Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann.

Jeg har veldig lyst å kjøpe meg en fransk bulldog som min første hund, men synes det er vanskelig å finne informasjon om oppdrettere av rasen, finnes det noen side med god oversikt på?

Noen råd angående kjøp av fransk bulldog valp? Hvor burde jeg starte?

Skrevet

Jeg ville først og fremst tenkt over om dette er avl du ønsker å støtte. Mange synes at franske bulldoger er søte, men det er mange helsemessige utfordringer med dem, som også går utover hundens velferd. Grunnen til at disse hundene snorker og grynter er jo at de ikke kan puste fritt og normalt slik hunder med lang snute kan. På grunn av dette tåler disse hundene dårlig varme sommerdager og også kalde vinterdager.

Dette var kanskje ikke helt hva du ønsket å høre, men det er verdt å tenke seg om en ekstra gang før man skaffer seg en slik rase.

Lykke til. :)

  • Like 4
Skrevet

Du bør ihvertfall sjekke helse på foreldre nøye. Og ikke bare foreldre, men også deres søsken, samt besteforeldre og deres søsken igjen osv. Om mor og/eller far til det kullet du evnt er interessert i valp fra når du kommer så langt har hatt kull før så bør du også sjekke hvordan de valpene har blitt, både med tanke på helse og evt eksteriøre plager. At foreldrene er friske har lite å si viss det er mye sykdom og plager ellers i slekta, er det slik så er det stor sannsynlighet for å få en syk hund uansett. Det er jo en rase som plages med ganske mye, ikke alle selvsagt, men jevnt over er det mye sykdom og fysiske utfordringer på rasen. Skjelettproblemer, allergi osv, samt problemer knyttet til pust og luftveier på en del av dem og en del har ganske ekstremt eksteriør i tillegg til snuten, beinstilling feks, noen av dem er veldig hjulbent og det er sjeldent positivt. En del, hannhunder spesielt, er ikke overbegeistret for andre hunder av samme kjønn, det er jo også noe å ta hensyn til om man vil ha en hund som er omgjengelig. Ellers er de herlige hunder, synd det er så mye utfordringer på rasen. Dette har jo to sider, det ene er om man vil være med å støtte slik avl som fører til mange hunder som må leve med sykdom å plager, den andre siden er jo selvsagt at det er trist og tungt for deg som eier om man får en syk hund, som i verste fall må avlives i ung alder, eller i beste fall må ha oppfølging jevnt hos vetrinær eller at du må tilpasse og styre en del ekstra for at hunden skal få en bra hverdag, feks ved allergi hvor hjemmet må støvsuges, vaskes hver dag, dyner, puter, gardiner og andre ting av stoff bør ristes og rengjøres jevnlig(mye oftere enn vanlig) for å bli kvitt allergener osv.

  • Like 1
Skrevet

Det skal finnes fraller som er friskere enn andre, som har god pust og god helse. Det beste er nok å hilse på forskjellige hunder og oppdrettere og finne den man liker best.

EDIT: Hør med @Belgerpia

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...