Gå til innhold
Hundesonen.no

Bo i Oslo med hund? Turmuligheter og gode dagpass eller hundeluftere?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg vurderer å flytte til sør/østlandet, og har begynt å se meg om etter jobber. Jeg hadde i utgangspunktet ikke tenkt å bo i Oslo, men så er det kommet en spennende jobb som jeg kunne ha lyst til å søke på. Så da lurer jeg på hvordan det er å bo i Oslo med hund? Kontorsted vil være i bydelen Alna/furuset og er i nærheten av t-bane.

Tenker at det er mest praktisk å bo i samme bydel som jeg eventuelt skal jobbe, hvordan er det å bo i den bydelen, områder som anbefales? Ser på Finn.no at det er flere steder til salgs på furuset og Linderud. Er det trygge områder, og har de turområder i nærheten?

Jeg konkurrerer i LP og Rally, er det noe treningsmiljø eller klubber i nærheten?

Hunden min kan fint være alene en arbeidsdag, men ser for meg at om det fantes et tilbud om dagpass 1-2 ganger i uken kan det være noe å undersøke. Er det noen som vet om noen gode steder i det området? Evt. om det er noen hundelufte-firma som henter hunder i den bydelen som ikke er type gå tur med 15 hunder på en gang?

Jeg har aldri bodd i Oslo før, så blir veldig glad for tips og råd. Om jeg ikke skal utelukke Oslo fra jobbsøkeprosessen har jeg kanksje litt bedre sjangs til å få en spennende jobb. :)

Skrevet

Flytt litt lenger inn da vel (lørenskog/rælingen). Mange fine turområder og vi er en gruppe i lørenskog hundeklubb som trener mye rally og lp sammen + reiser rundt på stevner :)

Gikk på skole noen år på furuset og det er mye skog rundt der. Vet ikke hvordan treningsmiljøet er da.

  • Like 1
Skrevet

Det kan være veldig fint å bo i Oslo med hund, fine turmuligheter i området er det jo omtrent alle steder unntatt midt i sentrum. :) Jeg er i hvert fall godt kjent på østkanten og kan ikke komme på et sted å bo der man ikke har skog i nærheten...

Dersom du skal ta kollektivtransport til jobb vil jeg anbefale å bruke litt tid på å finne ut hvilke områder som er aktuelle. Finn ut hva du vil ha som maks reisetid og sjekk på ruter.no hvor langt det er fra *dit* til *jobbadresse*. Det kan være kortere reisetid til steder lenger unna om det går buss eller t-bane direkte - f.eks. tar det bare 10 min. med buss fra Grorud til Alna, under 10 min. med t-bane fra Tveita til Furuset - poenget er, mulig du kan se på langt flere områder enn det som er samme bydel. Å holde seg på østkanten er nok lurt da.

Når det kommer til hvilke områder som er trygge, tja... Det kommer an på hva man legger i det. På f.eks. Furuset er det mye innvandrere, på Alna er det vel hovedsaklig industri. Jeg hadde ikke hatt noe problem med å bo der selv, men vet jo at det finnes folk som synes østkanten er ''skummelt''. :)

Treningsmiljøer er jeg ikke så kjent med... Men jeg vet at Oslo og omegn dressurklubb holder til i Maridalen, der kan man trene AG, LP, RL, bruks. Men hvis man tar kollektivtransport er det ikke umulig at det er enda kortere til klubber som holder til i Akershus, f.eks. Lørenskog, dersom man har flaks med direktebuss/tog.

Hundepass kjenner jeg ikke til, aldri brukt det før, men jeg tror nok det er ganske trygt å si at det finnes - og sannsynligvis har man flere å velge der enn de fleste andre steder.

  • Like 1
Skrevet

Enig med @ElisabetHH at det er stort sett fine turmuligheter uansett hvor man bor i Oslo, i hvert fall i de områdene jeg kjenner til. Men, det er betraktelig flere mennesker på tur samtidig som deg i Oslo, enn der hvor du er fra. :teehe: Jeg er veldig glad i området Oppsal ol, altså rundt Østensjøvannet/Østmarka, men det er jo masse muligheter!

