Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund med tilbakevennende stivhet


Recommended Posts

Nå fikk jeg svar på blodprøvene.

Han sa at de var fine og fant ikke noe alvorlig...men.. Det var litt utslag på lever, som han mente var sekundært. Altså at det ikke var noe galt med leveren hans, men at det var en indikasjon på at det fantes en liten betennelse i kroppen hans. Forhåpentligvis vil rimadylen ta knekken på denne betennelsen. Jeg skulle kontakte han etter kuren er over.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 55
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da er vi tilbake fra veterinæren, var der i nesten 2.5 time. Han ble undersøkt nøye, de røngtet ryggen,nakken og hoftene hans. Ryggen og nakken er helt kjempefine , han kunne ikke se noen ting. Hoft

Oppdatering Siden sist har jeg kjørt Casper fra kongsberg til Oslo en dag i uken til evidensia dyresykehus på behandling. Hver behandlings time har begynt med at han får varme skikkelig opp i et sånn

Kjenner jeg blir sint og frustrert på dine vegne om jeg leser dette riktig. Om kun hofter er røntget så er han ikke sjekket skikkelig, og kiropraktor ol. Har virkelig ikke røntgensyn. Hvor lenge ha

Posted Images

Som kroniker selv kan jeg skrive under på at smerter et sted fort kan gi smerter et annet sted. Får jeg vondt i magen får jeg etter en times tid vondt i korsryggen, og smertene kan fint forflytte seg mellom organsystemer.

Håper dere finner ut av det. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Nå er vi på Evidensia dyresykehus i Oslo, jeg ble henvist hit av min veterinær som har tatt de andre røngenbildene.

Casper har vært i veldig fin form i det siste etter rimadyllen og jeg har tenkt at han nå sikkert er helt fin, så jeg dro hit til Oslo egentlig kun for å få hjelp til å trene han opp igjen...

Men hun kjente på han og sa at han var forferdelig stiv.

Hun så på røngenbildene nøye og sa at hun fant masse som vanlige veterinærer vanligvis ikke klarer å se. :(

Så nå er han inne til Ct. Dette koster 10 000 Og forsikring dekker ikke, så jeg må punge ut selv (godt man har med kredittkort)

Hva gjør man vel ikke for disse elskede firbente.

Så jeg sitter i bilen da og feller noen tårer, er så bekymret for hva de kan finne..:(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men dette høres jo helt vilt ut. Du drar dit for en generell check-up, veterinær finner masse greier, og brått tas det ct av bikkja til tusenvis av kroner?!? Da bør den jaggu vise hva som er galt også, tenker jeg, ellers er dette ganske drøyt. Kan han ikke gå mer på rimadyl, da, om han funker så fint på det?

Jeg håper virkelig du snart får svar, eller i alle fall beskjed om at dette må dere bare leve med, for å holde på sånn du gjør nå med den emosjonelle belastninga det er, det unner jeg deg ikke. :hug:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 6/8/2015 at 2:18 PM, SandyEyeCandy skrev:

Men dette høres jo helt vilt ut. Du drar dit for en generell check-up, veterinær finner masse greier, og brått tas det ct av bikkja til tusenvis av kroner?!? Da bør den jaggu vise hva som er galt også, tenker jeg, ellers er dette ganske drøyt. Kan han ikke gå mer på rimadyl, da, om han funker så fint på det?

Jeg tenkte akkurat det samme.... Om hunden virker frisk og fin og du ikke merker noe spesielt, så ville jeg vært veldig skeptisk til at en veterinær nå plutselig fant "masse greier" sånn helt uten videre og satte i gang en sinnsykt dyr behandling bare sånn litt ut av det blå.... Dette synes jeg det lukter litt av...

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, jeg skjønner jeg må komme med mer utfyllende info.

Som jeg skrev i startsinnlegget så har han vært plaget med stivhet fra han var unghund. Han har vært behandlet av alt som kan krype og gå av behandlere og ingen klarte å finne noen langvarig løsning.

