Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er meg... og stort sett alt du trenger å vite. :)

Skulle sikkert lest noen av de andre postene først..

Men jeg heter Sigurd Drakedreper, kommer fra Trøndelag og har en nydelig tispe som heter Niki, oppkalt etter min sønn Nikolai som jeg ser så altfor sjelden. Hun er en 50/50 blanding av border collie og husky og er nå 11 mnd gammel.

Det var ved en ren tilfeldighet denne hunden havnet i mitt eie, kjøpte meg et småbruk i fjor og når jeg tok en tur rundt til naboene var det en bonde som hadde noen små stakkarslige nøster igjen han ikke ble kvitt. Grunnen til at hun var så liten ble jo også klar når jeg så spagettien som kom ut bak... Har noenganger lurt på om det var derfor hun forfulgte meg fra første stund, skjønte hun dette var redningen? Det er ihvertfall hva jeg forteller meg selv før jeg klapper meg på skuldra og sier jeg er et snilt og godt menneske. Hehe :)

Har alltid ønsket meg småbruk med dyr, men jeg ble 34 før jeg først fikk muligheten og når folk spør hvorfor jeg har akkurat den hunden av alle så pleier jeg å si det var ikke jeg som valgte hunden, det var hunden som valgte meg.

Har pusset opp småbruket så hunden har vært sammen med meg, mine høner, ender, kaniner og vaktler 24/7/365. Det ble nesten krise i jula, var 5 dager i Stavanger og fikk telefon om at hunden muligens var syk. Du vet den følelsen når ungene kommer springende mot deg med åpne armer og roper papppaaaa før de kaster seg om halsen på deg og klemmer så blodet på vei opp stopper.. Hunder kan også! :)

Ha en god dag alle

SMQ

  • Like 12

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...