Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det høres veldig dramatisk ut, det skal jeg si meg enig i, men hvis vi ser bort i fra avis-preget så skjønner jeg dama.

Her har vi en eier av en stor hund som enten er overstrømmende lykkelig, eller hissig av seg. Det vet vi ikke, men vi vet at noen i nabolaget synes hunden er skummel, og har fått skader på grunn av den. Hunden går løs. Ikke ved et uhell, ikke en gang, den går løs. Dama ønsker ikke avlivning, hun ønsker at eieren skal gjøre som alle ansvarlige hundeeiere og ha hunden i bånd. Det har vært i konfliktrådet, hvor eieren lovde bot og bedring, men så er det på'n igjen.

Når anmeldelse og konfliktråd ikke gjør at dama og den lille hunden hennes får gå tur i nabolaget sitt uten å være redd for å møte denne skumle, løse hunden, så skjønner jeg at hun til slutt blir så desperat at hun går til avisa. Det handler ikke om hunden er farlig eller ei, det handler om at eieren regelmessig lar den gå fri uten å ha noe som helst kontroll, og at dette går ut over andre mennesker.

  • Like 6
Skrevet

Jeg mistenker at hadde artikkelen skrevet om en rottis, så hadde det neppe blitt fokusert så mye på dama, men om den dårlige hundeeieren som ikke kunne holde hunden sin i bånd og ta ansvar for hvilken rase de kjøpte seg..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 7
Skrevet

Jeg mistenker at hadde artikkelen skrevet om en rottis, så hadde det neppe blitt fokusert så mye på dama, men om den dårlige hundeeieren som ikke kunne holde hunden sin i bånd og ta ansvar for hvilken rase de kjøpte seg..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Underskriver og legger til, eller noen av de andre "skumle" rasene.

Skrevet

Bor en ildsint Labrador borti gata her også, heldigvis er eier en smart person som holder den i bånd og har gjerdet inn hagen med et høyt gjerne.


Damen er redd, labrador eieren får holde bikkja si i bånd. Som alle andre må, når man ikke har helt kontroll på bikkja. Og å bli biti under slosskamp, er ganske vanlig om man man bryter inn. Har blitt bitt i den slik situasjon selv, ikke hyggelig, men sånn er det når man bryter opp slosskamper. Da kan man komme i veien for hundene som sloss.-


  • Like 1
Skrevet

Sint labrador i nabolaget her og. Eierne har den i så langt bånd så den får hodet gjennom porten. Ingen vei utenom, fortau og traffikert vei. Ikke noe artig å gå forbi. Men de er heldigvis flinke til å ta den inn når de hører utfallene. Men irriterer meg grenseløst ar de ikke bare kutter båndet en liten meter! Men ja, skjønner dama litt jeg. Er ikke gøy være redd en hund, uansett grunn. Sent fra min SM-T525 via Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...