For noen uker siden ble han rønget på ny og tok blod og urinprøver. Vet sa at han ikke kunne se noe som helst galt og jeg opplevde at han var mye bedre etter en rimadyl kur. Jeg var veldig positiv.

Likevel så sa veterinæren at han gjerne ville hensvise meg til hun som skal være en av Norges aller dyktigste på området. En dame som heter Laxmi på Evidensia dyresykehus. Flere veterinærer anbefalte meg henne.

Jeg tenkte at hun kunne hjelpe meg med å finne en plan for å forbygge at han igjen ble dårlig.

Hun undersøkte han og påpekte at han var fryktelig stiv i de samme områdene som alle andre også påpeker at han alltid er stiv. Hun fikk ikke strekt ut beina hans skikkelig. Og i mine øyne var han i veldig god form nå! Dette ble hun litt sjokkert over.

Så hun tok med seg CDen med røngen bildene og studerte dem i sikkert 30 min før hun kom tilbake og sa hun kunne se noe.

Hun sa at vanlige veterinærer ikke har kompetanse til å se disse tingene og at hun daglig fikk inn tilfeller som andre veterinærer sa var friske men som ikke var det. Hun sa man måtte vite hva man skulle se etter.

Hun sa da at vi burde da en ct scan, dette kostet altså 10 000.

Så tok vi ct og de skulle undersøkes av en dame i morgen. Men Laxmi sa at hun kunne tydelig se forkalkninger oppover ryggen og i hoftene.

Over høyre hofte (der han er verst) var det mest forkalkning.

Jeg får vite mer i morgen, men vi har nå ihvertfall etter 4 år og masse undersøkelser funnet ut av hva det er. Mitt livs lys og sjelevenn har forkalkninger i hofter og rygg :(

Jeg er oppløst i snørr og tårer og føler at verden har gått under :(

Han skal gå på rimadyl og rehabiliteres videre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min 7-åring fikk satt inn gullimplantat i hoftene i påsken (pga smerter som kom av forkalkninger), og alt etter 3uker kunne jeg ta han av smertestillende. Han går fortsatt litt stivt, men smertene er borte. Det funker jo ikke for alle, men du kan jo høre med dyrlegen i morgen om det kan være noe han/hun tror kan funke for gutten din? Det kostet ca det samme som ct-scannen, og eneste begrensning/sykeperiode etterpå var at han måtte ta det med ro i to uker (ikke noe operasjonssår el.).

Krysser fingrene for at dere finner noe som vil hjelpe gutten din :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Men alvorlig talt - at hunden må gå på rimadyhl er jo ikke verdens undergang!

Å ha en hund som kan være aktiv uten smerte må jo være målet heller enn å unngå medisiner. Han kan garantert leve livet ut på rimadyhl UTEN å få bivirkninger og annet. Og han kan være aktiv - og dess mer aktiv du er med han så han får muskler - dess bedre vil livet være for han - so what om han må få smertestillende resten av sitt liv?

Ja, det er kjipt at han har greier, men jeg må ærlig innrømme at jeg nok ikke helt stoler på den Evedencia dama - for OM han hadde hatt så vanvittige forkalkninger som hun påstår så ville man sett det på røntgen. Det er helt uproblematisk å se forkalkninger, og er det superalvorlig så ser man det i alle fall - for da blir linjene suddige og ujevne.

At det kan være litt, det er nok mulig - men hadde det vært så mye at det var superproblematisk så hadde vetten du var hos sett det - de er jo ikke kørka bare fordi de ikke har CT maskin på kontoret.

Men igjen - han kan bli gammel på rimadyhl - så jeg ville gitt det med god samvittighet, og så ville jeg sørget for å trimme hunden godt i ulendt terreng osv. sånn at han får bygd gode muskler. Du skal se han blir en gammel mann :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Laxmi er flink hun, har drevet i mange år, vært borti henne flere ganger. At "vanlige" veterinærer ikke ser alt på røntgen stemmer veldig, men helt hakkende gale ting ser de jo somregel, men så er det jo også sånn at det er hundens faktiske form, og ikke bildene, som avgjør hundens livskvalitet. Han er stiv og vond men blir bedre på rimadyl, da kan det hende at han med rimadyl, riktig trening og eventuelt andre behandlinger endelig kan bli fin i kroppen sin. Lykke til! :hug:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Altså, nå vet jeg ikke helt hva jeg skal tenke.

