Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere med store hunder (over 50 cm og 40 kg ca)


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan holder dere igjen hundene? Klarer du å holde igjen hunden din når den har på seg vanlig halsbånd? Har du noen gode teknikker eller råd for å holde igjen stor hund?

Hva slags situasjoner klarer du ikke å holde igjen i?

:)

Skrevet

Jeg er såpass sterk at jeg klarer alltids å holde igjen. :) Men nå tar ikke hun i alt hun har da, så hvis hun skulle sette i måtte jeg virkelig ha satt hardviljen min til..Triks? nei, bare ta i... hehe. Men så liker jeg strup sånnsett, at hun ikke blir så sterk som i vanlig halsbånd. (hvis det skulle komme en katt løpende forbi eller noen andre hunder) Har ett sånnt bredt lærhalsbånd, og da legger hun seg godt imot det og trekker og er fornøyd... Så derfor liker jeg ikke vanlig halsbånd.. Også i visse situasjoner der jeg vet det blir mye draing og nykk i båndet (eks. på hundetreff) tar jeg på grimen.

Skrevet

Hmm. Cody blir over 50 cm og 30 kg. (kan jeg fortsatt svare?)

Men han er jo enda liten, så har ikke store problemene med å holde han igjen.

Men tror ikke jeg få problemer med å holde han igjen.

Og jeg bruker vanlig kobbel.. :)

Skrevet

Sonic: Ja, han veier 45kg i følge eieren. Enormt, han er tross alt en labrador! Men til spørsmålet, så har jeg som oftest ikke noe problemer med det. Jeg sørger for å ha på meg hansker, og et bånd som er behagelig å holde i. Ellers blir det blemmer og sår og aua.Jeg holder ikke båndet spesielt stramt, men på ca en meter og holder nekter å slippe han før han har roet seg. (men altså, hver søndag kommer jeg hjem med blemmer uansett, men verre hadde det vært uten hansker!)

Balder veide 75 kilo, men var veldig lett å ha med å gjøre om du bare rygget når du møtte på noen. De siste årene var han jo en engel når det gjaldt å gå pent i bånd, men jeg husker at det lureste jeg gjorde i begynnelsen var å rygge vekk (med de fantastiske hanskene på). Balder ble rett og slett gal når han så katter og hunder, og jeg undres alltid over hvordan jeg klarte å holde han igjen. Jeg pleide å holde han inntil meg og hadde et tak i halsbåndet. Ingen løsning på problemet, men noe jeg gjorde imidlertidlig før vi fikk skikkelig kontroll over båndtreningen.

Ps, brukte/bruker vanlig halsbånd på dem begge.

Skrevet

klarer å holde igjen toya når det ikke er is under beina mine...

funker fett.. bare å lene seg bakover...

hmm... triks... bank opp hunden din :) hehe neida.. bare tuller...

pleier å stoppe opp da hu drar jeg.. da skjønner hu mindre...

vurderer å prøve strup på henne.. men vet ikke om jeg skal gjøre det...

bruker halvstrup nå

Skrevet
Hvordan holder dere igjen hundene? Klarer du å holde igjen hunden din når den har på seg vanlig halsbånd? Har du noen gode teknikker eller råd for å holde igjen stor hund?

Hva slags situasjoner klarer du ikke å holde igjen i?

:)

Hehe, hos deg ryker jo båndet før du får sjangs til å prøve å holde igjen! :D

Skrevet

Om jeg ser at ikke jeg har nok kontakt med hundene (nå går jeg med begge to i dobbelband) så kommanderer jeg i dekk. Om jeg har mulighet til det så snur jeg for å avverge en uheldig situasjon. men det er ikke noe problem egentlig. jeg gikk med de to hannene jeg hadde og i tospann, men om dressuren og kontakten er ok så går det bra.

Skrevet

her kan jeg svare iallefall, jeg har brukt vanlig halsband på marco når jeg skal ut å gå tur, men skal jeg på trening og lignende er det helstrup. så mona dro deg litt hit og dit på treffet :) jeg har pleid å bråstoppe hver gang marco drar...drar du vil ikke jeg gå noen vei..det tar lang tid og tolmodigheten blir satt på prøve..men det skal funke altså...

på isen:brodder!det funker som bare det, jeg har kjøpt det nå og d er lenge siden jeg har brukt pengene mine såå fornuftig :D

å dra tilbake funker sjeldent dog det er veldig fristende.

men prøv å stoppe hver gang hunden begynner å dra, det gjorde jeg..hjalp en stund og då måtte jeg på igjen, men det er ofte slik med hunder.

