Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp! Internett inkludert i husleie...


Recommended Posts

Skrevet

Håper noen her har peiling og kan hjelpe meg litt :)

En veninne av meg har internett inkludert i husleiekontrakten sin. Det som står helt ordrett i kontrakten er; "I husleia inngår kommunale avgifter, vannavgift, bygningsforsikring, NRK-lisens og Internett".

Det har vært mye tull med nettet hennes i de siste månedene pga trøbbel med mottak og ruter (router?) . Etter mye tull og bytting av ruter flere ganger (hun har vært uten nett i en mnd på grunn av feil) kom huseier til henne med et mobilt bredbånd for en uke siden. Hun ble jo kjempeglad som endelig fikk nett som fungerte men i dag får hun melding fra huseier om at hun har brukt så og så mye megabyte av de 10 000 megabyte som hennes nye abonnement inkluderer. Her blir hun jo veldig overrasket da hun aldri har hatt begrensing på hvor mange megabyte hun kan bruke før og i kontrakten står det bare at internett er inkludert. Når hun spør om det stemmer at hun ikke har fri bruk lengre får hun beskjed om at enten kan hun gå tilbake til den gamle leverandøren der nettet har vært så dårlig, fortsette å ha de 10 000 mb som hun har nå eller så kan hun oppgradere til 20 000 mb men da må hun betale 200 kr i mnd for det. Etter litt diskusjon med huseier får hun beskjed om at den beste løsninga han ser er at han tar vekk punktet i husleia som sier hun har internett inkludert og får 300 kr i reduksjon på husleia.

Nå kan jeg ingenting om slike ting som dette men er det noen som vet om man plutselig kan få redusert tilgang på internett når det ikke står spesifisert i husleiekontrakten? Og er det ikke noen regler om endring av husleiekontrakt - kan han bare ta ut punktet om at hun har internett der når de har en kontrakt?

Skrevet

Vi bor på bygda så vi får ikke internett så billig altså, jeg har mobilt bredbånd fra telenor selv og betaler over 500 kr i mnd :P Bare mulig med to leverandører her; enten den første hun hadde som ikke fungerte eller mobilt bredbånd som koster ganske mye hvis man bruker internett en del på fritiden :) Så en god deal vil jeg ikke si det er, men er det lovlig? :)

Skrevet

Så lenge hun har tilbudet om det hun hadde i utgangspunktet så har de vell ikke brutt noe som helst, hyggelig av dem å gi vekk halvparten av det mobile bredbåndet sitt. Er jo ikke de som styrer at ting blir dårlig eller at bedre tilbud ikke er tilgjengelig fordi man bor øde til.

Skrevet

Man kan jo snu på det - det står heller ikke i kontrakten at hun skal ha mer enn 10 000 mb. Så lenge det kompenseres økonomisk for at punktet tas bort så er det nok helt lovlig.

Spørsmålet er jo da hva som er skjellig økonomisk kompensasjon når bosituasjonen er som den er. Bor man i gokk hvor reellt internett-tilbud er begrenset så er ikke 10GB mye, jeg bruker 2-4GB datatrafikk på mobiltelefonen min alene per måned. Kan ikke tenke meg hvor ille det hadde vært å tenke hver eneste gang jeg lastet inn en bildetung side som vg.no eller nrk.no at "der gikk 1% av månedens allokerte internettbruk". Da vil jeg påstå det ikke er internett inkludert, kun en meget begrenset tilgang. Som bør spesifiseres. Er internett inkludert er det unlimited bruk i dagens samfunn, det er ikke ADSL som er standard lenger.

Jeg regner med at dette meget fordelsaktige tilbudet med inklusive internett, tv-lisens etc. er fordi man sliter med å få leietakere i et syltynt marked for utleie i "gokk". Derfor er det ekstra viktig å ivareta det man betaler for eller har hatt som avtale.

Skrevet

Eller så har kravene til hva vi forventer oss av internett økt - og det har det jo. Det er ikke så mange år siden at 1MB-linje var mer enn bra nok for de aller fleste til hjemmebruk.

Skrevet

Jeg har levd med bare mobilt Internett i flere år jeg uten problemer.. Sånn er det å leve på teite steder..

Sparer penger på netflix og lignende også..

Og når det gjelder TS: så kan ikke jeg helt skjønne hva som er problemet.. Huseier prøver jo å finne en løsning som er best for alle parter..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Når det står i kontrakten at internett er inkludert uten annen spesifisering er det rimelig å anta at det da er fri tilgang. Er nettet man har ubrukelig burde man dermed få tilgang til mobilt bredbånd. Videre så er ikke 10GB mye - da vi hadde mobilt bredbånd hadde vi (2 stk) 100GB, og selv da brukte vi opp kvoten i blant. Selv om vi til og med lastet ned større ting som spill, sesonger av serier osv når vi var på besøk hos foreldre o.l. og lånte nett der...

Jeg tenker at man i det minste burde få såpass fratrekk på leia at man kan ha en ganske mye større kvote enn 10GB, når avtalen i utgangspunktet gjaldt ubegrenset. Selv betalte vi 599 for 100GB hos NetCom, mener å huske at Telenor var litt dyrere (og man burde i mine øyne ha rett til å velge de som faktisk har god dekning).

Hadde det vært meg hadde jeg enkelt og greit spurt her; http://www.forbrukerradet.no/forside/kontakt-oss

Så får man kjapt svar og slipper å krangle noe om det om man ikke har sjans på en bedre deal uansett. :)

Skrevet

Men kuttes internett når kvota er brukt opp og man må betale mer? Eller er det slik det var da jeg hadde det og bare hastigheten reduseres?

Skrevet

Men kuttes internett når kvota er brukt opp og man må betale mer? Eller er det slik det var da jeg hadde det og bare hastigheten reduseres?

Hos oss ble hastigheten redusert såpass at det var ubrukelig (kunne gå - bare litt lang tid - med sider med kun tekst, denne tråden f.eks, men ikke bilder eller film). Man kan kjøpe mer, men det er ganske dyrt. :)

Skrevet

Uten at jeg vet hva som er lov eller ikke så kan jeg I hvert fall si at jeg har nettopp kjøpt mobilt bredbånd med 10GB per mnd til bruk når vi er bortreist i helgene. Selv om guttungen begrenset hva han brukte den til så var kvoten brukt på 2 dager og siste dagen tuslet han til slutt bort til tanten min og lånte nett der. Så 10 på en mnd som eneste alternativ er nok noe lite.

Skrevet

Internett inkludert i husleia, da forventer jeg i alle fall at nettet fungerer hele tiden med en ok hastighet.

Jeg ville sjekket hva bredbånd koster i området, og forventet tilsvarende trekk fra husleien. Her jeg bor ville da 300 vært et helt fair trekk.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...