Gå til innhold
Hundesonen.no

Tyggeting/-leker og godbiter til valp


Recommended Posts

Skrevet

Denne gangen har jeg bestemt meg for å komme gjennom hele valpeperioden uten noe svinn (yeah right :P), så jeg tenkte å være godt forberedt og ha en del ulike leker og tyggeting klart til å tilby valpen når den begynner å bli kreativ. Så, hva liker valper å tygge på (sånn bortsett fra dyre sko, bøker, møbler osv. :P)? Tenkte å ha en del forskjellige ting i ulike materialer liggende, eller til å veksle mellom, så valpen er fornøyd med utvalget og ikke går løs på møblene. Setter pris på forslag, både generelle og til spesifikke produkter, enten det er beregnet på hunder eller bare random, lure ting :)

Lurer også på om noen kan anbefale godbiter med god smak og i passe størrelse til en liten valp (eller som lett kan deles opp uten altfor mye smuler). Det aner meg at de jeg gir til labradoren, blir litt store til valpen, og smakelighet har jeg aldri trengt å tenke på :P

Valpen er en korthåret collie, forresten!

Forresten 2: Mener å ha sett at det finnes spray som smaker vondt til å spraye på møbler osv., er det noen som har prøvd dette som kan si om det fungerer eller ikke?

Skrevet

Et par ting som jeg brukte til forrige valp (og planlegger til neste) er litt hjemmelaga ting når de klør i tennene.

Feks lage svak buljongblanding og dyppe en klut i, knytt knute på kluten og stapp den i fryseren - fin ting å tygge på når det klør i tennene. Det samme er kong med frossen mat i eller biter av frossen banan (hvis valpen spiser sånt) eller gulerot.

Skrevet

Sammenrullende aviser i en melkekartong og tomme pappesker. Blir litt å rydde opp ettepå hvis du har en valp som liker å makulere, men valpen har det gøy da. :P

  • Like 1
Skrevet

Kong i litt god størrelse, fyll den med en smørjeblanding av våt og tørrfór, hiv I frysen og server til frokost neste morgen. Eller middag, eller kveld! Fin for ømme gummer :)

Ellers gir jeg valpene det jeg kommer over av passende kjøtt og bein (rått) fra slakter og butikk.

Margbein, kyllingklubber, rå griseører, fårikål kjøtt, svineribbe osv.

Edit:

Edikk funker for å unngå tygging på møbler for noen valper. Mens andre må man gå litt hardere til verks for å stoppe. Tabasco gjorde susen på stikkontakten her. :P

Skrevet

Min synes fleecefletter var, og er, veldig gøy. Kjøp et billig fleece-teppe (koster nesten ingenting på IKEA feks), klipp opp remser, flett de sammen! Toppen av lykke er å løpe rundt i hagen mens man dasker seg selv :)

Skrevet

Takk for tips, folkens, masse bra her! Kong har jeg faktisk aldri brukt, hva er passe størrelse til en sånn valp (@ eller andre)? Burde jeg kjøpe en som er beregnet på valper, eller er det like greit å kjøpe en større en med en gang?

Og @Artemis: Er sånt interessant nok i seg selv, eller burde man gjemme litt godbiter oppi?

Tips til godbiter, anyone? Lenge siden sist jeg hadde valp, merker jeg ... Tror vi bare brukte tørrforkuler i begynnelsen sist, men igjen, da var ikke smakelighet en issue :P

Skrevet

Takk for tips, folkens, masse bra her! Kong har jeg faktisk aldri brukt, hva er passe størrelse til en sånn valp (@ eller andre)? Burde jeg kjøpe en som er beregnet på valper, eller er det like greit å kjøpe en større en med en gang?

Og @Artemis: Er sånt interessant nok i seg selv, eller burde man gjemme litt godbiter oppi?

Tips til godbiter, anyone? Lenge siden sist jeg hadde valp, merker jeg ... Tror vi bare brukte tørrforkuler i begynnelsen sist, men igjen, da var ikke smakelighet en issue :P

Jeg hadde kjøpt en som også passer til unghund/voksen. Ihvertfall str L, evnt xl om det finnes. De vokser jo så fort. Fåes billig på ebay :)

Av godbiter så varierer jeg, har stort sett alltid frolic og olivers training bites liggende. Dr Clauder godbitene er veldig poppis her men litt dyrere. Ellers gir jeg både fiskekake, pølse, kjøttboller med jevne mellomrom. Nå har ikke jeg kresne hunder da så jeg tenker sjelden over hva jeg kjøper. Snubler jeg over et bra tilbud så kjøper jeg det uavhengig av merke/smak.

