Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Lager en tråd for Drammen.

Har selv meldt på Frost og PM gav følgende påmelding for belgisk fårehund

Groenendal 17 stk

Tervueren 29 stk

Malle 2 stk

Vet om ihvertfall 8 tervhanner som står for championatet og resten trenger vel et storcert så dette blir spennende

  • Svar 64
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Knertis debuterer i championklassen! Og så lenge klarte jeg å holde meg før jeg meldte henne på til noe nytt! Hun er nr 41 i ringen, noe som betyr at hun er siste shiba. Det er helt awesome! Hun

Det skal Mocca også Og jeg som lovet henne at det var slutt når hun fikk championatet (men til mitt forsvar kan jeg jo si at hun ble påmeldt før hun tok N UCH daaaaa). Med 26 påmeldte skrangleverk v

Da ser det ut som jeg får kommet på søndag for å se polarhundene! Alle polarhundrasene er i samme ring, så det blir knall

Skrevet

10 shiba (+1 valp), om hoderegninga mi er rett så er det flere hanner enn tisper, så blir hard kamp om certet "mitt" :P

4 akita, minst to hanner. Jeg trur alle som stiller er champions.

Skrevet

Knertis debuterer i championklassen! Og så lenge klarte jeg å holde meg før jeg meldte henne på til noe nytt! :P

Hun er nr 41 i ringen, noe som betyr at hun er siste shiba. Det er helt awesome! Hun løper som en gaselle på fjelljakt når hun har noen foran seg i ringen. Nå kan det jo hende hun er aleine i championklassen, men vi håper håper håper på CK så vi kan være med på moroa med de andre (som det ikke er så mange av). Jeg har en viss formening om hvem som blir beste tispe allerede (og hun er griselekker!) sjøl om vi har slått henne før, men vi skal kose oss i ringen som vanlig uansett. :)

Og så er det bursdagen min! :banana:

Edit: Og nå fikk jeg sommerfugler i magen. Hva ER det med meg og dette utstillingsgreiene når det gjelder den vesle, vakre hunden min? Jeg som har dansa i bikini foran tusenvis av mennesker? :rolleyes:

  • Like 3
Skrevet

16 Aussier og 35 gårdshunder.

Har 2 aussier og 6 gårdshunder påmeldt.

Hvor mange hanner har du med og er noen av dem i åpen? Jeg har handler til Jesper, men vil du være backup om noe skjærer seg? ?

Skrevet

Meldt på Iben i unghund tispe og PM sier 76 staffordshire bull terrier og 11 valp. Der røyk håpet om plassering og tilsniking av cert :D

OMG!!

Det var da voldsomt mange.

Litt konkurranse der ja

Skrevet

Ja, men så lenge jeg kan havne bak ei tispe som er fullcerta så skal jeg være veldig fornøyd :D bare litt keen på storcertet, dog jeg har mange flere sjanser på å få det senere. Hun er jo bare 18mnd snart :)

Skrevet

Jeg hater Drammen som utstillingsplass, men når en bor såpass nærme og hunden er i pels må en jo prøve seg. 39 bernere er meget moderat, men det er sikkert 14 i åpen klasse tispe likevel.

  • Like 1
Skrevet

Jeg hater Drammen som utstillingsplass, men når en bor såpass nærme og hunden er i pels må en jo prøve seg. 39 bernere er meget moderat, men det er sikkert 14 i åpen klasse tispe likevel.

Var for første gang i Drammen i fjor og det er ganske tett der.

Håper virkelig ikke det blir en gjentagelse fra i fjor hvor utstillingstelt og kritikker fløy i lufta pga at det blåste små tornadoer.

Det var helt jævelig å stille når teltet i naboringen og et i vår ring bokstavelig talt lettet og dro med seg plugger og alt ?

Skrevet

Ja, men så lenge jeg kan havne bak ei tispe som er fullcerta så skal jeg være veldig fornøyd :D bare litt keen på storcertet, dog jeg har mange flere sjanser på å få det senere. Hun er jo bare 18mnd snart :)

Ja med de nye reglene så har man en ekstra sjans.

Er jo som du sier, du har flere sjanser når hun er så ung, men hadde vært herlig å bli ferdig med det. Hihi.

Skrevet

Var for første gang i Drammen i fjor og det er ganske tett der.

Håper virkelig ikke det blir en gjentagelse fra i fjor hvor utstillingstelt og kritikker fløy i lufta pga at det blåste små tornadoer.

Det var helt jævelig å stille når teltet i naboringen og et i vår ring bokstavelig talt lettet og dro med seg plugger og alt

Jeg har enda ikke vært et år i Drammen med okay hundevær - enten øser det ned hele helga, eller så blir jeg flambert av ei stekende sol. Drammen gjør liksom ingenting halvveis :P:D

  • Like 1
Skrevet

Har stilt der en gang, og da var det sol og fint. Skulle vært der i år ser jeg av påmeldingstallet :P 6 svarte barter er bare 2 mer enn vi har på Orkanger i helga liksom.. Jaja, neste år kanskje :)

Skrevet

Har stilt der en gang, og da var det sol og fint. Skulle vært der i år ser jeg av påmeldingstallet :P 6 svarte barter er bare 2 mer enn vi har på Orkanger i helga liksom.. Jaja, neste år kanskje :)

"Sol" og "fint" forekommer ikke i samme setning når en snakker om utstillingsvær.

Skrevet

Knertis debuterer i championklassen! Og så lenge klarte jeg å holde meg før jeg meldte henne på til noe nytt! :P

Det skal Mocca også :D Og jeg som lovet henne at det var slutt når hun fikk championatet (men til mitt forsvar kan jeg jo si at hun ble påmeldt før hun tok N UCH daaaaa).

Med 26 påmeldte skrangleverk vet jeg at det ikke er noen av mine som går til topps, men hva gjør vel det, jeg har jo de fineste uansett jeg da :wub: Laffen er forøvrig full-certet så dette tar vi bare som det kommer, en dag med hyggelige medstillere, vakre hunder og en flink og hyggelig ringsekretær (jepp, vi var heldig med den :D ).

  • Like 3
Skrevet

Jeg har enda ikke vært et år i Drammen med okay hundevær - enten øser det ned hele helga, eller så blir jeg flambert av ei stekende sol. Drammen gjør liksom ingenting halvveis :P:D

Hahaha.... Ble usikker på hva jeg syntes er værst jeg nå.

Ettersom jeg har langhårsbelger så er det entet "druknet katt" look eller heteslag???

Hjelpes. Hahaha

Skrevet

Har veldig lyst til å stikke innom å kikke ( jeg har ingenting å stille :aww: ) , men det er 60 års laget til pappa senere på dagen så spørs om jeg får tid lørdag. Må bake.

Søndag orker jeg neppe :P

Skrevet

Har veldig lyst til å stikke innom å kikke ( jeg har ingenting å stille :aww: ) , men det er 60 års laget til pappa senere på dagen så spørs om jeg får tid lørdag. Må bake.

Søndag orker jeg neppe :P

Da baker du en kake på fredag som bare blir bedre av å stå en dag :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...