Gå til innhold
Hundesonen.no

Urolige hunder ut og fly


camillaviborg
 Share

Recommended Posts

Nå på lørdag skal jeg ut og fly med mine to hunder. den ene skal være under flyet og den andre skal i kabinen med meg. Dette er en flytur på 4 timer. Da jeg fløy til spania hadde jeg bare med meg en hund i kabinen og dette var en noe urolig flytur. Han var veldig urolig og klarte ikke slappe av ordentlig. (Får ikke ha de i fanget pga mulig turbulens) og nå har jeg med meg en ekstra hund som jeg er litt usikker på hvordan vil reagere. Hun er veldig urolig i bil når hun er i bur. klarer ikke slappe av helt og stresser mye. Vi har øvd mye men hun liker det ikke. Hun sover alltid i bur om natta men er vell pga alt støyet i en bil og at det faktisk beveger seg.

Så siden jeg har en hund som jeg har erfart på flytur tidligere er urolig ,og en annen jeg har stor mistanke på vil være urolig. Så lurer jeg på om noen har erfaring med og bruke beroligende på hund når de flyr?
Hvordan deres hund har reagert på det. (vil nok ikke bruke det om det er mye dårlig erfaring ved bruk av det)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke beroligende, men Xanor fungerer som "likegylighetsdop". Min ekstremt lydsensitive hund får dette på nyttårsaften og da kommer vi oss igjennom det på en fornuftig måte. Det er jo individuelt hvordan de reagerer på medikamentet, min får en "gi ****"-holdning med masse selvtillit der ingenting er skummelt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal vel helst ikke dope hund i cargo men..

Det kommer an på hva man bruker. Det man tradisjonelt har brukt er en type muskelavslappene (tror jeg?) som får kroppen til å slappe av, men ikke hodet, så hunden blir like redd. Det er ikke særlig bra. Men nå har det vel vært brukt med andre typer som det nevnes over her, der hunden blir litt mentalt likegyldig.

Det er ikke en mulighet å ha begge hundene sammen i cargo da? :)

Det tenkte jeg også på. Om hundene er komfortable sammen, vel å merke, så vil de antageligvis føle seg tryggere sammen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Det kommer an på hva man bruker. Det man tradisjonelt har brukt er en type muskelavslappene (tror jeg?) som får kroppen til å slappe av, men ikke hodet, så hunden blir like redd. Det er ikke særlig bra. Men nå har det vel vært brukt med andre typer som det nevnes over her, der hunden blir litt mentalt likegyldig.

Så da er jo cargo'en ett fint sted å prøve det uten noen å se til hvordan hunden faktisk har det?

Er jo bare å kjøre på

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så da er jo cargo'en ett fint sted å prøve det uten noen å se til hvordan hunden faktisk har det?

Er jo bare å kjøre på

Det er det vel ingen som sier noe om? Forøvrig har jo dette med virkningen av medikamentet som brukes, det er ikke tilfeldig hvordan det virker på den ene eller andre hunden (muskelavlappende vs likegyldighet).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Noen hunder blir hysteriske av dop, så det ville jeg droppet om bikkja skulle oppholde seg et sted hvor jeg ikke så den.

Tipper bikkja slapper av i lasterommet jeg når den slipper å ha en person som er opptatt av å studere hva den gjør hele tiden. De fleste hunder slapper godt av når de ikke kan oppnå noe med stress og mas.

Luft godt (gå laaaaaaaaaaaaang tur) før dere skal reise så hundene er slitne før du skal reise så går det nok bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...