Gå til innhold
Hundesonen.no

Tyggeting/-leker og godbiter til valp


Emmy
 Share

Recommended Posts

Denne gangen har jeg bestemt meg for å komme gjennom hele valpeperioden uten noe svinn (yeah right :P), så jeg tenkte å være godt forberedt og ha en del ulike leker og tyggeting klart til å tilby valpen når den begynner å bli kreativ. Så, hva liker valper å tygge på (sånn bortsett fra dyre sko, bøker, møbler osv. :P)? Tenkte å ha en del forskjellige ting i ulike materialer liggende, eller til å veksle mellom, så valpen er fornøyd med utvalget og ikke går løs på møblene. Setter pris på forslag, både generelle og til spesifikke produkter, enten det er beregnet på hunder eller bare random, lure ting :)

Lurer også på om noen kan anbefale godbiter med god smak og i passe størrelse til en liten valp (eller som lett kan deles opp uten altfor mye smuler). Det aner meg at de jeg gir til labradoren, blir litt store til valpen, og smakelighet har jeg aldri trengt å tenke på :P

Valpen er en korthåret collie, forresten!

Forresten 2: Mener å ha sett at det finnes spray som smaker vondt til å spraye på møbler osv., er det noen som har prøvd dette som kan si om det fungerer eller ikke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et par ting som jeg brukte til forrige valp (og planlegger til neste) er litt hjemmelaga ting når de klør i tennene.

Feks lage svak buljongblanding og dyppe en klut i, knytt knute på kluten og stapp den i fryseren - fin ting å tygge på når det klør i tennene. Det samme er kong med frossen mat i eller biter av frossen banan (hvis valpen spiser sånt) eller gulerot.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kong i litt god størrelse, fyll den med en smørjeblanding av våt og tørrfór, hiv I frysen og server til frokost neste morgen. Eller middag, eller kveld! Fin for ømme gummer :)

Ellers gir jeg valpene det jeg kommer over av passende kjøtt og bein (rått) fra slakter og butikk.

Margbein, kyllingklubber, rå griseører, fårikål kjøtt, svineribbe osv.

Edit:

Edikk funker for å unngå tygging på møbler for noen valper. Mens andre må man gå litt hardere til verks for å stoppe. Tabasco gjorde susen på stikkontakten her. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min synes fleecefletter var, og er, veldig gøy. Kjøp et billig fleece-teppe (koster nesten ingenting på IKEA feks), klipp opp remser, flett de sammen! Toppen av lykke er å løpe rundt i hagen mens man dasker seg selv :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips, folkens, masse bra her! Kong har jeg faktisk aldri brukt, hva er passe størrelse til en sånn valp (@ eller andre)? Burde jeg kjøpe en som er beregnet på valper, eller er det like greit å kjøpe en større en med en gang?

Og @Artemis: Er sånt interessant nok i seg selv, eller burde man gjemme litt godbiter oppi?

Tips til godbiter, anyone? Lenge siden sist jeg hadde valp, merker jeg ... Tror vi bare brukte tørrforkuler i begynnelsen sist, men igjen, da var ikke smakelighet en issue :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips, folkens, masse bra her! Kong har jeg faktisk aldri brukt, hva er passe størrelse til en sånn valp (@ eller andre)? Burde jeg kjøpe en som er beregnet på valper, eller er det like greit å kjøpe en større en med en gang?

Og @Artemis: Er sånt interessant nok i seg selv, eller burde man gjemme litt godbiter oppi?