På mandag fikk jeg beskjed at dyret hadde klare forkalkninger i rygg og hofte.

I går fikk jeg plutselig en melding om at de var usikre og derfor sendte bildene til noen spesialister i utlandet.

I dag får jeg en mail om neida, de hadde sett feil. Han er helt fin i ryggen og hoftene, null funn!

Er det rart man blir forvirret... Jeg er selvfølgelig veldig veldig glad. Men vil det si at jeg akkurat svei av 10 000 og ikke er noe nærmere et svar. Jeg skjønner ikle helt hvordan de kunne ta så feil, det er jo en påkjenning å få en sånn beskjed.

Men alt i alt føler jeg en enooooorm lettelse.

Nå var neste steg å ta noen muskelprøver på veien mot å finne ut hvorfor dyret har så vond kropp

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvis det ikke er leddene det er noe galt med, er det noen som har forslag til hva problemet kan være da? Og forslag til hva jeg bør gjøre videre??

Er her veterinærens forklaring av symptomene:

Clinical History:

Patient had been "stiff" since 1 year og age.

While standing its Clear he is not 100% using left hind limb. Patient has a very reduced extension of both hips, specially left side. Sartorius left side very stiff and at palpation its is very painfull. Patient has also pain while palpating the Whole lumbar are and the thoraxic are caudal to T4. Both biceps are also very stiff and painfull.

Very stiff on both shoulders

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 6/11/2015 at 10:35 PM, Castella skrev:

Men hvis det ikke er leddene det er noe galt med, er det noen som har forslag til hva problemet kan være da? Og forslag til hva jeg bør gjøre videre??

Er her veterinærens forklaring av symptomene:

Clinical History:

Patient had been "stiff" since 1 year og age.

While standing its Clear he is not 100% using left hind limb. Patient has a very reduced extension of both hips, specially left side. Sartorius left side very stiff and at palpation its is very painfull. Patient has also pain while palpating the Whole lumbar are and the thoraxic are caudal to T4. Both biceps are also very stiff and painfull.

Very stiff on both shoulders

Dette er ganske like symptomer og sykehistorie som Minion har. Altså problemet kan være immunrelatert.

Kan være verdt å sjekke ut. Bare en tanke.

Minion sin "epikrise/historie":

Virker kort i stegene, generelt stiv, virker mer som en gammel hund enn en ung. Biter seg på alle 4 ben, hårløse partier. Dette forsvant når hun stod på Onsior i 10 dager og kortison før det igjen.

Det er lite ekstensjon og fleksjon i ryggsøylen, begrenser dette i gallopp også. Hevelse i skulder bilateralt. Smerter ved palpasjon ryggsøyle.

Bør se på leddvæske iom at dette angår så mange ledd.

Funnene så langt indikerer en immunmediert lidelse.

Fra annen veterinær:

"PROM begge bakbein sterkt innskrenket i ekstensjon, hunden vegrer seg fullstendig for ekstensjon av begge bakben.

Nedsatt AROM i begge bakben"

Edit: Minion sine røntgenbilder av hofter og rygg er også UA. Null forkalkninger. Null fun!

Endret av Taz
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Han har nå vært hos veterinæren igjen og konklusjonen er vel rett og slett at veterinær ikke vet hva problemet er.

Blodprøvene er fine ink muskelenzym test, urinprøver er fine, røngen og ct test viser ingen funn. Men bikkja har store smerter og nå til tider sleper bakbena etter seg.

