Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene opp bakpart hos hund med spondylose


Recommended Posts

Cita er snart 13 år gammel, og er stiv i bakparten grunnet spondylose. Hun er mye dårligere muskulert i bakparten ift resten av kroppen, og spesielt i høyre lårmuskulatur (denne siden er mer smertefull enn den andre).

Hun er nå satt på smertestillende i en ukes tid for å se om det har noe effekt på henne eller ikke (hun er ikke typen til å si fra om hun har vondt, så jeg prøver å se om hun blir en "helt ny hund", eller om hun fortsetter med å være sprek, men stiv).

Nå ønsker jeg gjerne forslag til øvelser som kan styrke opp bakparten hennes. Hva med rygging, for eksempel? Hun er flink på å rygge under fri ved fot, men siden hun er pensjonert som lydighetshund så har vi ikke gjort mye av dette de siste årene.

Hva med å sitte bamse? Er dette bra eller dårlig som øvelse når hun har forkalkninger? Hun sitter gjerne bamse i flere minutter, men igjen, jeg vet ikke om det er smertefullt for henne eller ikke. Hun er så glad i mat at hun gjør alt man ber henne om på tross av smerte.

Vi går mye turer, men dette er mest på gangstier. Jeg tror jeg med fordel kan dra henne ut på mer ulendt terreng, men tar imot flere forslag med glede :)

Har dere eventuelt forslag til behandlinger som kan hjelpe? Laser? Kiropraktor?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er noen videoer som viser stabiliserende øvelser. Brukt noen av disse på min hund og synes han har fått bedre kontroll over kroppen og blitt sterkere av dem.
Trener de lett nå også som han går på høye doser kortison for å forsøke å unngå muskeltap...

https://www.youtube.com/watch?v=WlY4t3MnQdg

https://www.youtube.com/watch?v=e-eywONmE2g

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg veit at jeg trekker fram turer i ulendt skogsterreng som svaret på all muskelbygging, men det er virkelig helt uovertruffent. :D Om du finner de skogsområdene som har sånne mosegrodder tuer det gror blåbær på om høsten, er dette perfekt. Cita kan da vandre rundt på dem, og få fjærende underlag samtidig som hun må jobbe med baken for å komme seg opp og bort. Hun må også balansere (som på en sånn ball) og bruke styrke.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Balansebrett/ball, vanntredemølle og vibragulv ville jeg ha jobbet med I tillegg til turer i ulendt terreng.

Nest siste vinteren labbisen levde var skrekkelig kald så da fikk hun 5 x på vibragulv og ble en "ny hund" :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men er det ikke ganske så begrenset hvor mye man kan trene opp muskler på en så gammel hund? De utvikler jo muskelsvinn, noe som er en ganske naturlig utvikling etterhvert som de eldes.
Vil ikke smertelindring være det mest naturlige å bruke? Selvsagt med håp om god virkning.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men er det ikke ganske så begrenset hvor mye man kan trene opp muskler på en så gammel hund? De utvikler jo muskelsvinn, noe som er en ganske naturlig utvikling etterhvert som de eldes.

Vil ikke smertelindring være det mest naturlige å bruke? Selvsagt med håp om god virkning.

Muskler blir mindre ved alderdom, men det som gjør det største utslaget er inaktivitet. Aktivitetsnivået går ned ved alder og det taes også mer hensyn til hunden, dermed mindre muskelmasse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Klematis

Jeg går mye i ulendt terreng med min, i starten løp han på tredemølle i vann, balanserte på ball, og gjorde masse øvelser for å sksape støttemuskler. Han får kommentarer på at han har god muskulatur i bakparten, så jeg har god tro på at ulendt terreng er bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg veit at jeg trekker fram turer i ulendt skogsterreng som svaret på all muskelbygging, men det er virkelig helt uovertruffent. :D Om du finner de skogsområdene som har sånne mosegrodder tuer det gror blåbær på om høsten, er dette perfekt. Cita kan da vandre rundt på dem, og få fjærende underlag samtidig som hun må jobbe med baken for å komme seg opp og bort. Hun må også balansere (som på en sånn ball) og bruke styrke.

Enig!

Oppdretteren til Tidi har mye fokus på å trene opp ryggmusklene til hunden og hun anbefaler skritting i ulendt terreng, altså, ikke la hunden løpe eller trave, da bruker de ikke rygg musklene godt nok (det samme anbefalte veterinæren og kiropraktoren meg å gjøre med Blondie også som har skeivt bekken og smerter i hofter og delvis rygg pga dette). I tillegg kan man trene kavalett trening som man gjør med hester. Trave eller skritte over bommer. Jeg har brukt en stige som ligger på bakken.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...