jeg vet det at marco er sterkere enn meg og visst han virkelig vil så kan han si baybay charlotte og stikke visst han vil. men ser jeg at han blir helt gal etter noe f.eks en katt blir han letter å holde visst han står på bakbeina. jeg har også knytta bandet rundt magen på han og i halsbandet seff da ble jeg sterkere enn han, hadde hele han på en måte.

det er mange situasjoner jeg har visst det at åånei nå mister jeg han, men har begynt litt styrketrening sånn at jeg har en sjangs iallefall.

man må nok bare trene på dette..etter en lang tur med marco er det alltid deilig å gå med raya..ikke ett nykk en gang:)

Skrevet

nå sier ikke jeg dette for å skryte eller noe sånt :D

men min hund er såpass lydig at uansett hvor vill å gal hun er, så klarer jeg å få henne på plass.. men jeg skal gi deg et tips hvis du vil, som er høvelig for hunder som trekker mye i bandet.

da hun var valp, og nesten sterkere enn meg, så hanne jeg bandet i høyre hånd, BAK RYGGEN, og så hadde jeg venstre hånd fast i bandet som kom ut der da. :D hvis du skjønnte :D

og sto litt bakover når vi passerte ting jeg VISSTE hun ville til :D

en veldig lett måte, og ble aldri dratt over ende :D

get it? :D

Skrevet

Jeg hadde en metode med mine polarhunder som funket i svææært presserende situasjoner. Nå mener jeg ikke sånn vanlig trekk, men hvis det skulle dukke opp en katt, en hissig hannhund eller noe sånt.

(Dette funker jo selvsagt best på en hund av gangen)

Jeg satte meg på huk og to hunden mellom beina samtidig som jeg påssat på å ta flere tak i kobbelet med den ene hånda og et godt tak i halsbaåndet med den andre. Dette funker utmerket. Men det er en forutsetning at du ser situasjonen litt før den kommer, så ikke hunden plutselig rykker hele lina ut av hendene dine og plutselig er langt foran.

Da funker det nok best å "stålsette" seg som noen her inne nevnte og prøve å gjøre det beste ut av situasjonen.

Skrevet
Hmm. Cody blir over 50 cm og 30 kg. (kan jeg fortsatt svare?)

Men han er jo enda liten, så har ikke store problemene med å holde han igjen.  

Men tror ikke jeg få problemer med å holde han igjen.

Og jeg bruker vanlig kobbel.. :D

OT: Hvem er Cody? :oops:

Skrevet

Hadde engang tre STORE hunder, som veide bortimot 110 kilo tilsammen og var veldig interessert i de samme tingene... som de gjerne kunne tenke seg å dra etter :-)

Min erfaring:

- Ha falkeblikk, det er svært mange situasjoner du vil se kunne oppstå bare du er oppmerksom nok. Er du ute før hunden, kan du både avlede den og styre litt unna samt få bedre tak sjøl.

- Vær mentalt forberedt på at noe kan skje hele tiden, tilslutt går det automatisk at du alltid har et godt tak i båndet, ikke surrer deg bort når du prater med andre etc.

- Ha GODE bånd, jeg bruker hesteleietau som er i en myk webkvalitet, er gode selv om du surrer dem rundt hånden, har solid krok og som ikke blir sleipe som endel lærbånd kan bli når det er vått. Kroken er viktig; jeg vil ha dem som du dytter innover, kontra de med den "dingsen" du skyver ned for å ta på kroken (dårlig forklart...).

- Gode halsbånd, som holder en trøkk, eventuelt et halvstrup hvis du har en "rygger". Bruker du sele, kan det likevel være lurt å ha et løst halsbånd på, så du kan ta tak i det i vanskelige situasjoner - det er en grunn til at man styrer digre hester etter hodet!

- Gode sko... uansett. Lufter jeg etter et bybesøk, så skifter jeg sko. Har sett trippetripp-eier med høye hæler og grand danois som bestemte seg for å hive seg over en forbipasserende hund...

- Er det en situasjon du vet kan tenne hunden, og det er en ganske grei hund og så stor som en ulvehund, ja, da kan du holde båndet i høyre hånd mens du rett og slett holder for øyet på bikkja på den siden du passerer "objektet"... Har funket som f på en sværing jeg handlet på noen utstillinger! Krever igjen at du følger med og forebygger.

- Lær inn en kommando som sitt eller stå eller bli, som virkelig "sitter". Noen ganger kan det være vanskelig å få en synsjeger som du har, til å snu seg vekk. Men dersom du har fått til en "stå"-kommando som funker, så er det iallfall litt enklere. Om ikke annet så du får den til å stå stille. Heller det, enn å se seg om etter hagegjerder og lyktestolper å fortøye i!

