Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Istedenfor påskeutstilling i Leto satset vi alle kluter på "lilla Stockholm", som i år også var svensk vinner, ettersom de har nordisk i desember. Dessverre fikk vi dommerendring, så jeg hadde null forhåpninger ettersom jeg aldri hadde hørt om dommeren før. Det var 36 påmeldte, så det er jo rimelig mange fler enn man ser på normale utstillinger her til lands.

Jeg skulle egentlig reise med en annen sonis, men det kom noe i veien. Jeg tenkte egentlig bare å reise aleine, men med to hunder i samme klasse kunne det bli litt vrient, så jeg fikk med samboeren, og vi stappa bilen full med rubbel og bit av hunder og dro avgårde. Det tok vel litt tid før han skjønte at det faktisk innebar at han måtte inn i ringen med en hund, men med litt tilvenning av tanken skulle det ordne seg. Han er jo IPO-mann, og har aldri vist hund tidligere.

Vel framme fikk jeg kjøpt katalog, og som forventet var det en drøss juniortisper. Jeg tenkte som så at excellent fikk jeg være fornøyd med, for jeg fikk jo uansett et problem hvis alle tre fikk CK. Skulle aldri tenkt det, for lille Moira på 9 mnd. og 2 uker vant hele klassen hun, med CK og tittel og det hele! Jaja, så fant jeg en person jeg er FB-venn med som jeg vet har litt peiling. Hun takket ja til å stille henne dersom jeg fikk CK på de to andre (og i championklasse er det alltid en risk for det), så da var det klart.

Så kom championklassen da. Tonks og jeg gikk foran mannen og Tibra. Han fikk jo selvsagt utdelt den enkleste. Han fikk en fem-minutters på morgenen med do's og dont's, så han fikk stilt opp, jeg stilte Tonks foran dommeren, og så bytta vi så jeg stilte Tibra foran dommeren også. Funka som jeg hadde tenkt, og så bytta vi bare tilbake før vi skulle plasseres. Veldig stolt var mannen da han ble vist til førsteplassen, og jeg ble veldig fornøyd plassert som nr. 2.

Da var det bare å få servert Moira til ny handler (takk og lov at hun er tillitsfull), og inn i beste tispe. Så løp vi litt, og mannen ble igjen vist til førsteplassen og visste ikke helt hva som skjedde (ganske underholdende, dere skulle vært der :P ). Og jeg var superhappy da Tonks ble plassert nr. 2! Ikke nok med det, på tredje kom nemlig lille Moira! Hva er sjansen for det, liksom. 1-2-3 beste tispe (hattrick, som noen så fint kalte det), Cacib og tittel til Tibra, Cert og res.Cacib til Tonks og res.Cert til Moira (pluss tittel). Kunne ikke gått bedre om jeg hadde sendt inn bestilling. Trenger kanskje ikke si at tuten hjem gikk rimelig mye fortere enn turen bort. Ja, Tibra endte forøvrig som BIM. Helt greit faktisk, siden vi hadde så lang vei hjem, og jeg ble ikke sjokkert over å bli slått av akkurat den hannen.

Nå svever vi litt på rosa skyer, og i morgen er hundene ferdige med utstillingslivet for noen måneder (pelsen forsvinner straks), og blir heltids brukshunder til ny pels kommer :)

  • Like 18
Skrevet

Gratulerer så mye :). Ikke "så verst" å dra med seg hat-trick liksom :).

Jeg vurderte å melde på der, jeg også, men jeg var litt usikker på dommeren mht svarte briarder, og det viste seg vel å holde stikk når jeg så resultatene i dag :).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...