Gå til innhold
Hundesonen.no

Halthet som ikke blir bedre


Gjest
 Share

Recommended Posts

Jeg er sånn passe rådvill om dagen og håper kanskje sonenfolket kan komme med noen ideer om dere har vært borti lignende ting med hundene deres selv.

Melvin (staff) har halta på venstre frambein i noen måneder nå. Noen ganger bare halter han vanlig, andre ganger hopper han over annenhvert skritt på foten for å bruke det minst mulig.

I starten så vi det bare an i et par uker, mye ro, ingen harde turer og utskeielser eller belastninger. Det ga seg ikke, så vi dro til veterinær og fikk Rimadyl.

Ingen virkning, så vi dro tilbake og fikk kortisontabletter.

Ingen virkning så vi dro tilbake og tok røntgenbilder av skuldre, albuer og føtter – ingenting galt der heller. Vi ble sendt hjem med en ny kur Rimadyl (som selvfølgelig ikke fungerte – vi hadde jo allerede prøvd!?). Forstod dette som at veterinæren ikke visste hva mer han skulle gjøre, så vi dro til kiropraktor etter tips fra andre hundefolk.

Innimellom dette har han også begynt å halte på høyre bakbein. Hopper over annenhvert steg på dette også ofte. Han ser altså heeelt korka ut når han går :P

Kiropraktoren fant noen knuter i nakken og på bakparten og knadde på disse. Vi dro hjem med beskjed om å holde han i ro de to første dagene for så å komme tilbake etter en uke. Nå for tre dager siden (altså en uke etter) var vi hos fysio (kiropraktor tok ferie og henviste oss hit). Hun fant også stivheter i ryggen helt fra nakke til halerot og har massert disse. Vi var tilbake igjen i dag for ny behandling. Innimellom timene har vi også massert selv slik som kiro/fysio har vist oss.

I etterkant av behandlingene har jeg ikke merket noen forskjell på han. Han halter like mye som før. Hvor fort burde man vente seg en virkning av slike behandlinger?

Har dere noen tanker? Han har tydelig VONDT i kroppen sin. Både av å ligge stille og å være i aktivitet.

Ryggen er ikke røntget, jeg tenker kanskje å be vet. om å gjøre det? Evt. nevnte veterinæren borrelia som en mulig årsak til halthet hos hund, men forstod det som om at det var et ganske stort inngrep å teste skikkelig for dette? Ta ut spinalvæske og sånt? Han har ikke feber, som er et annet kjennetegn ved borrelia, så veterinæren utelukket det vel egentlig sånn halvveis.

I tillegg er han tydelig mer aggressiv ovenfor andre hunder som tilnærmer seg. Det er klart, det gjør jo vondt å leke og herje! Så holder han helt unna sånt.

Nå har han blitt holdt i ro i flere måneder stakkars og vi ønsker oss så fælt å finne ut hva som er galt så vi kan få tilbake det aktive, fine hundelivet han hadde før!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om dere synes det er greit å kjøre ett stykke ville jeg tatt en tur til Kristin Halle som er veterinær og kiropraktor og spesialist på nettopp slike ting.

Det er hun som er kiropraktoren vi har vært hos ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Diagonalhalting er jo ikke ukjent, så skal ikke se bort i fra at problemet egentlig sitter i bakbeinet hans. Er han sjekket for pl? Røntget det beinet? Men røntge ryggen syns jeg høres ut som en veldig god plan.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Raksha han er røntget på hofter med A som resultat, ingenting annet bak er røntget. To veterinærer og en fysio har kjent over hele han og trukket og tøyd i de ledd og muskler han har, burde de ikke ha oppdaget symptomer på pl da?

@Hoppetussa det har ikke blitt gjort. Takk for tips :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er han røntget framme da?

Albuer med A som resultat ca 1 mnd før han begynte å halte.

Vi røntga på nytt når haltingen starta, og veterinæren sa at han så litt smårusk på de, men ikke nok til å ha vondt, mente han. Skuldre og føtter så fine ut på røntgen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært hos Kristin Halle med min eldste hund og hun er kjempe dyktig og jeg ville absolutt hørt på henne. Når jeg kom inn med hunden hadde hun i gått og haltet i lang tid og dyrlegen skrev ut Metacam til henne som hun fikk daglig.

Vi reiste til Kristin Halle men hunden min var i såpass dårlig form at prognosene var så som så kunne virke med behandling av Kristin.

Etter 3 gang med behandling kom bedring og hun har blitt helt bra igjen:) Hun hadde låsninger fra halsen og ned til korsryggen samt forkalkninger. Forkalkninger går det jo ikke an å bli kurert for da men en kan leve med det:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Lykkelig ja synes også at hun virka flink altså, men hun er altså på ferie og er ikke tilbake før i august. Da skal vi tilbake dit.

Så kan jo evt be veterinæren om å røntge rygg og sjekke kneskåler så lenge..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Albuer med A som resultat ca 1 mnd før han begynte å halte.

Vi røntga på nytt når haltingen starta, og veterinæren sa at han så litt smårusk på de, men ikke nok til å ha vondt, mente han. Skuldre og føtter så fine ut på røntgen.

Er han røntget bak?
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg slet med halting på Aïda i fjor på flere ben, som gikk over når hun ble varm. Jeg fikk mistanke om ryggproblemer, og fikk full screening av henne hos Thomas Sisener på Oslo Dyreklinikk. Han fant små forkalkninger i korsrygg, en hofte og en albue. Helt normalt for alderen, og såpass lite at andre hunder ikke ville blitt affisert. Jeg begynte med tilskudd av grønleppemusling og glukosamin, ble mye mer nøye med opp- og nedvarming og kuttet agility. Etter det har hun vært problemfri.

