Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vet ikke om dette er riktig underforum, men altså:

Hvor vanlig er det å file ned hjørnetennene?

Hvilke hunder gjør man det på?

Må man ha fått pålegg om å gjøre det eller kan hvem som helst gå til veterinæren og be om å få det utført?

Er det egentlig noe poeng å gjøre det?

Blir det mindre skader dersom hunden skulle bite noen? (Tenker her på tenner der bare tuppene er tatt bort, ikke fjerning av hele hjørnetannen.)

Skrevet

Hvor har du hørt at dette er noe som gjøres? Høres ut som noe man gjør i USA!

Ja, vet at det gjøres i USA. Spør fordi en omplasseringshund i familien mangler tuppene på alle fire hjørnetenner og jeg lurer på når og hvorfor dette kan ha blitt gjort :hmm::icon_confused:

Skrevet

Der hvor hjørnetennene går opp i gummen kan man file ned, det er eneste grunnen jeg veit om.

Hadde jeg ikke tenkt på! Takk, det er sikkert forklaringen på det.

  • Like 2
Skrevet

Vet om mange hunder som har nedfilte hjørnetenner etter et aktivt liv. Det vil jo være lite lurt å file ned tennene hos veterinær da roten fort kan bli eksponert når så mye emalje fjernes.

Skrevet

Vet om mange hunder som har nedfilte hjørnetenner etter et aktivt liv. Det vil jo være lite lurt å file ned tennene hos veterinær da roten fort kan bli eksponert når så mye emalje fjernes.

Er det lett å se om nerven er eksponert? Dumt om hun går rundt og har ubehag :(

Skrevet

Er det lett å se om nerven er eksponert? Dumt om hun går rundt og har ubehag :(

Vanskelig for meg å si, men det kan sikkert en veterinær gi et bedre svar på :)
  • Like 1
Skrevet

Veldig vanlig at tenner slipes ned på hunder som får tygge på for harde ting, som margbein og mange av beina som selges i dyrebutikker. Mye egner seg ikke til å gi, tenner både slipes ned med tiden og det går ut over emaljen. Sett og hørt om dette på mange hunder.

Skrevet

Mi har brekt av tuppen på flere av hjørnetennene, uten at jeg vet hvordan. Er ikke gjort noe annet med dem da, bare sjekkes hos vet en gang i året når vi er inne for vaksine og helsesjekk og får være slik så lenge hun ikke viser tegn på å ha vondt eller noe.

Skrevet

Ja, vet at det gjøres i USA. Spør fordi en omplasseringshund i familien mangler tuppene på alle fire hjørnetenner og jeg lurer på når og hvorfor dette kan ha blitt gjort :hmm::icon_confused:

BCen vår var steinspiser, og hadde slike hjørnetenner som du beskriver.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...