Jump to content
Hundesonen.no

Tyggeting/-leker og godbiter til valp


Emmy
 Share

Recommended Posts

Denne gangen har jeg bestemt meg for å komme gjennom hele valpeperioden uten noe svinn (yeah right :P), så jeg tenkte å være godt forberedt og ha en del ulike leker og tyggeting klart til å tilby valpen når den begynner å bli kreativ. Så, hva liker valper å tygge på (sånn bortsett fra dyre sko, bøker, møbler osv. :P)? Tenkte å ha en del forskjellige ting i ulike materialer liggende, eller til å veksle mellom, så valpen er fornøyd med utvalget og ikke går løs på møblene. Setter pris på forslag, både generelle og til spesifikke produkter, enten det er beregnet på hunder eller bare random, lure ting :)

Lurer også på om noen kan anbefale godbiter med god smak og i passe størrelse til en liten valp (eller som lett kan deles opp uten altfor mye smuler). Det aner meg at de jeg gir til labradoren, blir litt store til valpen, og smakelighet har jeg aldri trengt å tenke på :P

Valpen er en korthåret collie, forresten!

Forresten 2: Mener å ha sett at det finnes spray som smaker vondt til å spraye på møbler osv., er det noen som har prøvd dette som kan si om det fungerer eller ikke?

Link to comment
Share on other sites

Et par ting som jeg brukte til forrige valp (og planlegger til neste) er litt hjemmelaga ting når de klør i tennene.

Feks lage svak buljongblanding og dyppe en klut i, knytt knute på kluten og stapp den i fryseren - fin ting å tygge på når det klør i tennene. Det samme er kong med frossen mat i eller biter av frossen banan (hvis valpen spiser sånt) eller gulerot.

Link to comment
Share on other sites

Kong i litt god størrelse, fyll den med en smørjeblanding av våt og tørrfór, hiv I frysen og server til frokost neste morgen. Eller middag, eller kveld! Fin for ømme gummer :)

Ellers gir jeg valpene det jeg kommer over av passende kjøtt og bein (rått) fra slakter og butikk.

Margbein, kyllingklubber, rå griseører, fårikål kjøtt, svineribbe osv.

Edit:

Edikk funker for å unngå tygging på møbler for noen valper. Mens andre må man gå litt hardere til verks for å stoppe. Tabasco gjorde susen på stikkontakten her. :P

Link to comment
Share on other sites

Min synes fleecefletter var, og er, veldig gøy. Kjøp et billig fleece-teppe (koster nesten ingenting på IKEA feks), klipp opp remser, flett de sammen! Toppen av lykke er å løpe rundt i hagen mens man dasker seg selv :)

Link to comment
Share on other sites

Takk for tips, folkens, masse bra her! Kong har jeg faktisk aldri brukt, hva er passe størrelse til en sånn valp (@ eller andre)? Burde jeg kjøpe en som er beregnet på valper, eller er det like greit å kjøpe en større en med en gang?

Og @Artemis: Er sånt interessant nok i seg selv, eller burde man gjemme litt godbiter oppi?

Tips til godbiter, anyone? Lenge siden sist jeg hadde valp, merker jeg ... Tror vi bare brukte tørrforkuler i begynnelsen sist, men igjen, da var ikke smakelighet en issue :P

Link to comment
Share on other sites

Takk for tips, folkens, masse bra her! Kong har jeg faktisk aldri brukt, hva er passe størrelse til en sånn valp (@ eller andre)? Burde jeg kjøpe en som er beregnet på valper, eller er det like greit å kjøpe en større en med en gang?

Og @Artemis: Er sånt interessant nok i seg selv, eller burde man gjemme litt godbiter oppi?

Tips til godbiter, anyone? Lenge siden sist jeg hadde valp, merker jeg ... Tror vi bare brukte tørrforkuler i begynnelsen sist, men igjen, da var ikke smakelighet en issue :P

Jeg hadde kjøpt en som også passer til unghund/voksen. Ihvertfall str L, evnt xl om det finnes. De vokser jo så fort. Fåes billig på ebay :)

Av godbiter så varierer jeg, har stort sett alltid frolic og olivers training bites liggende. Dr Clauder godbitene er veldig poppis her men litt dyrere. Ellers gir jeg både fiskekake, pølse, kjøttboller med jevne mellomrom. Nå har ikke jeg kresne hunder da så jeg tenker sjelden over hva jeg kjøper. Snubler jeg over et bra tilbud så kjøper jeg det uavhengig av merke/smak.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sammenrullende aviser i en melkekartong og tomme pappesker. Blir litt å rydde opp ettepå hvis du har en valp som liker å makulere, men valpen har det gøy da. :P

Du jeg har det problemet med min presa han eliminerer alt spess pappesker do ruler men er ikke papp dårlig for magen?

