Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg mistenker at svaret på mitt problem kan være puberteten men ønsker å dobbeltsjekke her og få litt mer info rundt dette.

Jeg har en blandingshund, trolig blanding av berner sennen, border collie og gordonsetter. Hun heter tinka og er 7mnd gammel. Tinka har alltid vært lett i lære og veldig fokusert. Men de siste ukene har hun blitt veldig ufokusert, det er ikke mulig å trene på nye eller gamle triks. Tinka kommer sjeldent når jeg roper og har en fått en ny tendens til å tisse inne. Hun trenger flere repitisjoner på kommando før hun gjør som vi har trent på. Jeg mistenker at dette kan være starten på hennes løpetid men er ikke helt sikker. Har noen erfaringer rundt dette og hvor lenge kan jeg forvente at hun er "borte" dersom det er løpetid som er årsaken.

Setter pris på alle svar :)

Skrevet

Tuen takk for deres tilbakemeldinger, vi håper at det er første løpetid. Jeg kan ikke se noe visuelt til det foreløpig, vil dem alltid blø eller er dette variert? Er det noe jeg bør være bevist på under en slik periode og hvor lenge kan vi forvente at pæra er slukket før lyset kommer tilbake?

Skrevet

Tuen takk for deres tilbakemeldinger, vi håper at det er første løpetid. Jeg kan ikke se noe visuelt til det foreløpig, vil dem alltid blø eller er dette variert? Er det noe jeg bør være bevist på under en slik periode og hvor lenge kan vi forvente at pæra er slukket før lyset kommer tilbake?

Det varierer veldig, noen er lite berørt av løpetid, noen er mye og lenge berørt, noen reagerer før løpetiden, andre reagerer underveis osv. De blør vell stort sett alltid, men mengden kan jo være litt varierende. Og det er vell mulig med lukket løpetid, altså at de ikke blør, tror ikke det er sånn voldsomt vanlig, men mulig :)

Vanligste tipset til hunder som er veldig berørt av slikt er mye fysisk mosjon og senk kravene ifht triks, lydighet osv. Ikke la henne gjøre som hun vil, men ta hensyn til at ting er litt ute av drift og at ting derfor kan være litt vanskelig, selv om hun kunne det før :)

Skrevet

Det er båndtvang nå og hunden skal ikke være løs selv om den kommer hvis du roper. Kjøp en langline på dyrebutikken og øv på innkalling.

Rop på henne og gi godbit når hun kommer, så går dere videre. Øv hele turen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...