De mistenker at det er en nærmest kronisk betennelse i musklaturen og han skal derfor stå på rymadyl i 30 dager. Men før det skulle han stå på clomicalm (!!) i 3 dager. Det var noe med hormonfrigjøring eller noe... Jeg må innrømme jeg er litt forvirret.

Ingen skjønner hvorfor dyret har så vondt og hvor smertene kommmer fra.

Frustrerende å bare sitte å vente uten å gjøre noe!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 6/22/2015 at 5:14 PM, Castella skrev:

Han har nå vært hos veterinæren igjen og konklusjonen er vel rett og slett at veterinær ikke vet hva problemet er.

Blodprøvene er fine ink muskelenzym test, urinprøver er fine, røngen og ct test viser ingen funn. Men bikkja har store smerter og nå til tider sleper bakbena etter seg.

De mistenker at det er en nærmest kronisk betennelse i musklaturen og han skal derfor stå på rymadyl i 30 dager. Men før det skulle han stå på clomicalm (!) i 3 dager. Det var noe med hormonfrigjøring eller noe... Jeg må innrømme jeg er litt forvirret.

Ingen skjønner hvorfor dyret har så vondt og hvor smertene kommmer fra.

Frustrerende å bare sitte å vente uten å gjøre noe!

Fortsatt ingen leddvæske tatt?

Det er frustrerende når man ikke vet hva som er galt med hunden sin, man føler seg så hjelpeløs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 6/22/2015 at 9:13 PM, Taz skrev:

Fortsatt ingen leddvæske tatt?

Det er frustrerende når man ikke vet hva som er galt med hunden sin, man føler seg så hjelpeløs.

Leddvæske? Nei det er ikke undersøkt. Hva kan man evt avdekke ved den testen?

Veldig frustrerende, begge veterinærene mener det tyder på at problemet er muskulært. Men jeg føler ikke jeg kan sitte å vente i 4 uker uten å gjøre noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 6/22/2015 at 9:16 PM, Castella skrev:

Leddvæske? Nei det er ikke undersøkt. Hva kan man evt avdekke ved den testen?

Veldig frustrerende, begge veterinærene mener det tyder på at problemet er muskulært. Men jeg føler ikke jeg kan sitte å vente i 4 uker uten å gjøre noe.

Det var sånn de fant ut av leddgikten til Minion (som jeg syns virker å ha mange av de samme problemene som din hund).

Så de ser om det er en betennelse i leddet, og man må ta leddvæske av ihvertfall 4 ledd og man må ha funn i alle leddene man tar prøve av for at man skal kunne sette en diagnose.

Dette står i epikrisen til Minion.

"Synovial væske cytologi v/MH fra Venstre skulder, Høyre carpus, H fremben phal 3 og V bakben phal 3; Funn forenelig med kronisk lidelse, mononukleære celler."

Edit: Veterinærene som undersøkte Minion (ikke spesialisten) mente også at problemet hennes var muskulært. Når man røntger uten funn, så går de litt automatisk inn på muskulære problemer.

Så det ble også anbefalt fysioterapi behandling, istedenfor videre undersøkelser. Men jeg er sta som fanden selv, og fikk de til å sende saken videre til spesialist.

Edit 2: Men igjen, hvis din hund fungerer veldig bra på NSAIDs, så er det jo ikke noe i veien for at han går på det resten av livet og du driter i flere undersøkelser. :)