Sent fra min GT-I9505 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

IQ-leker:

- Skjær passe hull i en tennisball og ha i godbiter

- Flaske med godbiter

- Kasserolle med godbiter og ha på lokk

- Pose med godbiter

- Sokk med godbiter

- Gå innpå et rom og gjem godbiter, "sitt" (-> "vent") -> åpne døren og "søk"

Gi valpen noe å utforske/leke med, mens du gjør noe annet. Da kan den få herje litt for seg selv. Min erfaring er at hunden da vil assosiere gjenstandene med ferdig utforsket, og ikke lek.

Gi entusiastisk "braa", når hunden utforsker. Er den redd gjenstanden, la den stå i rommet i 2 dager - uten at du prøver å få den til å utforske. Lat som ingenting og hold tyst. Da ville ikke jeg gitt ros en gang ved utforsikng. Bjeffer den, gjesp og strekk armene. Etterhvert kan du selvsagt gi ros, når den absolutt ikke er redd/skeptisk.

Eksempel:

Bamser (m/squiker), aviser, hagestol, paraply, planke, barneleker, fotball, kontorstol på hjul, kasser med noe som rasler, leker som lager lyd (m/høytaler).. Den må få bite og ødelegge, uten at du blander deg. Når du vil den skal avslutte, ta fram en godbit og avled for å fjerne lekene/gjenstandene.

Ellers er det viktig å ikke drive på for mye. Gi et Godt ordentlig bein, så den får holde på for seg selv, når den er fysisk og psykisk utslitt (ikke bruk det for å slippe en tur). Ikke ros eller klapp. Da blir det lett for mye på en gang.

Etter litt, avled med godbit og ta den i fange/senga/åpent bur for å sove (lukket bur=hjelpløshet). Løft den tilbake om den våkner og går bort. Om og om igjen, helt til du viser at du har mye bedre tålmod og valpen blir lei. Hopper den opp for å bite/blir oppgiret når du løfter den, så sett deg i sofaen og vent til den roer seg av kjedsomhet. Løft den deretter forsiktig tilbake. DA vil den skjønne at det er tid for søvn, ikke lek. Ikke vær så konsekvent på at den MÅ legge seg med en gang. Valper har mark i rumpa. Samme når dere skal sove natta. Våkner den, ikke rør deg fra senga. Den vil etterhvert komme å legge seg. Finner den på noe "ulovlig", da kan du "våkne" rolig og løfte den på plass. Om og om igjen til den forstår at det er natta. Og ikke gi øyekontakt.

Ble litt utenfor temaet, men synes det er viktig å poengtere at ikke all lek, er bra lek. Samtidig hvordan man skiller lek og søvn - som begge er noe av det viktigste en valp kan få, for å lære. Jeg har alt fokus på å få en avbalansert og glad hund. Som ikke er passiv, men aktiv. Samtidig som den er engasjert på mine premisser; når Jeg vil kaste ball, ha dra-kamp, etc. Anbefaler da å ha en slutt-kommando. Hade er f.eks. perfekt når dere drar fra mennesker. Ikke gjør en big deal ut av det, og ikke la mennesker få kose med hunden før de sier hade.

Sist men ikke minst er det viktig at valpen får fritt spillerom med andre hunder. Helst gamle, snille hunder som ikke vil leke i timevis og som sier i fra når nok er nok. Når valpen blir litt eldre, burde den også gå tur med rolige hunder, så den lærer at den ikke skal leke hele tiden.

