Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Endelig, etter mye grubling og tenking i halvannet år og vel så det, så har vi bestemt oss for å gi både kennelnavn og mudivalper en sjanse!

I helgen reiser jeg og lille Lumi på date i Sverige, og kanskje mudikull nr 2 her på sonen melder sin ankomst?!

Jeg har troen på flotte valper fra disse to. De er såklart HD og AD fri begge to, øyelyst uten anmerkning og patella u/a. Begge har gjennomført MH og innehar sine respektive titler som Norsk Champion og Svensk Champion.

Gleder meg, gleder meg, gleder meg!! :jump:

post-1340-0-13613600-1430998562.jpg

post-1340-0-18207000-1430998579.jpg

post-1340-0-56880600-1430998624_thumb.gi

  • Like 6
  • Svar 66
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vi fikk to fine paringer mellom Ajax og Lumi! Lumi likte virkelig Ajax, helt fra hun så han på flyplassen, til vi dro i dag tidlig ❤️ Full klaff! Så nå venter vi småttiser i uke 28 Sent from my iPh

Endelig er valpene her! De ble født i rakettfart onsdags ettermiddag. Det hele var overstått på rett over 2 timer, og 5 friske valper kom ut. Lumi var rolig og behersket, og lot meg hjelpe til.

Lumi er nå over 3 uker i drektigheten. Jeg forventer ikke å se noe på henne enda, men følger alltid med på forandringer i atferd. Hun har større væskebehov, tar opp mer næring og trenger mer søvn. Å l

Posted Images

Skrevet

Supersøt tispe. Kult med fargen på øyet.

Men ønsker meg mer info om foreldrene og kanskje en link til en hjemmeside?

Skrevet

Ja hun er litt spesiell, ettersom hun er fako farget, med merlegen. En genfeil, som ikke plager henne fysisk på noen måte. Så det blir spennende å se om hun gir merlevalper.

Jeg jobber med en liten hjemmeside, www.vindvakar.wordpress.com. Det kommer mer sånn litt etter litt. Jeg har ikke så allverdens mye tid til internett og slikt ;)

  • Like 1
Skrevet

Vi tar gjerne i mot besøk! Hjertelig velkommen! :)

Ja, jeg liker at spenningen stiger ved å bare si A men ikke B .

Tispen er Kilvan Arany Barany, Lumi og hannen er Larkfalkens Ajax!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Skrevet

Vi fikk to fine paringer mellom Ajax og Lumi! Lumi likte virkelig Ajax, helt fra hun så han på flyplassen, til vi dro i dag tidlig ❤️ Full klaff! Så nå venter vi småttiser i uke 28 :)post-1340-1431452730,4128_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 14
  • 3 weeks later...
Skrevet

Lumi er nå over 3 uker i drektigheten. Jeg forventer ikke å se noe på henne enda, men følger alltid med på forandringer i atferd. Hun har større væskebehov, tar opp mer næring og trenger mer søvn. Å løpe med gamlefar Ace er ikke så interessant lengre og hun har lagt på seg 1kg(!!) siden sist jeg veide henne. Hun har vært veldig stabil på vekten de siste årene og lagt på rundt 10,6-7kg. Nå er hun oppe i 12kg. Verken jeg eller mannen har gitt henne mer mat :ahappy:

post-1340-0-08076000-1433245972_thumb.jp

post-1340-0-61332800-1433245982_thumb.jp

post-1340-0-92792000-1433245991_thumb.jp

post-1340-0-50829000-1433246002_thumb.jp

  • Like 11
Skrevet

Så spennende :D Krysser fingrene for at det er liv inni der :ahappy:

Er det noen interesserte allerede? Nysgjerrig på hvordan det er på en slik rase som ikke er fult så vanlig.

  • 2 weeks later...
Skrevet

En kjapp oppdatering herfra!

Lumi er nå over 5 uker drektig, og jeg er ikke i tvil om at det finnes valper der inne :) Hun har lagt seg ut i buken, målte for en uke siden og da hadde hun gått opp 1 cm i omfang. Hun har vært både kvalm og lite lysten på mat, men spiser greit nå.

Jeg kan også fint kjenne at det ligger babyer inni der, åh herregud... som jeg gleder meg!!! :D:wub:

Beklager dårlig mobilbilde, men her er frk. slim... ikke så slim lengre:

post-1340-0-59151200-1434362508_thumb.jp

  • Like 9
Skrevet

Oooh, så kjekt. Fant ut i helgen at vi har felles bekjent :lol: Og at du bodde visst "rett borti der" Haakon syns jeg var litt nerd når jeg bare "oooooh, kjenner

kjenner du hun med mudien som er hvit men er noe merlegengreier på som gjør at halve ene øyet er blått?" :lol: Han måtte på Facebook og dobbeltsjekke :D:ahappy:

Lykke til med de små :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Lumi har bikket 7 uker i drektigheten. Herlighet, dette svangerskapet går fort! :D

Hun er blitt ganske tung i kroppen, og først i går kveld merket jeg at hun er "sliten". Peser og er kanskje litt lei av å være så stor :P

Jeg målte buken for noen dager siden og da lå omfanget på 47cm, hun lå på vel 42 cm helt i begynnelsen av drektigheten. Jeg har ikke sjekket vekten de siste dagene, men hun får nå RC starter for. Hun mener det ikke er så kult å spise de små knottene, men matlysten er absolutt der.

Denne uken som kommer må jeg hive meg rundt og gjøre siste forberedelser til valping. Jeg har ingen tro på at hun går til 63 dager.... Har en følelse på dag 60-61...

Så hvis noen har noen gode tips, så er det bare å slenge dem ut ;)

post-1340-0-85555200-1435558237_thumb.jp

post-1340-0-20009500-1435558246_thumb.jp

post-1340-0-31983700-1435558257_thumb.jp

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...