Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en 10 år gammel rottweiler hannhund som siden i fjor sommer har hatt noen problemer. Det startet med at han fikk våteksem på ryggen og hodet/kinnet. Han gikk på antibiotika samt kortison i 10 dager. En liten uke etter kuren var avsluttet så var det fortsatt ingen bedring, han ble bare verre. Så da ble det fjernet mere pels + en del betent og død hud også fikk han ny kur med antibiotika og kortison. Han ble til slutt bedre og sårene grodde sakte men sikkert. Midt oppi det hele så gikk han ned en del i vekt samt at jeg merker at han har blitt gammel på flere områder; mindre aktiv, ikke int i tispe med løpetid og muskelsvinn. 3 uker etter den siste kuren var avsluttet så kom jeg hjem til en hund som hadde tisset inne for første gang siden han var valp samt at han hadde en veldig hoven penis og kulene ved rota var kjempestore og harde. Dette varte i ca ett døgn og så gikk det over. Men drikkelysten fortsatte å stige og han måtte ut på do mye oftere enn før. Jeg tok han med til veterinær som sjekket for en rekke nyresykdommer, diabetes, cushings, leversykdommer og hjertefeil. Alle prøver var helt fine. Merket også at hunden etter noen uker begynte å bli seg selv igjen.

Men nå så ser det ut som hele greia har startet på nytt. For et par uker siden så la jeg merke til at pelsen på ryggen (over nyrene) hadde blitt slitt/tynnere. Så ut som han hadde kødd seg en del. Jeg barberte vekk pelsen på området men fant ingen sår. Og i går kveld når jeg kom hjem fra jobb så var plutselig penisen hoven igjen (samme som sist) og når jeg kom hjem fra jobb i kveld så hadde han tisset inne. I ettermiddag/kveld så har han tisset inne hele 5 ganger. Han sier ikke i fra at han må selv om jeg er hjemme.

Symptomene han har akkurat nå:

Hoven penis

Veldig store og harde kuler ved roten

Veskeansamling i buken eller evt konstant full blære

Slapp, apatisk

Klarer ikke holde seg, det bare kommer uten at han kan kontrollere det

Jeg ringte vakta for jeg begynner å bli redd for at det er noe med nyrene men de mente at så lenge det kommer noe ut, les urin, og at han klarer å stå på bena så er det ikke en akuttsak

Noen som har råd til meg eller som kan berolige meg om at det går bra til jeg kan dra med han på mandag?

Er forberedt på å la han slippe hvis han er alvorlig syk, men jeg avliver ikke en hund uten å vite HVA som er galt...

Skrevet

Har du tatt en vanlig urinprøve?

Jeg tenker automatisk prostataproblemer eller UVI..

Våteksemet kan være at immunforsvaret er svekket, pga en betennelse eller noe..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Det ble tatt urinprøve forrige gang, de fant ingenting. Og nå vil som sagt ikke vet ta oss inn da det ikke er akutt. Han er ikke kastrert nei.

Skrevet

Vakta skulle vurdere å ta han inn i morgen formiddag hvis det ikke er bedring til da. Glemte å si at det virker som at det er ubehagelig/presser å sitte og å ligge.

Guest Jonna
Skrevet

Slapp, apatisk med akutte ødemer (væske ansamling), da hadde jeg insistert på å få hunden inn!

Skrevet

Vi har normal veterinærvakt i trondheim, men det er sjelden man kommer til en klinikk som gidder hjelpe dessverre. Vi var hundre prosent sikker på at ene fosterpusen vår skulle dø. 2 uker gammel, men ingen hjelp. Det fikk bare gå naturens gang.

Mitt beste tips, ring igjen og krev å få komme inn. Ellers søker du opp nr privat til din normale veterinær og sender en melding og sier at du ikke får hjelp via vetvakt... Du kommer høyst sannsynlig ikke gjennom hos vakta uansett dessverre :hmm:

Skrevet

Vår gamle tispe hadde tilsvarende symptomer (men ikke hoven penis, selvfølgelig); væske i buken, inkontinent, slapphet, smerter osv, og hun hadde akutt pankreatitt som utviklet seg til peritonitt (bukhinnebetennelse), og hun måtte vi la slippe etter et par dager etter at hun kom hjem fra Jeløya (hun ble akuttinnlagt), da det bare ble verre og verre og hun responderte ikke på behandling. :(

Hun gikk fra frisk som en fisk til dødssyk i løpet av et døgn, og jeg hadde insistert på å få hunden sjekka av veterinær så snart som mulig!

Skrevet

Jeg fatter ikke at det er mulig å tisse så mye som han gjør. Må ut med han ca hvert kvarter og han tisser da samme mengde som han gjør til vanlig. Slik har det vært siden jeg kom hjem i 5 tiden. Jeg skjønner ikke hvor alt kommer i fra?? I dag har han ikke drukket nå mye heller.

Skrevet

Jeg ringte den andre vakta nå. Fikk samme beskjed der :/ ikke akutt. Måtte se det an å vente til i morgen for å se om det er bedring eller forverring før de evt kan hjelpe.

Skrevet

I likehet med andre ville jeg institert kraftig på å få komme til akutttime. Be de, skriv i journalen, at du vurderer at hunden er akutt alvorlig syk og at de nekter deg komme. Tross gjentatte henvendelser. OM det er akutt, eller kunne ventet til i morgen, får de så vurdere og ingenting er bedre enn at du tar feil.

PS. Håper inderlig det går bra med hunden din nå.

Skrevet

Ifølge Dyrevernloven har en veterinær plikt til å hjelpe syke og skadde dyr, er det ikke slik??

jeg hadde KREVD å fått hunden sjekka ut og evt truet med å klage inn veterinæren for å gripe inn...

god bedring til hunden, håper du når inn hos veterinæren

  • Like 1
Skrevet

Hvordan har det gått i natt med han?

Utrolig at veterinærvakten nekter slik de gjør, på å ville sjekke en hund. Selv ville jeg nok forlangt å få komme inn, hadde nok slengt på at hunden slet med å tisse og så vidt klarte stå på bena. Og i ettertid hadde jeg nok meldt i fra om veterinærvaktens manglende interesse for å hjelpe.

  • Like 1
Skrevet

Ifølge Dyrevernloven har en veterinær plikt til å hjelpe syke og skadde dyr, er det ikke slik??

jeg hadde KREVD å fått hunden sjekka ut og evt truet med å klage inn veterinæren for å gripe inn...

god bedring til hunden, håper du når inn hos veterinæren

De plikter å hjelpe de som trenger det, ja, men de er ikke pliktig til å hjelpe alle til alle døgnets tider om det ikke er akutt. Nå vet jeg ikke hva som er tilfellet i akkurat denne saken siden jeg ikke er vetrinær, men det er helt vanlig at vakta ikke rykker ut med mindre det er høyst nødvendig, spesielt på kveld/natt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...