Tips til godbiter, anyone? Lenge siden sist jeg hadde valp, merker jeg ... Tror vi bare brukte tørrforkuler i begynnelsen sist, men igjen, da var ikke smakelighet en issue :P

Jeg hadde kjøpt en som også passer til unghund/voksen. Ihvertfall str L, evnt xl om det finnes. De vokser jo så fort. Fåes billig på ebay :)

Av godbiter så varierer jeg, har stort sett alltid frolic og olivers training bites liggende. Dr Clauder godbitene er veldig poppis her men litt dyrere. Ellers gir jeg både fiskekake, pølse, kjøttboller med jevne mellomrom. Nå har ikke jeg kresne hunder da så jeg tenker sjelden over hva jeg kjøper. Snubler jeg over et bra tilbud så kjøper jeg det uavhengig av merke/smak.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

IQ-leker:

- Skjær passe hull i en tennisball og ha i godbiter

- Flaske med godbiter

- Kasserolle med godbiter og ha på lokk

- Pose med godbiter

- Sokk med godbiter

- Gå innpå et rom og gjem godbiter, "sitt" (-> "vent") -> åpne døren og "søk"

Gi valpen noe å utforske/leke med, mens du gjør noe annet. Da kan den få herje litt for seg selv. Min erfaring er at hunden da vil assosiere gjenstandene med ferdig utforsket, og ikke lek.

Gi entusiastisk "braa", når hunden utforsker. Er den redd gjenstanden, la den stå i rommet i 2 dager - uten at du prøver å få den til å utforske. Lat som ingenting og hold tyst. Da ville ikke jeg gitt ros en gang ved utforsikng. Bjeffer den, gjesp og strekk armene. Etterhvert kan du selvsagt gi ros, når den absolutt ikke er redd/skeptisk.

Eksempel:

Bamser (m/squiker), aviser, hagestol, paraply, planke, barneleker, fotball, kontorstol på hjul, kasser med noe som rasler, leker som lager lyd (m/høytaler).. Den må få bite og ødelegge, uten at du blander deg. Når du vil den skal avslutte, ta fram en godbit og avled for å fjerne lekene/gjenstandene.

Ellers er det viktig å ikke drive på for mye. Gi et Godt ordentlig bein, så den får holde på for seg selv, når den er fysisk og psykisk utslitt (ikke bruk det for å slippe en tur). Ikke ros eller klapp. Da blir det lett for mye på en gang.

Etter litt, avled med godbit og ta den i fange/senga/åpent bur for å sove (lukket bur=hjelpløshet). Løft den tilbake om den våkner og går bort. Om og om igjen, helt til du viser at du har mye bedre tålmod og valpen blir lei. Hopper den opp for å bite/blir oppgiret når du løfter den, så sett deg i sofaen og vent til den roer seg av kjedsomhet. Løft den deretter forsiktig tilbake. DA vil den skjønne at det er tid for søvn, ikke lek. Ikke vær så konsekvent på at den MÅ legge seg med en gang. Valper har mark i rumpa. Samme når dere skal sove natta. Våkner den, ikke rør deg fra senga. Den vil etterhvert komme å legge seg. Finner den på noe "ulovlig", da kan du "våkne" rolig og løfte den på plass. Om og om igjen til den forstår at det er natta. Og ikke gi øyekontakt.

Ble litt utenfor temaet, men synes det er viktig å poengtere at ikke all lek, er bra lek. Samtidig hvordan man skiller lek og søvn - som begge er noe av det viktigste en valp kan få, for å lære. Jeg har alt fokus på å få en avbalansert og glad hund. Som ikke er passiv, men aktiv. Samtidig som den er engasjert på mine premisser; når Jeg vil kaste ball, ha dra-kamp, etc. Anbefaler da å ha en slutt-kommando. Hade er f.eks. perfekt når dere drar fra mennesker. Ikke gjør en big deal ut av det, og ikke la mennesker få kose med hunden før de sier hade.

Sist men ikke minst er det viktig at valpen får fritt spillerom med andre hunder. Helst gamle, snille hunder som ikke vil leke i timevis og som sier i fra når nok er nok. Når valpen blir litt eldre, burde den også gå tur med rolige hunder, så den lærer at den ikke skal leke hele tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har en sånn rosa pølseformet kong som er fin å stappe ost og andre godbiter i. Den har tålt iherdig bruk gjennom hele valpetiden uten en skramme. Har også hatt mye glede av flettetau, tauknute og pipeleker. Jevnt over er det ikke så farlig hva det er for noe som tygges på, så lenge det er lov og ikke skadelig for hunden :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...