Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hundene mine trekker meg på spark og sparkesykkel og da bruker jeg bare en vanlig sele fra Biltema. Lurer på om jeg skal kjøpe meg trekkseler til hundene mine. Kommer de da til å dra mere og trekke sterkere om de har sånn sele? Hva slags sele er grei? Nonstop sine seler?

hundene trekker litt nå men ikke nok så derfor lurte jeg på om det er pga. Selen sin? Men jeg vet ikke. Trekkseler koster over 500 kroner stykke og de koster myyyyye synes jeg derfor er det best å være sikker på at det er greit kjøp. Noen som har kjøpt disse? Erfaringer? Vanskelig dette her med utstyr. Vanskelig å vite hva man egentlig trenger. Hva mener dere?

 

 

Skrevet

De kommer ikke nødvendigvis til å trekke mer eller bedre, det kommer av trening og motivasjon. Men en god trekksele vil jo gjøre trekkingen mer behagelig for hunden og ikke minst vil den gi en bedre fordelt belastning slik at det blir mindre sannsynlig med slitasjeskader fra aktiviteten. Trekkseler trenger på ingen måte å koste over 500 kr. Aner ikke hvilke hunder du har, men du kan jo sjekke ut troll sine nomeseler feks, de koster vell 4-450 kr og er av de bedre som finnes på markedet. Mr koppel lager på mål til akkurat din hund for under 400 kr (men her tilkommer jo litt frakt og kanskje toll), samme med bjørkis. Ellers har felleskjøpet helt ok nomeseler fra breeders til en hyggelig pris. Du må bare finne den som passer til dine hunder, det kan variere litt fra merke til merke. 

Guest lijenta
Skrevet

Trekksele er gjerne en god investering, det blir gjerne lettere for hunden å puste så den syntes det blir morsommere. Ja en god sele er dyrt. Trekk egenskapene sitter mellom ørene. Men det blir jo også noe alla du skal løpe 100 meter så for du kan men vi putter på deg en sekk som er for stor og veier 20 kg. Da drepes gleden for løpingen som du har også.

Hvilke merker som passer best er gjerne det merket som er lagen for en hvis hunde kropp. Non-stop sine er laget med utgangspunkt i Vorstehheund rasen

Skrevet

Takk. Hvordan vet man hvilken størrelse man må ha?

Man må bare prøve å se hvem som sitter bra. Det hjelper ikke at det står feks fra 15-20 kg på str m, fordi det varierer så veldig på kroppsfasong på hunden og hvilken type hund selen er laget for. Noen merker er feks laget for fuglhundtyper og de vil da ikke passe en malamute (som jeg hadde), fordi den selen som ble stor nok i halsen til min ble da alt alt for lang i resten av kroppen fordi en fuglhundtype med så stor halsomkrets ville jo vært diger(lang og høy).

Om du ikke selv vet hvordan en sele skal sitte så bør du helst få med deg noen som kan, å dra i en butikk som selger seler er langt ifra noen garanti for å få en som er passe, veldig mange av de som jobber i slike butikker har over hodet ikke peiling på sele str. Senest i dag kom min bror med en nykjøpt sele som noen i en butikk hadde lurt han til å kjøpe som over hodet ikke passet hunden. Og de verste jeg har sett har vell vært en 2-3 str for store og regelrett vonde og evt skadelige for hunden å bruke :/ 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...