Eller så kan jeg jo hinte om at det er veldig fint å bo på Hadeland, med flotte turmuligheter, trivelig og aktiv hundeklub, mulighet for dagpass og en liten togtur inn til Oslo :whistle:

Jeg ville i hvert fall ikke ha utelatt Oslo fra jobbsøkerprosessen fordi du er redd for at det ikke er noe trivelig sted å bo. Jeg synes det å bo i Oslo har fått et ufortjent dårlig stempel blant folk som aldri har bodd i Oslo (sånn generelt, vet ikke hva du tenker om det) :ahappy:

Skrevet

Enig med @ElisabetHH at det er stort sett fine turmuligheter uansett hvor man bor i Oslo, i hvert fall i de områdene jeg kjenner til. Men, det er betraktelig flere mennesker på tur samtidig som deg i Oslo, enn der hvor du er fra. :teehe: Jeg er veldig glad i området Oppsal ol, altså rundt Østensjøvannet/Østmarka, men det er jo masse muligheter!

Eller så kan jeg jo hinte om at det er veldig fint å bo på Hadeland, med flotte turmuligheter, trivelig og aktiv hundeklub, mulighet for dagpass og en liten togtur inn til Oslo :whistle:

Jeg ville i hvert fall ikke ha utelatt Oslo fra jobbsøkerprosessen fordi du er redd for at det ikke er noe trivelig sted å bo. Jeg synes det å bo i Oslo har fått et ufortjent dårlig stempel blant folk som aldri har bodd i Oslo (sånn generelt, vet ikke hva du tenker om det) :ahappy:

Ja, regner med at det betraktelig mer folk på tur. :P i morges da jeg gikk tur møtte vi en annen person og vi ble like overrasket begge to. hehe. så forskjell vil det evt. bli helt klart. Takk for tips på områder, skal sjekke ut :)

Her jeg bor er det generelt sett på som et lite mareritt å bo i Oslo, men de ser jo stort sett bare sentrum når de er i byen. Oslo er så mye mer enn sentrum, selvom jeg bare har sett en liten flik av byen selv. Skulle jeg bodd i Oslo uten hund ville jeg helst bodd på torshov, men vil helst nærmere marka med hund.

Hadeland høres fristende ut da ;) dukker det opp noen jobber i nærheten skal jeg vurdere å søke :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg syns faktisk alna, lutvann, tveita og det meste av østkanten har mange fine turmuligheter. Trivdes godt når jeg bodde på Lutvann og fant fort ut hvor jeg kunne gå for å unngå de "vanlige" turfolkene.

Med t-bane eller bil så har du en god utvidelse av turmuligheter.

Ellers er det også lett å pendle med tog.

Skrevet

Oppsal! :) Trives knallgodt. Personlig liker jeg ikke Tveita og Haugerud så innmari godt (tenker da på å bo der), så jeg ville heller sett på Oppsal, Godlia, Skøyenåsen, Helsfyr eller Etterstad.

På Skullerud, litt forbi Oppsal, er det både friområde for hund og et treningsmiljø. :)

  • Like 1
Skrevet

Det er fint å bo i Oslo med hund! Jeg bor rett i skogkanten og på de små stiene møter jeg aldri noen. Som alle andre steder er det mange folk på grusveiene, særlig på søndager. Nå er jeg ikke så redd for å møte på folk, og det er jo flere mennesker her enn på vidda :P Om du ønsker privat hundepass, kan du sikkert legge det ut på Finn og få napp. Organsiserte hundepassere lever jo av dette og har derfor flere hunder. Jeg er veldig glad i å bo her og kommer aldri til å flytte fra Oslo igjen!

  • Like 1
Skrevet

Både Furuset og Linderud har gode turområder, men jeg har mer erfaring med skogene ved Linderud. Jeg kjenner et par andre med hund som bor på Furusetkanten, og de kan også anbefale områdene rundt der (åh, jeg savner skogene rundt Mariholtet, kjenner jeg!). Furuset ligger på andre siden av dalen fra Linderud. Og jeg synes at Linderudområdet er et fint sted å bo med hund om du jobber i Oslo. Egentlig de fleste stedene med grønne lunger/skog i Oslo er bra, men du må føle deg frem til hva _du_ liker. :)

Kollektivtilbudet i Oslo fungerer veldig bra, synes jeg.

Lykke til i Oslo!