Link to comment
Share on other sites

Vi har en sånn rosa pølseformet kong som er fin å stappe ost og andre godbiter i. Den har tålt iherdig bruk gjennom hele valpetiden uten en skramme. Har også hatt mye glede av flettetau, tauknute og pipeleker. Jevnt over er det ikke så farlig hva det er for noe som tygges på, så lenge det er lov og ikke skadelig for hunden :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Fikk meg nettopp en liten støkk av den 12 uker "lille" riesenschnauzer valpen. Han hadde så fin bitehemming fra morens harde korrigeringer i valpekassen. Ikke noe trykk, bare la tennene på armen. Forrige hunden min, vi hadde en greie der hun gjorde det når hun ville ha kos og nærhet. Bare holdt hånden min forsiktig i munnen. Det var koselig. Jeg har derfor latt Ede få tanne på meg, fordi han ikke brukte noe press, bare berørte forsiktig. Det har kommet gradvis mer trykk på, though, hvor jeg har avgitt uærlige smertehyl der jeg synes det har blitt for mye trykk ifht bare berøring. Han har sluppet hver gang, men mulig han har gjennomskuet uærligheten min? At det ikke egentlig gjorde vondt, jeg bare latet som og løy om det. Han beit plutselig såpass hardt nå at det gjorde faktisk vondt, og ikke bare en gang. Han ga seg ikke da jeg hylte, repeatedly. Dette ble nytt. Bad dream come true. Valpehyl har alltid fungert for meg på alle valper unntatt en som ble tent av det og gikk hardere på. Jeg har siden fryktet en ny sånn, fordi det er så mye mer tidkrevende og vanskelig å få den til å slutte.  Shit just got real again. Så mange har så lenge snakket så mye om at positive metoder ikke strekker til på "den typen hund". Det er en riesenschnauzer, ikke en spaniel.  Påvirket av alle som er kritiske til rene positive metoder og vissheten om at adferd som potensielt kan bli farlig og forvolde skader på folk eller fe må tas med en gang. Faktisk. Men hvordan? Ikke bare de forholdsvis erfarne og ganske lærde, de faktiske ekspertene strides. De virkelig erfarne er uenige. Det er et dilemma for en som er mindre erfaren enn de er. Hvem av dem skal en lytte til når de er like erfarne og har samme nivå av suksess, men er rykende uenige om enkelte prinsipper? ..og nå har jeg "en sånn type hund." I øyeblikkets hete har en ikke tid til å tenke mye. En må handle.  Klynkehylene mine virket ikke, så jeg BRØLTE til Ede fordi den bittstyrken der var langt over grensen for akseptabel tanning fra en stor valp. Det tente ham, ga ham et fandenivoldsk uttrykk og han gikk i dominans maktkamp med meg. Stirret meg i øynene og bet hardere. Jeg brølte høyere, sintere og mer skingrende. Ubehagelig nok til at han slapp, men så gikk det en jævel i han og gikk på meg igjen, oppsatt på å vinne. Jeg tuller ikke. Ikke noen italiensk mynde. Søte og snille og myke lille valpen var plutselig en skikkelig røff gruppe 2 dominant hannhund - på bare 12 uker - og mot MEG!  Ubehagelig høye og skingrende brøl hadde altså ikke ønsket effekt det heller, han ble tent av det og ville virkelig sloss. I øyeblikkets hete valgte jeg lytte til den andre gruppen eksperter - de bøse og harde - som HAR suksess og meritter å vise til de også - i likhet med den skolen jeg kommer fra - som er 100% positiv. To ulike verdener av grunnleggende prinsipper, men også en generell trend av like ulike raser de trener og jobber med.  I øyeblikkets hete har en ikke tid til å tenke twice, en må handle når det kommer til fullstendig uakseptabel adferd som kan bli farlig. Jeg valgte vike fullstendig fra alle mine tidligere valgte prinsipper, holde ham igjen over snuten med makt, stirre han inn i øynene, løfte leppa og knurre alvorlig til ham, hvorpå han absolutt ikke backet ned slik de bøse og harde fra den skolen der, de med den typen hund mener burde skje. Dette tente ham nemlig bare enda mer. Han var like sint og oppsatt på å stadfeste sjefsrollen som jeg var.  Så tok jeg råd fra en (annen) oppdretter om å vri armen min så leppa ble dratt over tennene hans, så han bet seg selv. Den sved. Den fungerte. ..der og da. Oppnådde en midlertidig pause i bitinga, men han var ikke blid. Fandenivoldsk uttrykk i ansiktet. Knurret sint. Alvorlig, ikke lek. Den holdningen han satte opp og hans vilje til å ta en dominans maktkamp med MEG?! NÅ? Kan bli festlig i puberteten hans ^^   Quick change of scenes med å forflytte oss i rommet og han var myke lille søte valpen igjen. Pustet lettet ut for now og roste og berørte ham behagelig. Samlet alle tyggeleker foran ham, men han hadde allerede glemt og så ikke noen sammenheng i det, var bare glad til for å sitte der og eie en haug med sine egne greier som han straks tok til å tygge på.  