes jeg får mye avføring, og så vil jeg gjerne fôre ham kornfritt. Har lest meg opp på ulike merker og vurderer Orijen, Acana eller kingsmoor. Noen som har prøvd noen av merkene?  Evt. om noen har andre forslag jeg kan undersøke?

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gir mine en primærblanding av Kingsmoor, Orijen, Acana og Taste of the Wild. Skulle jeg ha valgt kun én av dem, ville jeg valgt Kingsmoor. Ganske høy kvalitet på fóret (ISO 22000-sertifisert) uten bruk av genmodifisert mat, kun rene råvarer fra nærmiljø. Jeg anser det som en stor must at fóret har kort fraktvei til Norge. I tillegg liker hundene smaken av dette fóret mye bedre enn de andre fórene. Men husk at hunder er individer, så det betyr ikke at Kingsmoor er det beste fóret for hunden din selv om det er det for mine. Du må nesten prøve deg frem for å se hva som fungerer best for din :)

Vet at Orijen kan være litt sterk kost for hunder som ikke er vant til kornfritt fór, siden fóret har et høyt kjøttinnhold på 80%. Derfor velger mange å begynne med et fór med mindre kjøttinnhold. Finner ikke prosent på Kingsmoor, men de bruker 3,7 kg fersk kjøtt i en 4 kgspakke. Acana har kjøttinnhold på 60%, mens Taste of the Wild har rundt 30% kjøtt hvis jeg husker riktig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøvde Orijen i fjor med blandet erfaring. Ene hunden fungerte fint på det (men hun fungerer på "alt"). Andre hunden reagerte kraftig med klø og pelstap flere steder på kroppen. Kort tid etter at jeg byttet for igjen så forsvant kløen, og pesen kom gradvis tilbake.

Nå har jeg prøvd ut Kingsmoore (med fisk) i en mnd tid ca. Litt løs mage i starten og litt kløe de første dagene, men blank og fin i pelsen. Poter og tenner ser også bra ut.

(Her fores forøvrig hundene på både tørrfor og v&h.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker Acana på min egen, fungerer veldig bra. For mange hunder er orijen også et veldig godt alternativt, men for enkelte virker det som om det blir for kraftig rett og slett. De som lager både Acana og Orijen (samme produsent) anbefaler at man begynner på Acana, og evt. går over til Orijen etter hvert, om man bytter fra et fór med mer karbohydrater. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En har jo et nokså nytt fôr også som du kan se på: Fish4Dogs som er fra Stavanger. Det har vel også poteter og erter, men det har jo også Kingsmoor så vidt jeg husker. Prøver blande litt nå til min hund som ikke tåler annet enn allergifôr og foreløpig går det greit. Får se hvordan blanding vi kommer opp i eller om vi kan prøve uten allergifôret...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Som med alt annet, så er dette med hundefór også svært individuelt. Det som passer min hund, trenger ikke passe din hund. Så mitt beste råd er å prøve deg frem på typer du selv kunne tenke deg å prøve. Selv har jeg mest erfaring med Orijen og Acana. Min hund gikk en stund på Acana som liten valp, men kulene ble så små og kjedelige. Byttet til Orijen Puppy, og han elsket det med en gang. Har aldri hatt problemer med Orijen eller Acana på rase som tydeligvis skulle være sensitiv for fór (gikk på Pro Plan sensitive før). Han fikk mye finere pels, mer energi, en mage som mer og mer tåler "alt" og mindre avføring. Nå synes han tørt generelt er litt kjedelig, så fórer 50/50 på vom og hundemat og Orijen Puppy. Ellers skal vi snart prøve Kingsmoor pure-serien, og den er jeg spent på. Skal også innrømme at min hund har fått Royal Canin til valp også han, og det liker han også godt. Jeg fórer ikke primært på den type, men jeg synes ikke det skader å prøve forskjellig. Målet er 100% vom og hundemat med tid og stunder (når jeg finner løsning på levering, oppbevaring osv.) :) 

Har også prøvd Fish4Dogs våtfór og 3 ulike tørrfór, men nei, ikke noe å fóre på for oss. Kan bruke det som godteri eller som tillegg en gang i blant, men ikke noe mer enn det. 

Jeg har langhåra rase, og som sagt, han fikk strålende blank og blød pels av Orijen! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg prøver også å lande på et slikt type for. Hørt en god del bra ting om TOTW, men senior-hunden he rhar fungert veldig bra på Orijen (i tillegg til V&H). Har også kommet over Brit Care som tydeligvis er fri for soya, korn og GMO bl.a (premium-fòret). De har også en serie som heter "Carni Love" (evt. med "Into The Wild" i navnet), men vet ikke så mye om den. Hvis noen har erfaring/info om både Brit Care Premium-fòret og Carni Love så del gjerne. Skal også sjekke ut Kingsmoor litt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...