  • Like 2
Skrevet

Enig med Jeanette ang steder, du har marka rett utenfor døren omtrent. Har bodd i boligfelt på Tveita, og da hadde jeg skogen bare noen meter utenfor døra mi. Kunne gå i timesvis om du ville. Veldig deilig når man har hund :)

Ellers kan jeg anbefale Asker og Bærum Hundelufting på det sterkeste. Du kan slappe helt av og vite at hunden din får den beste oppfølging fra hundelufter kommer til den er levert. 100% pålitelig.

Skrevet

Kjelsås/Grefsen :) Kan du gå tur til krampa tar deg. Ei venninne, som fortsatt bor der, syklet fra døra si med hund, og besøkte meg i Hurdal.På grusveier hele vegen...

  • Like 1
Skrevet

Det går veldig fint å ha hund i Oslo ? Jeg bor på grunerløkka, og det er ikke noe problem - flere parker i umiddelbar nærhet, men ikke skogen?

Jeg synes det er fint på Oppsal, går gjerne tur der.

Men mitt største tips er å sjekke pendlevei/kollektiv, gå ut i fra det og velg område litt etter det. Sammenligne områder mot hverandre. På Torshov er det veldig fint?

  • Like 1
Skrevet

Jeg bor i et hyggelig rekkehusområde i bydel Alna, Ellingsrud nærmere bestemt. Veldig hyggelig sted, 10 min fra mitt hus til t-bane og et par km til Lørenskog. Østmarka med fantastiske turmuligheter er rett utfor husveggen, og det er sjelden jeg møter folk (tro det eller ei), når vi har kommet litt inn i skogen og ikke går lysløypa/grusveien.

Kan anbefales og her kjenner vi oss absolutt trygge :-)

  • Like 2
Skrevet

Å pendle med tog inn kontra kollektivt innad i oslo kan ofte være like lang tid reisevei messig. Så man kan bo litt ut fra oslo og jobbe i sentrum.

Vi brukte tre kvarter fra Røa og til sentrum også et kvarter fra holmlia inklusiv gåing hjemmefra :P (buss vs tog :P )

  • Like 1
Skrevet

Å pendle med tog inn kontra kollektivt innad i oslo kan ofte være like lang tid reisevei messig. Så man kan bo litt ut fra oslo og jobbe i sentrum.

Vi brukte tre kvarter fra Røa og til sentrum også et kvarter fra holmlia inklusiv gåing hjemmefra :P (buss vs tog :P )

Godt tips, takk :) Er så vant med å bruke 10 min på jobb, så jeg må nok justere forventningene om jeg flytter. :P

Skrevet

Hei! Jeg flyttet til oslo i april med hund, for ett år. Bor 13 min med t-Banen unna jobb, så 15-16 min dør til dør hvis jeg treffer bra. Det er deilig, minst mulig tid til transport. Bor på endestasjon, bergkrystallen på Lambertseter. Kan gå til Østmarka, ca 3 km, men kjører også ofte 5 min for å starte lenger inn i marka. Eller bare for å variere. Mitt tips er å bosette seg ved t-banen, ikke buss/trikk, og passe på at linja ikke skal være ute av drift pga oppdateringer e.l. Virker som det er uendelig med turmuligheter, men også mye folk på populære områder, så det tar kanskje litt mer tid å finne de stedene uten mye folk. Har også sett og hørt om flere luftetjenester, feks who let the dogs out (google it). Jeg trenger også pass innimellom, og prøver finne en kennel jeg kan stoler på. Syns det nesten er for mange valg! Men det går fint av å bo i Oslo med hund er min erfaring :-)

Skrevet

@Krimman Binas og Hadeland hundesenter har jeg hørt mye bra om fra kresne venner.

Ellers er min erfaring litt det motsatte, jeg bosetter meg heller nær buss eller trikk fordi de har et videre nett og flere overgangsmuligheter. Ellers så skal man ikke langt fra de mest populære utfartsstedene før det er ganske rolig de fleste steder i Oslomarka. Sognsvann er det eneste stedet jeg unngår, samt Bogstad og Skullerud i helgene, muligens Maridalen også da.

Men ellers er det en drøm å bo i Oslo med hund. Vi bor på Disen/Tonsen og har 10 minutter til skogen med uendelige turmuligheter.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...