Håper dere finner ut av det!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chow'en min ble røntget med A i alle hjørner, men allikevel utviklet han forkalkninger i albuer, skuldre og nakke innen han var 2-3 år gammel. Da pga totalt ræva konstruksjon på rasen.

Så jeg ville nok ikke tatt A på hofter og albuer som en "friskemelding" (altså utelukke videre undersøkelser i de leddene).
Men ofte må man se på hele hunden, og ikke bare foten hunden halter på. Ofte kan ryggproblemer gi halthet i en framfot eller en bakfot, kneproblemer kan gi ryggsmerter; eller halthet fremme. Hunden avbelaster vondter, og symptomene man ser er resultatet av avbelastningen og ikke nødvendigvis der hunden har mest vondt.

Så jeg ville enten røntget mer av hunden, eller tatt turen til en spesialist på ledd og skjelett.

Minion halta på bakfoten, så veterinæren nektet jo omtrent å røntge fronten, så ryggen/hoftene/knær/haser ble røntget flere ganger uten funn, og det viste seg jo at problemet var i fremparten (forkalkninger). Men nå har hun haltet på både frembena og bakbena. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Noen som har erfaring med et slikt silver shade dekken? Fungerer det?
    • Jeg er veldig glad i pinewood sine vester. Har også en fra Helsitar som jeg liker, men velger nok pinewood over helsitar oftere. Grunnen er at lommene på pinewood sine vester er mye større og rommer mer, så jeg får plass til masse godbiter, leker, bånd og halsbånd i lommene, spesielt baklomma. Vet ikke hvilken størrelse du bruker, men ser pinewood har alt fra XS-3XL. Hvis du er interessert, så vet jeg om en rabattkode hos pinewood på 30% rabatt, som jeg tror fortsatt er aktiv
    • Tiden begynner bli overmoden for å lære some type of nesearbeid. Forventningen var å bare mestre smellerbrettet smooth, som et grunnlag for forstå ID og utvide derfra til romsøk og områdesøk. Det gikk ikke heeeelt etter planen, da Ede heller vil spise det hjemmelagde brettet i papp, og blir sur og klager og protesterer om jeg insisterer på at han må lukte på boksene for å få godis fra hånden. Det har ligget på hylla en stund. Kanskje krype til korset og kjøpe et av metall allikevel, heller enn å smøre tålmodigheten og jobbe videre med det vi har. Gjensidig forsterkning av frustrasjon er ikke gøy å jobbe med.  Vi har gått på en smell med capturing og shaping også. Fått captured mye fint, som f.eks. kryping, men ikke mange nok ganger til å få noe på cue, og han har begynt drite i hva jeg ber om når det er godis fremme, for å heller tilby den adferden han selv tror er av høyest verdi, som dekk istedenfor sitt når jeg ber om sitt, og han er fortsatt fornærmet og protesterer mot å gjøre noe som helst om det ikke er godis fremme når jeg ber ham.  Jeg har også ødelagt treapporten. Baklengskjedet så fint fra utgangsstilling, levering, holde den, plukke den opp. Han var uinteressert i selve apporten, så jeg hypet den litt opp med å bare la han løpe på impuls når jeg kastet og kjørte full fest når han kom løpende tilbake med den. Resultat? Han tror den har så høy verdi nå, han vil IKKE lenger levere den fra seg. Den er mer langt mer verdifull enn kampeleker, pipeleker og kaninpels, som han villig leverer på første forespørsel uten å bølle. Den overgår de godbitene jeg prøver bytte den til meg med.  ..og han TYGGER på den. Legger seg til for å gnage på den etter å ha terget meg med en catch me if you can, som han synes er SÅ gøy med akkurat den apporten, ikke noe annet. Det er KUN den han gjør det med. Alt annet er han helt kewl med å levere fra seg. *facepalm* Flaks at vi har brukt en litt rar treapport, så har vi den generiske i reserve til å trene inn på nytt siden, etter en laaaang periode med bare metallapport, og kanskje også tungapport før vi prøver oss på en ny en av tre.  Her om dagen fikk vi besøk av en diger flokk gjess på gjennomfart. De satt utover to hele jorder. Ede hadde ikke oppdaget dem ennå da jeg satte ham ned for et bilde før det braket løs. Feil vinkel til å få med noe i nærheten av omfanget. De var spredt utover hele åkeren til venstre for bildet. Kjempestor flokk. Stille før stormen, tenkte jeg, og var bekymret for å skremme de opp og jage de slitne langveisfarende avgårde når vi nærmet oss. Kråkene klagde til oss om okkupasjonen av matfatet sitt og ville antagelig ha hjelp med akkurat det. De var opprørte. Endte som moralsk supporter på kråkenes side i den konflikten der da vi kom til Salmonella Street mellom jordene, hvor det var så bombardert med gåsebæsj.. Turen bortover den veien mellom de to okkuperte jordene minnet meg om denne.  https://youtu.be/5iTTNRE-njM?si=Wjg9Rwk2RomhfZlw   Ikke sett dem ennå, og stusser på hva den lukten er: Det lukter virkelig merkelig  Zoom inn mot den smale stripen av dem i bakgrunnen på øverste bildet: Det var en så massiv mengde av dem utenfor bildet, det var dumt å ikke ta et panorama oversiktsbilde til skrekk og advarsel mot å bringe hunder med interesse for andre dyrs ekskrementer til området når gjess trekker gjennom. Den smale stripen av de her er bare en liten gjeng outsidere fra main goose society. Godt vi ikke ser dem igjen før til høsten. Håper på bedre impulskontroll under lineføring til da, eller enda bedre: Matvett. 
    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...