Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Like før helgen fikk jeg et etterlengtet brev i posten - kennelnavnet mitt hadde endelig gått gjennom, og hjemmesiden kunne endelig publiseres! Det er ennå litt korrektur som må leses gjennom, men jeg vet sånn ca hvor de fleste skriveleifene og rare setningsoppbygninger befinner seg - jeg har bare ikke hatt ork :P

Ta gjerne en titt og fortell hva du synes :)

Kennel Sunlily - oppdrett av australian shepherd

Forøvrig har jeg en blogg og, som oppdateres en gang i blant - noen ganger oftere enn andre :)

  • Like 5
Skrevet

Kjempefin! :D Enkel og "rent". :)

Et lite tips, gjør skriftfargen litt mørkere (der det er lys gul bakgrunn), samme med "overlink", da svaksynte sannsynligvis vil ha problemer med å lese den. :)

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for fine ord! :) Navnet er forøvrig hentet i fra Mew og Naginis stamtavlenavn "Chiljas Wagtail Lily" og "Chiljas Cirque Du Soleil" (som betyr sirkus av solen på fransk) :ahappy: Jeg hadde litt morsomt da jeg skulle sende inn søknaden, for på tredjevalget satt jeg "Barkalot" og lo godt for meg selv :D

Nå er forresten fargene endret litt på, så dere kan jo si hva dere tenker? :)

Skrevet

Tusen takk for fine ord! :) Navnet er forøvrig hentet i fra Mew og Naginis stamtavlenavn "Chiljas Wagtail Lily" og "Chiljas Cirque Du Soleil" (som betyr sirkus av solen på fransk) :ahappy: Jeg hadde litt morsomt da jeg skulle sende inn søknaden, for på tredjevalget satt jeg "Barkalot" og lo godt for meg selv :D

Nå er forresten fargene endret litt på, så dere kan jo si hva dere tenker? :)

Nå klarer jeg å lese teksten :)

Skrevet

Veldig nærsynt og synes fortsatt det er slitsomt å lese i den gule tekstboksen med så lav kontrast. Resten er veldig pent (og pene hunder!)

Beklager virkelig! Nå skal det være rettet opp - Oppdateringen var lagret, men ikke oppdatert! Fungerer det bedre slik?

Tusen takk :wub:

  • Like 1
Skrevet

Beklager virkelig! Nå skal det være rettet opp - Oppdateringen var lagret, men ikke oppdatert! Fungerer det bedre slik?

Tusen takk :wub:

Det var prikken over i'en synes jeg. Veldig fin side :)

Skrevet

Det var prikken over i'en synes jeg. Veldig fin side :)

Tusen takk! En del av det er laget med ferdigmaler, men mye er laget selv og, så alt i alt er jeg veldig fornøyd!

Mye lettere å lese nå! :)

Tusen takk for konstruktiv kritikk! Det settes stor pris på :)

Skrevet

Synes siden er veldig fin og oversiktlig, bare pass på å ikke blande "its" og "it's". "It's" er jo en forkortelse på "it is", så når du skriver "to please it's owner" så blir det litt feil. Bare bytt det ut med "its" så blir det i mine øyne helt supert :)

Bare litt konstruktivt på den fronten også :)

Skrevet

Synes siden er veldig fin og oversiktlig, bare pass på å ikke blande "its" og "it's". "It's" er jo en forkortelse på "it is", så når du skriver "to please it's owner" så blir det litt feil. Bare bytt det ut med "its" så blir det i mine øyne helt supert :)

Bare litt konstruktivt på den fronten også :)

Skrives det ikke it's uansett?

Skrevet

Nei. It's er en sammentrekning av it is, mens its er (i mangel på bedre formulering) den (hunden) sin. :)

Ja, jeg skjønner forskjell, men trodde det skull være ' uansett. Kan ikke komme på å ha sett ordet "its" noen gang :P Da har jeg lært noe nytt :lol:

  • Like 1
Skrevet

Nei. It's er en sammentrekning av it is, mens its er (i mangel på bedre formulering) den (hunden) sin. :)

Det er faktisk ikke riktig ;) Det skal brukes i begge formene, fordi det stemmer som du sier at det er en forkortelse for "it is", men det viser også at det er den "hunden" sin, slik som du ville ha skrevet at det er Paula's, og ikke Paulas (fordi det ikke er riktig engelsk grammatisk). :)

Skrevet

Nei - det er fortsatt its som er riktig i dette tilfellet. http://www.elearnenglishlanguage.com/blog/english-mistakes/its/

Men det er veldig mange som skriver det feil, like vanlig som og/å og et/ett-feil er i Norge f.eks. :)

Jøss.. Da er det mange engelsklærere der ute som vranglærer... Men, snakk om å være vrang på det, de engelskmennene! :P Takk for oppdateringen, og beklager, men det er det jeg har vært lært opp av engelsklærerne mine :)

  • Like 1
Skrevet

Jøss.. Da er det mange engelsklærere der ute som vranglærer... Men, snakk om å være vrang på det, de engelskmennene! :P Takk for oppdateringen, og beklager, men det er det jeg har vært lært opp av engelsklærerne mine :)

Definitivt, det var en periode på ungdomsskolen der jeg hadde en norsklærer som hadde flere skrivefeil enn jeg hadde selv. Burde ikke gått an altså (ja, det inkluderte til og med og/å-feil). :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...