Gå til innhold
Hundesonen.no

Tibetansk terrier eller bichon havanais


Recommended Posts

Skrevet

Jeg er i fasen der jeg har bestemt meg for å kjøpe hund og skal velge rase. Akkurat nå står det mellom tibetansk terrier og bichon havanais, har også vurdert puddel og dvergscnauzer.

Jeg heller imot tibetansk terrier fordi den er litt større og virker å være mer robust med tanke på vær og turgåing.

Jeg tar imot aller erfaringer ang disse rasene med stor takk, spesielt tibetansk terrier da jeg ikke finner alt for mye om de på nettet.

Dette er viktig for meg i valg av rase:

Barnevennlig, leken, glad i tur, tåle å være ute i alt slags vær, like lange turer men også være tilfreds med kortere turer, lite røyting, ikke gneldrete (bor i blokk)

Tusen Takk til alle som orker å svare, vanskelig å velge rase?

Skrevet

Jeg er usikker på om jeg ville valgt noen av dem hvis jeg ikke ville hatt noe særlig bjeffing, men heller mot bichon av de to. Den krever mindre, men er nok med på det meste som tibben ville vært med på.

Skrevet

Tror jeg var veldig heldig med den tibetanske terrieren vi hadde i hus, han bjeffa veldig lite. Det hendte det kom et boff om han ville ha oss med å leke, han boffa på katten som satt på muren og studerte ham, og han boffa på det store skumle mørket et par ganger. Ingen gneldring eller sånn irriterende småbikkjebjeffing, tibben er ganske grov i målet. Han hadde ingenting imot dårlig vær, kunne fint legge seg til på plenen og tygge pinne selv om det regna. Leken og glad i alle som andre valper, veldig trygg og fin. Kunne være helt turbo men var veldig rolig og fin inne, plukka veldig fort opp når det var rolig-tid eller natta-tid og var en drøm om natta selv om han var liten valp. Utrolig kosete, vi slapp ham ikke opp i sofaen men om vi var nede på gulvet med ham var han helst oppå oss. Når vi lekte med ham tok han gjerne med seg leken oppi fanget, ellers elsket han å ligge i fanget med et tyggebein når han var sliten. Kjapp og leken ute, fotball og løping var helt supert og om han fikk noen å løpe med logra han med hele seg.

Vi er iallefall helt forelsket i rasen og ser veldig frem til vi har spart opp penger til nye valp. Vi er ikke det minste i tvil om at vi skal ha tibetansk terrier!

Skrevet

Tusen takk for svar til begge. Jeg er skeptisk til bochon h. Pga størrelsen og til det at den lett fryser, vi er en familie som setter pris på uteliv i både regn, vind og snø! Ellers har jeg lest utrolig masse fint om rasen som tiltrekker meg.

Til Pixie som har hatt tibetansk terrier; kjenner du andre med samme gode erfaring som deg med rasen? Noen skriver tibben er gneldrete mens andre som deg opplever ikke lyd som boe problem. Hvor mye tid brukte du på pelsstell i uka om pelsen var lang? Og går det bra å bade/dusje den om en ikke har badekar men dusjkabinett? ?

Skrevet

Mindre hunder fryser generelt lettere enn større hunder (men såklart avhengig av pels, og individ). Men det er jo som oftest ikke verre enn å hive på dem et dekken eller en genser.

Skrevet

At bikkja fryser er heldigvis veldig enkelt å fikse. Jeg har en korthåra chi, og hun fryser selvfølgelig hvis det blir for kaldt, men er det snøfritt, så kler jeg ikke ikke på henne før det er fem minus. Er det snø, så kler jeg alltid på henne. Både jeg og bikkja foretrekker strikkagenser fremfor dekken. Jeg får strikka gensere til henne i alpakkaull, og det er mange ganger varmere enn saueull, samtidig som at det er så tynt at bikkja knapt merker det. Ayla elsker å base i snø, og hun kaver seg gjerne gjennom snø på tur. Med ullgenser gjør det ingenting at hun blir våt, for hun holder varmen. Chi er jo kjent som en fryserase, som skjelver for ingenting. Tror jeg har opplevd skjelving fra Ayla kun en gang, og det var da hun ramle i et tjern midtvinters. Skal man være ute lenge, så kan potesokker være kjekt å ha med, og et pledd som bikkjedyret kan få rundt seg ved pauser. Flere hensyn trenger du ikke å ta, bikkja kan være med uansett. 

En av Aylas beste kompiser er en havanaisgutt, som holdes kortklipt, og han er med på mye rart hele året, han. Har aldri opplevd han som mer pysete enn Ayla på vinterstid. Det er dog en del lyd i han hjemme. Aner ikke om det er vanlig hos denne rasen, men han varsler og kjefter på folk som går forbi.

Mormora mi hadde en tibetansk terrier i sin tid. Han lagde et forferdelig leven hver gang det ringte på. Han var dessuten kronisk møkkete, for han tiltrakk seg søle som en magnet. 

Er forøvrig ikke noe problem å dusje en hund i stedet for å bade den. En jeg kjenner dusjer sine Bearded collier i kabinett, så en liten sak som du tenker på bør være null problem. Tilvenning må jo til uansett ;)

Skrevet

Vi hadde ikke tibbe så lenge, måtte levere valpen tilbake pga allergi som ikke var allergi likevel. Men vi dusja ham i dusjen uten problemer, og det er mange som holder dem kortklipte. Det er en facebookgruppe som heter Tibetansk terrier eiere i Norge der du sikkert kan få mange tips. Ta også en titt på oppdretterlista og se om du har noen i området, min erfaring er at de også gjerne svarer på spørsmål og er behjelpelig med at du kan komme og treffe hunder osv. 

http://www.nttk.no/sider.php?s=100&m=8

Skrevet

Om du melder deg inn i Facebookgruppen "Bichon havanais i Norge" så kan du få gode råd og et innblikk i hvordan rasen er. Det er en veldig aktiv gruppe, blir stadig lagt ut noe nytt. Jeg er medlem der sjøl :)

Skrevet
På 2.11.2015, 19.51.35, Pixie skrev:

Vi hadde ikke tibbe så lenge, måtte levere valpen tilbake pga allergi som ikke var allergi likevel. 

Bjeffing eller typisk gneldring kommer ofte ikke før valpen entrer puberteten. Så at valpen dere hadde ikke bjeffet mye sier ikke så mye om hvordan den vil bli som voksen. :) 

Det er svært sjeldent at valper gneldrer, også på typske gneldreraser.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...