Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Blitz, whippeten min på 7 mnd. har nå i to måneder slitt med innovernysing, hosting og nå de siste par ukene også harking, altså at hun brekker seg uten at noe kommer opp. Allmenntilstanden er helt fin.

Vi har vært hos dyrlegen 3 ganger nå. Første gangen var jeg egentlig inne med schäferen, og da kikka dyrlegen også på Blitz. Hun hadde ikke holdt på veldig lenge da, så vi fikk beskjed om å holde henne i ro en stund og se om det hjalp. Det fungerte ikke, og etter to uker i ro var det null bedring. Vi var inne igjen og fikk Onsior da dyrlegen mente hun hadde litt hovne mandler i tillegg til at hun hadde blitt mer slimete i hosten. Det hjalp litt på slimet, men hun fortsatte med tørrhoste og innovernysing. Vi var inne igjen en stund senere og tok en urinprøve da hun begynte å drikke litt mer vann og tissa mer. Prøvene viste litt forhøyet med hvite blodceller, men ikke mye. Vi kom fram til at hun ikke hadde UVI da tissingen står i stil til inntaket av vann og hun holder seg hele natten og mange timer på dagen. Fikk en ny kur med Onsior og beskjed om å komme tilbake to uker senere for å ta prøve bak i halsen og sende inn for å sjekke om hun evt. hadde en bakteriell infeksjon som kan behandles med antibiotika. På fredag har det gått to uker, og hun fikk siste tablett med Onsior i dag. Ingen bedring så langt. Vi har siden sist dyrlegebesøk fått lov til å gå korte turer ut(hun holdt jo på å løpe på veggene), men ikke når det var dårlig vær og kaldt. Så vi har kledd henne godt og bare vært ute i godt vær i bånd når de ikke er kaldt eller regner. 

Dyrlegen sier det kan være en gjenstridig kennelhoste, men anser det som litt usannsynlig i og med at Nemi(schäferen) ikke viser noen som helst symptomer og hun har nedsatt immunforsvar pga. kortison. Ingen av Nemi's hundevenner som hun har vært på tur med har heller ikke blitt syke, så det virker ikke som det er noe smittsomt egentlig.

Jeg tenkte jeg skulle ringe dyrlegen igjen i morgen og bestille ny time så hun får tatt den prøven. Er det noe mer vi evt. kan sjekke? Det er jo tydeligvis et eller annet i luftveiene som plager. Har tenkt litt på om det kanskje kan være noen fremmedlegemer som irriterer? Hun må uansett sederes når prøven skal tas, så da er det kanskje flere ting som kan sjekkes i samme slengen? 

Hun virker litt sensitiv til sterke lukter nå. Hun begynte å innovernyse litt når dyrlegen sprita undersøkelsesbordet og fikk et lite anfall i dag når jeg laget middag med en del krydder i. Det er likevel sånn at det ikke må være sterke lukter for at hun skal begynne. Det at hun også drikker litt mer enn vanlig tenker jeg kommer av at hun nok blir litt tørr i halsen når hun hoster, samt at det sikkert er litt ubehagelig og at det lindrer noe ved å drikke. Hun drikker ikke ekstremt mye, men litt mer enn vanlig.

Jeg begynner å bli rimelig frustrert nå, siden hun har holdt på så lenge.

Skrevet
4 minutter siden, Krutsi skrev:

Har dere prøvd å behandle for nesemidd? 

Nei, vi har ikke prøvd det. Vi var inne på tanken, men dyrlegen anså også nesemidd som lite sannsynlig i og med at Nemi ikke viser noen som helst symptomer. De slikker og tygger på hverandre i nese/munnområdet omtrent daglig, så dyrlegen mente det var rart at det skulle være midd om Nemi ikke reagerte i det hele tatt. Men det er helt klart en behandling jeg er villig til å prøve. Hun hoster oftere enn hun innovernyser, vet ikke om det har noe å si.

Dyrlegen sier forøvrig at det ikke er noen skikkelige nesemiddbehandlinger på markedet lenger som de vet fungerer, men vi kunne prøve med Stronghold, som er det de pleier å bruke.

Skrevet
6 minutter siden, Sprettballen skrev:

Nei, vi har ikke prøvd det. Vi var inne på tanken, men dyrlegen anså også nesemidd som lite sannsynlig i og med at Nemi ikke viser noen som helst symptomer. De slikker og tygger på hverandre i nese/munnområdet omtrent daglig, så dyrlegen mente det var rart at det skulle være midd om Nemi ikke reagerte i det hele tatt. Men det er helt klart en behandling jeg er villig til å prøve. Hun hoster oftere enn hun innovernyser, vet ikke om det har noe å si.

Dyrlegen sier forøvrig at det ikke er noen skikkelige nesemiddbehandlinger på markedet lenger som de vet fungerer, men vi kunne prøve med Stronghold, som er det de pleier å bruke.

Da jeg fikk nesemidd i hus, så var det kun den ene hunden som fikk.. 

Og tablettene har kommet tilbake :) 

Skrevet

 

Da jeg fikk nesemidd i hus, så var det kun den ene hunden som fikk.. 

Og tablettene har kommet tilbake [emoji4] 

 

 

@Krutsi Hva heter de tablettene? Det er jo absolutt verdt et forsøk.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

 

 

Skrevet
På 9. november 2015 kl. 23.11.49, Sprettballen skrev:

 

Da jeg fikk nesemidd i hus, så var det kun den ene hunden som fikk.. 

Og tablettene har kommet tilbake emoji4.png 

 

 

@Krutsi Hva heter de tablettene? Det er jo absolutt verdt et forsøk.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

 

 

image.thumb.png.08453cbad33ba948d57acafa

Skrevet

Vi har fått Interceptor og håper veldig at det er midd som er problemet. De fikk første behandling i går, så får vi se om det har noe effekt.

Hvor lang tid tar det før jeg kan forvente å se noe bedring? De skal jo ha tre behandlinger med en ukes mellomrom. Leste et sted at det kan bli verre før det blir bedre, fordi døde midd irriterte enda mer på slimhinnene.

Skrevet
Akkurat nå, Sprettballen skrev:

Vi har fått Interceptor og håper veldig at det er midd som er problemet. De fikk første behandling i går, så får vi se om det har noe effekt.

Hvor lang tid tar det før jeg kan forvente å se noe bedring? De skal jo ha tre behandlinger med en ukes mellomrom. Leste et sted at det kan bli verre før det blir bedre, fordi døde midd irriterte enda mer på slimhinnene.

Det husker jeg ikke nei :lol::P 

men jeg vil jo tro at innen 2-3 uker bør du se forskjellen.. 

Skrevet
Akkurat nå, Krutsi skrev:

Det husker jeg ikke nei :lol::P 

men jeg vil jo tro at innen 2-3 uker bør du se forskjellen.. 

Jeg er bare utålmodig XD Vil ha frisk hun NÅ! Er så sinnsykt lei av syk hund.

Skrevet
11 minutter siden, Sprettballen skrev:

Jeg er bare utålmodig XD Vil ha frisk hun NÅ! Er så sinnsykt lei av syk hund.

Haha det skjønner jeg.. Syke hunder er fryktelig kjedelig :p

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...