Gå til innhold
Hundesonen.no

løs mage


mrz_mika
 Share

Recommended Posts

Hei.

 

Det er sikkert mange som har stilt spørsmålet før, og jeg har lest det som kan leses (les: i hvert fall mye) på nett om valp med løs mage, men tenker at jeg stiller spørsmålet her også. Vi hentet valpen på fredagen og de første tre dagene var avføringen helt som den skulle være, men i går begynte det å bli veldig løst, så man blir så klart bekymret. Hva kan det komme av og hvordan kan vi hjelpe kjære valpen vår? Kan det være griseøret eller margbeinet som gjør det løst? Er det fóret? Får han for mye mat eller for lite? (veier 6,6 kg og får rundt 200-250 gram om dagen som anbefalt på fórpakken). Snuten er dessuten tørr også. Bør vi dra til veterinæren med han?

 

Tilleggs spørsmål: Hvordan vet man at valpen har det bra? Er så bekymret for at vi ikke er flinke nok med han. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Margbein har en tendens til å gi løsmage på veldig mange hunder, spesielt om det er fylte margbein :) Det er noe som må tilvennes. Også om dere gir alt for mye av feks griseører. 

Har dere byttet för? Virker han slapp? Om hunden ellers virker frisk så hadde jeg dratt innom veterinær og kjøpt noe som heter Canicur som kan hjelpe magen å stabiliseres. Litt urolig mage på valper er ikke uvanlig, se spiser jo også mye rart ute ;)

 

14532_Canicur_pro_pasta_1.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har ikke byttet fór nei. Det er fylte margbein men han har foreløpig bare gnagd på kanten rundt selveste beinet. Grisøret kan det være, han har gnagd på det i to-tre dager nå, og har fått av kanskje 4 % av det (om enn så mye). Takk for råd. Er greit å ha dette i hus uansett tenker jeg, så vi får ta oss en tur til veterinæren. Har tatt bort margbeinet og grisøret nå for å se om det hjelper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke unormalt at hunder har litt løs mage iblant, så lenge hunden spiser og drikker og virker frisk så er det som oftest ikke grunn til bekymring. Men man skal såklart være litt ekstra obs på valper. Du får kjøpt zoolac eller canicur hos de fleste dyrleger, det er bare å stikke innom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slenger med på resten her. Det er helt normalt at valper, som alle andre barn, lett blir løse i magen. Fordøyelsen er ikke ferdig laget, for å si det sånn, og det skal lite til for å vippe den ut av balanse. Pass bare på at lillegutt får i seg nok vann. Og hvis diaréen fortsetter til i morra, så kan det være greit å gi han fiskeboller og ris (skånekost) i stedet for vanlig hundemat i morgen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Jeg slet med det samme med min hund. Bare at min også kastet opp. Jeg har byttet til et for som de selger hos vetrinæren. Koster 300kr for 10 kg tror jeg. Ja, dyrt men i det minste blir hunden bedre! Det er også viktig å vende hunden til en type fór. Bytter du ofte kan du oppleve at den blir dårlig i magen. Griseører bør vel egentlig gis til hunder som har sterk mage. Fler hunder jeg vet om har blitt dårlig av dette. Dentastix er derimot super! Hunder skal helst ha godbiter kun når de skal belønnes. Ikke flere ganger om dagen. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 minutter siden, Karroo skrev:

Jeg slet med det samme med min hund. Bare at min også kastet opp. Jeg har byttet til et for som de selger hos vetrinæren. Koster 300kr for 10 kg tror jeg. Ja, dyrt men i det minste blir hunden bedre! Det er også viktig å vende hunden til en type fór. Bytter du ofte kan du oppleve at den blir dårlig i magen. Griseører bør vel egentlig gis til hunder som har sterk mage. Fler hunder jeg vet om har blitt dårlig av dette. Dentastix er derimot super! Hunder skal helst ha godbiter kun når de skal belønnes. Ikke flere ganger om dagen. 

300,- for 10 kg syntes jeg hørtes veldig billig ut, skrivefeil? Eventuelt, hvilket for er dette?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

32 minutter siden, Annik skrev:

300,- for 10 kg syntes jeg hørtes veldig billig ut, skrivefeil? Eventuelt, hvilket for er dette?

Royal Canin- Gastro intestinal. Husker ikke om det er 5 eller 10 kg?, men betalte i allefall 307kr. Sjekket konto nå. Jeg med min Yorkshire og min mor med chihuahua er så utrolig fornøyd med fóret. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, simira skrev:

Da må det være 5 kg. Og fortsatt ikke spesielt dyrt. For hunder på den størrelsen går man jo neppe konkurs av matutgiftene uansett.

Det går fort en sekk på en mnd/ 1 og en halv mnd. Man kan kjøpe foret i større strl, og da koster det plutselig 600-700kr. Så jeg vil si at uansett strl på hunden så koster det gitt. Og er ikke alle dyreelskere med super god råd heller må du tenke på ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, Karroo skrev:

Det går fort en sekk på en mnd/ 1 og en halv mnd. Man kan kjøpe foret i større strl, og da koster det plutselig 600-700kr. Så jeg vil si at uansett strl på hunden så koster det gitt. Og er ikke alle dyreelskere med super god råd heller må du tenke på ?

Kilosprisen er gjerne lavere om man kjøper større sekk. Og den varer da nødvendigvis lengre. ;)

Men jeg tipper det var 2,5 kg dere kjøpte, det stemmer bedre med prisene jeg finner på nett, og er relativt dyrt. Hvis du kjøper 14 kg koster det 60 kr/kg (animail), ved kjøp av 2,5 kg er kiloprisen det dobbelte, 124 kr/kg. En yorkshire terrier skal ha ca. 70g/dag om den er ca normal vekt, hvilket betyr hhv. 4,2 kr/dag eller 8,7 kr/dag avhengig av om du kjøper stor eller liten sekk.

Jeg har full forståelse for at ikke alle har råd til all verdens luksus og dyr hundemat, men man trenger ikke å ha supergod råd for å greie 4 kr dagen (124 kr/mnd). Da har man kanskje ikke råd til å ha hund, tenker jeg.

 

 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
    • Aha, takk for utfyllende svar! Kanskje jeg skal prøve ut dibaq da, gir diverse brusk som tygg så det burde gå fint. Eller prøve med farmina. Dyrere for, men man gir vel kanskje mindre mengder av det? Valpen her vokste enormt fort på vom, men vet jo ikke om det var pga. maten eller tilfeldig, valper vokser jo fort. Var såpass at hundeluftere i nabolaget kommenterte på veksten 😅
    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...