(Jeg brukte den for eksempel da det kom ut en fresk pus tre meter foran mine tre beist og stod og skjøt rygg til dem. Var ikke snakk om å snu ryggen til den, fortauet smalt og gata var trafikkert, så da brølte jeg nok et "stå" gitt. Etter fem minutter rygget pusen omtrent to meter.... uten å slippe blikkene fra de tre.... og forsvant i et portrom.)

- Å holde igjen en hund som drar er også teknikk. Lene bakover og alt det der. Og også være like intens som bikkja - starte på maks når den starter på maks... ikke la den taue deg avgårde når du er "fremoverlent", men prøv å len deg bakover og sett et realt tverrtak så kjapt du kan.

- Et avledende ord, "godis" eller "se her", som kanskje når inn... selv om tåken er i ferd med å legge seg. Kan gjenskape kontakt, hvis du er flink til å jobbe det inn.

- Og så det siste da... at hunden VET at det tross alt er du som bestemmer. Noen blir dratt overende av en middels stor hund, andre kan ha flere digre hunder under kontroll. Da sitter det i hodet.... på både eier og hund. Lydighet, lydighet... og at den faktisk skjønner poenget og frykter følgene av ikke å høre/er uvant med at du tar i bruk "storstemmen", slik at det vil nå inn når du brøler "kriseordet" med "krisestemmen" i det hunden er i ferd med å taue deg rett ut i gata foran en bil.... Ofte er det såpass uvant med en eier som "tar i" verbalt, at det KAN nå inn.... kanskje!

He he, lykke til, sånn er det når man skaffer seg gråskjeggete dvergponnier :-)

Skrevet

Vell, først vil jeg annbefale å IKKE surre båndet mange ganger rundt hånda. I tilfelle du skulle bli dratt over ende og ikke få sluppet båndet så kan det gå ille (nedoverbakker,trapper etc).

Det er lettere å holde igjen en sterk hund med ett kort kobbel enn ett langt. I det lange så får hunden mer styrke og fart enn i det korte. Så ikke ha et 2,5-3meter langt bånd.

Hold øyne åpne som andre sa her. Når man har en stor, sterk hund er man nødt for å være forbredt og ikke vimse rundt i sin egen verden. Går du på steder hvor du veit det er stor sannsynlighet for at hu vil trekke mye tar du strup/grime.

Skrevet

... så tar jeg hånden godt inne i løkken på båndet, og tar en snurr til så det blir kortere - når jeg bruker de lange hesteleietauene.

Jeg VIL ikke slippe hunden, uansett. Og et relativt voksent menneske vil klare fysisk å kunne stoppe en hund, i motsetning til en hest - der man IKKE skal ha løkken rundt håndleddet, visstnok!

Så får man heller la være å ha hunden flyende først nedover trappa når den er i bånd. Heller korte kraftig inn på båndet, og få den til å gå bak.

Det som er lurt, er å ha tenkt gjennom det meste på forhånd - da går det gjerne på automat når man er ute etterhvert :-)

Skrevet

Helt ærlig:supermodellen Loke veier bare noenogtyve kilo og jeg sliter når han rykker til.Han trekker så "¤%#" ujevnt!

Når jeg så Serchai og Mona ble jeg helt forferdet over at vi skulle gå tur på glattisen.Skjønner ikke at dere tør... :wink:

Skrevet
Helt ærlig:supermodellen Loke veier bare noenogtyve kilo og jeg sliter når han rykker til.Han trekker så "¤%#" ujevnt!

Når jeg så Serchai og Mona ble jeg helt forferdet over at vi skulle gå tur på glattisen.Skjønner ikke at dere tør... :wink:

Det gikk jo utrolig bra på hundetreffet :D Mona gikk veldig pent den dagen. Selvfølgelig happy da hun så alle hundene første gang, men etter det var hun flink syns jeg.

Skrevet

fatter ikke hvordan du klarer å kontrollere den store hunden jeg julie..du må være knall flink!!! :P

Jeg sitter hjemme og pumper jern, haha :D Neida, det er vel fordi hun har vokst opp hos meg, og jeg kjenner triksene hennes og vet litt hvordan hun reagerer! Jeg hadde sikkert slitt mer med å holde Marco eller Loke, for jeg kjenner dem ikke på samme måten :P

Skrevet

Når jeg så Serchai og Mona ble jeg helt forferdet over at vi skulle gå tur på glattisen.Skjønner ikke at dere tør... :wink:

Blitt vant til det;)

Nei, siden Serchaj og jeg har da "vokst" sammen så la jeg mindre og mindre merke til vhor stor han var, han trekker ikke så veldig mye lenger, men når han rykker til så har det flere ganger jeg har trodd at jeg kom til å miste håndledde :rolleyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...