Endret av Taz
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hadde en utrivelig opplevelse i går. Vi fikk hjemmelekser fra forrige privattime, der målet generelt er godt samspill og lydighet uten godbiter fremme, og vi fikk en spesifikk øvelse å fokusere på: hverdagslig lineføring, uten lokking og luring og bestikkelser. Ede skal ganske enkelt bare holde seg i posisjon fordi han aksepterer mitt lederskap, ikke fordi jeg bestikker ham med godis. Jeg har vært litt sløv og reluctant med de leksene, fordi det blir så dårlig stemning. Ede går skyhøyt i stress når jeg er bestemt og stiller krav. Det er ikke bare testing av lederskap og maktkamp, han blir redd. Som om han får angstanfall og hans verden raser sammen av at hans autonomitet trues. Jeg forstår ham. Samtidig er vi nødt til å få på plass lydighet uten godbiter tilgjengelig. Han MÅ noen ganger bare høre etter, med en eneste gang. Derfor må han ALLTID høre etter med en eneste gang, for han evner ikke skille en alvorlig situasjon fra en øvelse. Han er såpass kunnskapsløs om den naturvitenskapelige verden at han prøver hilse fysisk på mennesker inni forbipasserende biler. Fysikk forstår han seg ikke på. ..så instruktøren har rett og min indre pølsetante har feil. En kan ikke bare dille og dalle og shape og lokke og bestikke absolutt ALT med en så stor hund. Noen ganger må en stille KRAV til hunden som hunden må følge opp uten å stille spørsmål.  Lineføring er mange ganger en sånn situasjon, hvor en må kunne KREVE av hunden at den gjør nøyaktig som den får beskjed om.  ..men jeg er for soft til å være streng nok. Ble instruert til å bruke kroppen som blokkering. Rolig, behersket, men dominant, blokkere og presse ham til å rygge bakover om han passerer skotuppene mine, selvstendig fremoversøkende. Jeg vil gjerne ha resultatet. En hund jeg slipper å hele tiden fokusere på i bekymring for at han kan bryte posisjonen når vi manøvrerer på steder det skjer mye.  ..men metoden er ikke my cup of tea med akkurat denne hunden. Har forsøkt lure meg til å bruke shaping for å oppnå det samme, og det går stadig fremover. Ede kan gå et godt stykke uten noe i hånden, med kontakt, uten utbetalinger nå, men vi er langt fra i mål.  For å få fortgang har jeg blandet litt. Litt mindre godis, aldri i hånden, og høyere krav for å få opp fra lomma, samtidig som jeg har satt grenser ved metoden fra instruktør. Stresser han seg opp og ikke adlyder, men fortsetter bryte fremover, så "legger jeg ham i bakken" (høres så ille ut - det er bare en dekk ved litt press i halsbåndet, ikke så mye at han stritter i mot, bare en veiledning) og så må han ligge til han har stresset ned før vi fortsetter. Dette gikk SÅ fint 4/5 av turen i går. Han har forstått at jeg vil han skal holde hodet ved låret mitt, og han var såååå flink gutt til bare sporadiske godiser. Jeg var SÅ fornøyd med fremgangen. Så gikk vi tom for godis. Ede gikk umiddelbart opp i stress. Vi nærmet oss hjemme. Der er det mer godis.   Han.. Han våknet og må tisse. Kommer tilbake for å fullføre når det behager Herren.  ... Altså, det luktet tomt fra lommene og vi var nær hjemme igjen. Edeward identifies as a labrador når det kommer til mat. Han selger sjelen sin for en tørrforkule. Grønnsaker, blåbær, spaghetti, absolutt alt som ikke smaker direkte vondt er nom nom. Han til og med ser ut som The Cookie Monster.  JEG har kommunisert de spillereglene han nå forholder seg til som om de er naturlover. Vårt forhold er transaksjonelt. Jeg ber ham om noe og han gjør det mot betaling i godis. Det er sånn livet er.  