  • Like 2
Skrevet

Sammenrullende aviser i en melkekartong og tomme pappesker. Blir litt å rydde opp ettepå hvis du har en valp som liker å makulere, men valpen har det gøy da. :P

Du jeg har det problemet med min presa han eliminerer alt spess pappesker do ruler men er ikke papp dårlig for magen?

Sent fra min GT-I9505 via Tapatalk

  • 3 weeks later...
Skrevet

IQ-leker:

- Skjær passe hull i en tennisball og ha i godbiter

- Flaske med godbiter

- Kasserolle med godbiter og ha på lokk

- Pose med godbiter

- Sokk med godbiter

- Gå innpå et rom og gjem godbiter, "sitt" (-> "vent") -> åpne døren og "søk"

Gi valpen noe å utforske/leke med, mens du gjør noe annet. Da kan den få herje litt for seg selv. Min erfaring er at hunden da vil assosiere gjenstandene med ferdig utforsket, og ikke lek.

Gi entusiastisk "braa", når hunden utforsker. Er den redd gjenstanden, la den stå i rommet i 2 dager - uten at du prøver å få den til å utforske. Lat som ingenting og hold tyst. Da ville ikke jeg gitt ros en gang ved utforsikng. Bjeffer den, gjesp og strekk armene. Etterhvert kan du selvsagt gi ros, når den absolutt ikke er redd/skeptisk.

Eksempel:

Bamser (m/squiker), aviser, hagestol, paraply, planke, barneleker, fotball, kontorstol på hjul, kasser med noe som rasler, leker som lager lyd (m/høytaler).. Den må få bite og ødelegge, uten at du blander deg. Når du vil den skal avslutte, ta fram en godbit og avled for å fjerne lekene/gjenstandene.

Ellers er det viktig å ikke drive på for mye. Gi et Godt ordentlig bein, så den får holde på for seg selv, når den er fysisk og psykisk utslitt (ikke bruk det for å slippe en tur). Ikke ros eller klapp. Da blir det lett for mye på en gang.

Etter litt, avled med godbit og ta den i fange/senga/åpent bur for å sove (lukket bur=hjelpløshet). Løft den tilbake om den våkner og går bort. Om og om igjen, helt til du viser at du har mye bedre tålmod og valpen blir lei. Hopper den opp for å bite/blir oppgiret når du løfter den, så sett deg i sofaen og vent til den roer seg av kjedsomhet. Løft den deretter forsiktig tilbake. DA vil den skjønne at det er tid for søvn, ikke lek. Ikke vær så konsekvent på at den MÅ legge seg med en gang. Valper har mark i rumpa. Samme når dere skal sove natta. Våkner den, ikke rør deg fra senga. Den vil etterhvert komme å legge seg. Finner den på noe "ulovlig", da kan du "våkne" rolig og løfte den på plass. Om og om igjen til den forstår at det er natta. Og ikke gi øyekontakt.

Ble litt utenfor temaet, men synes det er viktig å poengtere at ikke all lek, er bra lek. Samtidig hvordan man skiller lek og søvn - som begge er noe av det viktigste en valp kan få, for å lære. Jeg har alt fokus på å få en avbalansert og glad hund. Som ikke er passiv, men aktiv. Samtidig som den er engasjert på mine premisser; når Jeg vil kaste ball, ha dra-kamp, etc. Anbefaler da å ha en slutt-kommando. Hade er f.eks. perfekt når dere drar fra mennesker. Ikke gjør en big deal ut av det, og ikke la mennesker få kose med hunden før de sier hade.

Sist men ikke minst er det viktig at valpen får fritt spillerom med andre hunder. Helst gamle, snille hunder som ikke vil leke i timevis og som sier i fra når nok er nok. Når valpen blir litt eldre, burde den også gå tur med rolige hunder, så den lærer at den ikke skal leke hele tiden.

Skrevet

Vi har en sånn rosa pølseformet kong som er fin å stappe ost og andre godbiter i. Den har tålt iherdig bruk gjennom hele valpetiden uten en skramme. Har også hatt mye glede av flettetau, tauknute og pipeleker. Jevnt over er det ikke så farlig hva det er for noe som tygges på, så lenge det er lov og ikke skadelig for hunden :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...