Etter å ha fått noen minutter til gjennomgang og analyse av situasjonen, så beveger jeg meg tilbake til positive og hjemmebrente metoder igjen. Den hjemmebrente delen av strategien er å vise at jeg er SÅRET og besviken. Vise at jeg er virkelig lei meg og skuffa. Ikke lest eller hørt noen fortelle at de bruker den der, så jeg kaller den hjemmebrent. Den bøse leiren av trenere med den typen hund kommer sikkert til å skjelle meg ut for å vise svakhet og underdanighet. Skal forklare hvorfor jeg velger det lenger ned. Den andre delen av metoden er textbook negativ straff. Forlate rommet eller trekke meg opp i loftssengen utenfor rekkevidde, med all godisen og alle tyggeleker og gjøre det klart at han kan få vinne den kampen der mot meg med tennene, men det har den typen kjipe konsekvenser at godterisjappa og tivoliet stenger. Hvorfor velger jeg vise at jeg er såret og skuffet og lei meg? Det er å vise svakhet. - Hunden kommer til å fullstendig overkjøre deg! Du gir hunden alfa posisjon og mister lederskapet. Du mister kontroll! Vel, noen fysisk dominans maktkamp med den typen hund fører IKKE frem. Den vinner jo lett om jeg går i duell med den på den måten. Det er en situasjon jeg ikke er tjent med.  Heldigvis har jeg pløyet gjennom det som ble gitt ut på Canis Forlag og mer innen samme skole og har erfaring med at det virker, så jeg trenger bare minne meg selv om at ekspertene faktisk er uenige. Jeg kan velge å ha tillit til meg selv angående hvem av dem jeg skal lytte til og hvilke metoder jeg har tillit til og er komfortabel med å bruke. Å lytte til de bøse old school om: "Men med denne typen hund..", det blir helt feil for meg med nettopp denne typen hund, fordi den er ASSERTIVE og den vil ikke backe ned om jeg går i sånne konflikter med den på den måten, det vil bare ødelegge relasjonen mellom oss og forsure hele hundeholdet med dårlig stemning, høye skuldre og endeløse maktkamper. Det er ikke sånn en best håndterer store dyr.  Tenker de bøse machofolka burde få prøve seg på løver og elefanter, eller selv hester, der enkelte kan være veldig assertive. Hva gjør du når det oppstår en interessekonflikt med en assertive hest eller elefant? Myke dyr, men prøv å dominere den med truende ansikt og kroppsspråk og fysisk makt og se hvordan det går, ikke bare der og da, men over tid.  Positive metoder for the win. Quick reminder to self om å gå med bitepølsa på lomma innendørs også.  Bite this instead.   
    • Mm, #metoo har en sånn "den typen hund". Gruppe 2. Hopper over til dagboken i Min Hund subforumet for å fortelle noe om akkurat det, fordi det blir en avsporing her. 
    • Jeg har veldig respekt for hunden jeg har og ser selv at jeg ikke har noen cocker spaniel. Hun har en enorm styrke og ser at hun er kapabel til å forårsake skade dersom hun virkelig hadde ønsket det. Hun har jo et driv og en intensitet fra disse rasene hun er blandet med. Hun er en drøm å ha inne. Her ligger hun stort sett i hundesenga og snorker, eller kryper opp til meg for kos.  Som du skriver. Jeg tar ikke noe sjanse på å gå med henne løs. De to gangene jeg har hatt henne løs var inngjerdet barnehage hvor hun kunne være litt hund.  Jeg vil ikke være den som har en "skummel" hund, eller skape en unødvendig ubehagelig situasjon. Jeg vil ha full kontroll på henne til enhver tid.  Jeg er også typen som undersøker dersom jeg er usikker på noe. Det er derfor jeg poster her. Jeg tar hundeholdet veldig seriøst. Jeg er heller ikke redd for å be om hjelp dersom jeg trenger det. 
    • Kanskje ikke så dumt. ..men det enkle er ofte det beste og billigste. Av den blandingen der ville jeg selv antatt at den plutselig en dag kan finne på å skade eller drepe en annen hund, tilsynelatende uten av det blå, selv om hun er snill og trygg overfor en mengde hunder i mange år. Det har skjedd eiere av "den typen hund" før, og alle er like sjokkerte hver gang, fordi hunden ikke viste noen tegn til annet enn å være super godmodig og snill. Selv hunder som bor sammen og er bestevenner kan plutselig en dag brake sammen i en kamp på liv og død over en tilsynelatende fillesak de ikke har brydd seg om før. Skjedde med ei her på forumet for mange år siden, tispe og hannhund på liv og død.  Det smalt plutselig over en interessekonflikt som skulle vært en bagatell for de to. Genetikk er genetikk.  Virker som du har god kontroll og evner forhindre at sånt skjer med en fremmed forbipasserende da. Selv hadde jeg ikke turt ha hunden løs utenom inngjerdet område med full kontroll, fordi jeg selv har mistet kontrollen på løs hund jeg trodde hadde sikker innkalling og det KUNNE gått ille gærnt. 
    • Ja, vi unngår hilsing i bånd. Det skaper unødig ekstra stress og som du sier ikke noe hun bør forholde seg til. Jeg har heller ikke behov for å hilse på fremmede hunder i gata.  Jeg skulle gjerne visst intensjonen hennes bak disse to møtene. Hun har som sagt ikke skadet noen, men bare bykset mot, nesten for å skremme de litt vekk. Det ser mer ut som et ønske om avstand enn noe annet. Når jeg da har holdt henne igjen er hun helt rolig igjen og kan fortsette turen. Hun blir fort ferdig med ting. Eieren til den lille hunden var heldigvis forståelsesfull og spurte tilogmed om de skulle hilse i etterkant da de hadde roet seg, men da sa jeg nei.  Det hadde kanskje vært fornuftig å få noen som har mer ekspertise til å se på dette. Jeg får følge med på utviklingen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...