Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjem fra ferie med rabies i bagasjen


Artemis
 Share

Recommended Posts

Det var en ganske interessant kommentar under artikkelen. Er det reelt at mattilsynet ville hatt kapasitet og kunnskap til å reagere sånn ved er rabiestilfelle?

Dette er MT ønsketekning, men som Veterinær vet jeg at MT ikke handler når man varsler om dyr med rabies. 1 tilfelle brukte MT 16 dager på å få dyret inn i karantene, og da tok de ingen prøver, men påla karantenestasjonen å stikke hånden i munnen på hunden, for å gi den ormekur. Og den måtte ha en rabiesvaksine. For da var papirene riktig utfylt. At det er dumt, og ikke har noen effekt mot Rabies, er mindre viktig.

MT innehar ikke kompetanse til å ta seg av så alvorlige saker.

Per Christian Bye

Veterinær

Vestmar Dyreklinikk Dyrehelse Ås

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er glad du postet det, for jeg satt og vurderte det. Men ja, han er noget kverulant. Rimelig beryktet for sine litt voldsomme meninger i veterinære fagkretser. Personlig ville jeg ikke lagt så mye vekt på det han sier.

Mattilsynet har forøvrig en ganske detaljert beredskapsplan for å håndtere rabies. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Han har det godt i buret. Det står på et varmt underlag og han har myk madrass og tepper. Mer enn nok plass til å snu seg som han vil. Han har vannskål festet på ene burveggen og må han tisse, piper han så jeg går ut med han. Det er ikke bur som er et problem her. Han legger seg inn i det frivillig på dagtid også når han skal sove. 
    • Buret er veldig begrensende, og hunder bruker ulike liggestillinger og underlag for å regulere varmen i løpet av natten. Hunder ligger gjerne stille der fordi de ikke har noe valg. Hvis valpen må gjøre fra seg eller søler når han drikker så blir det fort vått og ubehagelig å ligge der også. Lykke til med kattetreningen, du har nok en jobb foran deg der. Selv om det har gått bra før så er individer forskjellige og har ulike grader av instinkter.
    • Ja, han visste at jeg hadde katter, men mente det ikke var noe problem. Og jeg har hatt både jakthunder og gjeterhunder tidligere og det har gått veldig bra. Valpen ligger fint i buret så jeg skjønner ikke helt hvorfor jeg skal endre på det? Buret står i stuen og valpen sover rolig hele natten der. 
    • Begynner å bli ei stund siden jeg hang på forum nå, ja 😄 dårlig til å sjekke svar og, ser jeg!  Det må jo bli kjøring, da!
    • Visste oppdretter at du hadde katter? Har de noen råd kanskje? Dette er jo en mix av raser som har notorisk høyt jaktinstinkt, så dette kan bli en stor utfordring. Her må det i så fall systematisk trening til med rotrening rundt kattene, belønning for å ignorere dem, og trygge områder for begge. Og det er fortsatt ingen garanti for at det går bra. Har du mulighet til å skille dem i ulike rom om natten så valpen slipper å ligge i bur?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...