Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

hei:-) Trenger desperat tips og råd til hva jeg skal gjør med min 6 år gamle dachs hanne.

Det startet da han var rundt 4 år, da han begynte å snappe etter besøkende i huset vårt. Litt senere bet han en gutt som var på besøk i huset vårt da han prøvde å klappe han. Etter det har det bare blitt verre og verre. Nå knurrer han på alle som kommer inn i huset, til og med gode bekjente.Han gir ingen forvarsel, ingen flekking av tenner eller knurring. Han kan komme logrende å hilse, men i det personen kommer mot meg, eller et annet familiemedlem blir han som besatt... Utenfor huset går det helt fint, aldri opplevd aggresjon der. Men i kveld knurret han på minstemann i huset da han kom hjem.. Jeg vet rett å slett ikke hva jeg skal gjøre.. Er så utrolig glad i hunden, men er svært redd for vi må avlive han. 

 

Skrevet

Først og fremst tenker jeg på en tur til veterinæren for å sjekke angående smerter.

Hvis det ikke er smerter dressuren må da mer på plass

Skrevet

Har vært hos vetrinær for sjekk. De fant ingenting. FIkk da beskjed om å kastrere han, men det hjalp heller ikke. Usikker på hvordan jeg skal gå frem med dressuren.. Er usikker selv, og tør ikke la han hilse på fremmede lengre. Jeg gjør sikkert alt mye verre...

Skrevet (endret)

Hvordan kan veterinæren anbefale kastraksjon som tiltak på en usikker hund? Ikke hjelper det, det er et kirurgisk inngrep og det er forbudt! Jeg er veldig kastraksjonsliberal jeg, men som permanent prevensjon og kjønnsfroskstopper.

Såplutselig at du ikke fikk noen gode råd av meg. Det har jeg dessverre ikke, heller. Jeg syns jeg er vanskelig uten å ha møtt hunden og dere. Lykke til :)

Endret av ida
  • Like 2
Skrevet

Har vært hos vetrinær for sjekk. De fant ingenting. FIkk da beskjed om å kastrere han, men det hjalp heller ikke. Usikker på hvordan jeg skal gå frem med dressuren.. Er usikker selv, og tør ikke la han hilse på fremmede lengre. Jeg gjør sikkert alt mye verre...

høres ut som en god hundetrener eller atferdsterapaut hadde vært en god ide. Hvis du sier ca hvor du bor så kan det hende noen har noen tips om hvem du kan kontakte. 

Skrevet

Her er det nok en kombinasjon av usikkerhet og dårlig vane, muligens noe mer. Hunden må få være trygg (sett ham på et annet rom når dere får besøk, evt. sørg for å ha ham i bånd på avstand fra de besøkende) og lære seg riktig oppførsel når det kommer folk. Hunden har det helt sikkert heller ikke bra. Ta kontakt med en hundeskole/hundetrener ja.

Skrevet

Om han er fin ute så er det kanskje noe forsvar på hus eller noe som har gått litt over styr. Ville nok også forsøkt en adferdsspesialist om dere selv ikke vet hvordan dere skal ta tak i det. Og frem til det blir bedre så bør dere bare fortsette å skjerme både besøk og hunden. Det vil nok ikke gjøre det noe verre, tvert imot er det bare fint at hunden ikke får opprettholde (u)vanen sin. Der det går kan dere jo godt ha hunden i samme rom, men i bånd eller noe så den ikke får gå bort til besøket, bare være tilstede og observere at det går helt fint. 

Skrevet

Jeg synes også det høres ut som revirforsvar. Har han noen leker eller tyggeben som ligger framme? De ville jeg ryddet bort. Det høres ut som han også har forsvar for deg. Jeg ville lært inn munnkurv på han i tillegg til å skjerme han. 

Skrevet

Hvordan kan veterinæren anbefale kastraksjon som tiltak på en usikker hund? Ikke hjelper det, det er et kirurgisk inngrep og det er forbudt! Jeg er veldig kastraksjonsliberal jeg, men som permanent prevensjon og kjønnsfroskstopper.

Såplutselig at du ikke fikk noen gode råd av meg. Det har jeg dessverre ikke, heller. Jeg syns jeg er vanskelig uten å ha møtt hunden og dere. Lykke til :)

Uten å ta stilling til hvorvidt det var rett eller galt å kastrere i dette tilfellet så står det da ingen steder at dette er en usikker hund? Ikke alle hunder som glefser og knurrer er usikre. 

Skrevet

Uten å ta stilling til hvorvidt det var rett eller galt å kastrere i dette tilfellet så står det da ingen steder at dette er en usikker hund? Ikke alle hunder som glefser og knurrer er usikre. 

Nei, jeg skulle sagt at det ikke er et etisk forsvarlig og slett ikke dokumenert effektivt som atferdsendrende tiltak for hunder som truer og biter.

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...