Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Pga diverse omstendigheter har vi trent lite hverdagslydighet i konkrete øvelser, og når vi da har trent har det ubevisst gått mye i sitt. Nå er det vanskelig å få henne til å tilby andre adferder. Trener også endel target med henne og så fort jeg klikker hiver hun seg ned i sitt og dermed forsterker jeg jo dette mer når jeg egentlig bare vil belønne henne for targetøvelsen. Er litt usikker på hvordan jeg bør gå fram. Akkurat nå har jeg prøvd å vente henne ut, men sitten hennes er jaggu bra. Kan til og med vifte godbiter foran henne og ha andre fristelser uten at rumpa letter fra gulvet. Så, hva gjør jeg? Klikke for alt mulig random som ikke er sitt en stund? Fortsette å vente henne ut? What to do?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Belønn slik at hun må gå ut av sitten, enten ved å kaste godbit på bakken litt unna, eller lek?

Klikke for mye annet er også en bra ting (men ikke glem sitten).

Kan hun håndtarget? Jeg mener jeg brukte det en del for å få Odin ut av sitten, og så klikke og belønne fort mens han fortsatt er på targeten.

Gjorde akkurat det samme da jeg fikk Odin, men husker ikke så godt hva jeg gjorde for å få det bort.

Skrevet

Okei, takk for råd!

Hun kan håndtarget, ja :) Men problemet er at så fort jeg klikker når hun gjør det rett, så spretter hun ned i sitt før jeg rekker å belønne henne. Så får liksom ikke forsterket targeten uten å også forsterke sitt. Ikke engang om jeg hiver fra meg godbiten i samme øyeblikk som jeg klikker rekker jeg det før hun har rumpa plantet på bakken.

Men angående å klikke for mye annet - bør jeg klikke for ulike adferder i en og samme økt for å virkelig få henne ut av mønsteret hun er i, eller blir det bare forvirrende? At jeg heller burde ta èn økt med targetstick, èn med ligg, osv?

Skrevet

Hva med avstandsbelønning i skål/på en matte? Slik at når du klikker må hun springe bort til skåla med en gang, hun har vel kanskje ikke "tid" til å legge inn en egen sitt da hvis det er noe superdigg i skåla?

  • Like 2
Skrevet

Jeg hadde kastet godbiter ja, og belønnet henne med en gang hun var på vei mot targeten f.eks.

Klikke hver gang hun går eller flytter litt på seg og ikke belønne sitten utenom når du ber henne om å sitte :).

Skrevet

Om du ikke rekker å belønne så ville jeg droppet klikkeren en liten stund og bare brukt godbiten før hun rekker å sette seg. Da må du lære deg å bli kjappere med belønninga. ;)

  • Like 1
Skrevet

Tenker Simira er inne på noe der :) Ellers så er det bare å holde på, det kommer seg. Sitt er jo det enkleste de gjør liksom. Og det går sikkert fint å lokke litt en periode selv om man vil være klikkersk. Bare for å få snudd tankegangen litt fra "rompa ned rompa ned". Kanskje hun tror klikk betyr sitt, ikke flink hund :P hihi. Gi henne godbiten sånn at hun må reise seg for å ta den? Selv om hun setter seg etter klikk, så må hun opp igjen uten at man lager noe styr om at det var rett eller galt å sette seg?

Skrevet

Potetarget (på musematte f.eks) var kjekt å lære bort for å få frøkna i huset til å røre seg mer når hun var veldig låst i å sitte, men jeg måtte lokke litt for å få henne til å forstå at hun kunne røre seg, det hjalp også endel å kaste godbiter bort fra meg som belønning, for å skape hakket mer action.

Jeg ville nok trent endel på stå og ligg fremover, og veklsinga mellom disse, med belønning i posisjonen. Jeg angrer faktisk på at jeg ikke lærte frøkna å stå før etter ganske lang tid, hvor hun alt var blitt superflink til å ligge/sitte, for veldig mange andre triks og slikt blir lettere å lære om hunden står, ikke sitter.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...