Tomt for godis i lommene er en krisesituasjon, det er en force majeure, og det eneste som betyr noe da er å komme seg fortest mulig til nærmeste godis depot. Ede trodde vi hadde en felles forståelse av det der, men dumme, DUMME muttern sakket farten da han som ansvarsbevisst lagkamerat satte den opp for å hjelpe oss ut av knipa. Hun sakket farten og så forvandlet hun seg til et monster av en syk tyrann som holdt ham igjen og blokkerte og presset ham bakover og "la ham i bakken" og stilte seg til å pause på stedet hvil midt på veien uten mål og mening, med tomme lommer, bare et minutt fra matlageret. Ede gikk i harnisk. Han ble RASENDE. Noen øyeblikk der var jeg sikker på han ville BITE BRUTALT. Det der var på liv og død for ham. Han var så sint. Jeg var forberedt på en virkelig stygg slosskamp mellom oss to. Emergency situation modus kicked in og jeg holdt meg heldigvis iskald og rolig og var sta og bestemt i møte med en så rasende hund som jeg aldri har sett i levende live før. Han ville heldigvis bare gi uttrykk for hva han synes om å fjase bort tid på å ikke haste hurtigst mulig til matfatet og lot seg legge i bakken igjen, tydelig opprørt, tydelig skuffet, tydelig sjokkert over det elendige lederskapet til det dumme nautet som ikke forsto alvoret i situasjonen, men han tok det. Han aksepterte lederskapet og la seg ned. Ingen bitt. Vi kom oss hjem. Vel innenfor døren gjorde han alt han kunne for å beklage utbruddet sitt og skape god stemning igjen. Hoppet og jukket (jeg har avledet valpejukking uten å være sur og streng, så han tror nå tydeligvis det er en hyggelig gest) og var tydelig lei seg for episoden og ville forsikre seg om at relasjonen mellom oss to var fin igjen. ..for å få åpnet matskapet.  Det er ikke bare bare.  Den matmotivasjonen hans er en medalje med en bakside. Gull verdt, men det kjemiske symbolet for gull er også Au.  ... Prøver på en litt kortere lineføringstur i kveld, uten å tømme lommene. Viktig at det lukter innhold fra dem, tydeligvis.   
    • Uten å ha fått svar på spørsmålene fra Simira, som er høyst relevante, så lurer jeg på om hun kanskje synes det er kjedelig å bare gå? Hva slags aktiv rase er det? Vorsteher og border collie har svært ulike interesser og behov. Om det er vorsteher type aktiv rase har jeg ingen tips, men om det er den andre typen, så synes jeg selv det KAN hjelpe å gi hunden oppgaver mens vi går, som øvelser fra ulike former for (kreativ) lydighet.  Tilskudd av magnesium og omega 3 fettsyrer, samt større mengder fullspektret lys inn i øynene hjelper også mot stress på mer generelt grunnlag. Merker godt forskjell på valpen min, som sank veldig i stress kort tid etter påbegynt lysterapi og mer tid utendørs sammen med disse tilskuddene. Så økte han veldig i stress igjen da jeg begynte sløve og glemme gi ham omega 3 og magnesium. Da mener jeg ikke stressnivå døgnet gjennom, men peaks når han blir stresset. Tilskuddene tar brodden av det. ..på min. 
    • Det høres ut som du har et godt grunnlag, men det er vanskelig å si uten å se hunden. Noen typer, raser og individer er også bare lettgiret. Alder er også relevant. Hvor gammel er hunden? Er hun fulgt opp hos veterinær, og er frisk? Alle signalene på stress kan også være signaler på smerte og ubehag. Og så er spørsmålet hvordan hun får løpt fra seg og hodearbeid. Kanskje hodearbeidet er for mye, for vanskelig, eller for lite? Løper hun i hundegård, løpetur med deg? Hvordan ser dagsrutinen deres ut?
    • Jeg lurer på om det er noen her inne som har tips å gi til å roe ned en veldig giret og stresset hund på tur. Hunden min er en veldig aktiv rase, så vi lar henne alltid få løpt fra seg og brukt hodet litt før vi går tur. Likevel har jeg lagt merke til flere tegn på stress; hun rister seg og piper MYE, gjesper, kaver frem og tilbake, drar mye i båndet og biter i båndet når vi stopper. Jeg ønsker så gjerne å lære henne å gå fint i bånd og få bedre kontakt med henne, men det er utfordrende når hun er så stresset. Så langt har jeg prøvd å ta pauser i løpet av turen, gjøre godbit-søk og belønne henne hver gang hun tar kontakt, men det skjer sjeldent. Har noen av dere erfaring med dette, eller tips som kan hjelpe? Jeg setter stor pris på alle innspill! Takk på forhånd!
    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...