Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til å trene hunden til å like flyburet før vi flyr i julen?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal fly hjem til jul med hunden min på 13 måneder. Jeg bruker ikke bur til vanlig, men han var burtrent da jeg fikk ham. Han fløy da han var 4 måneder og da gikk det helt fint. Tenkte likevel det er kjekt å trene på flyburet før vi skal fly. Har satt buret i stua uten dør og gir ham mat og gnageting der. Vi har og en kommando for å gå i buret som går fint.

Om han går inn i buret av seg selv og blir sittende kan han av og til begynne å pipe. Det er som om han ikke skjønner at han kan gå ut igjen. Om jeg setter meg ned på huk og roper på ham skjønner han plutselig at han kan gå ut og rusler glad mot meg.

Hvordan bør jeg gå videre med treningen nå? Bare sette i døren på buret og ha ham der inne av og til? Eller er det mer strukturere metoder som er anbefalt?

Skrevet

Vi flyr i gjennomsnitt annen/tredje hver måned, men gjør ikke noe spesielt av trening siden han er så komfortabel med bur og har alltid vært det. Buret står delt på soverommet mitt, så det er liggeplassen hans på nattes- og alene hjemmetid. Det eneste jeg gjør er å komme litt tidligere på flyplassen, leker litt burleker med én gang vi kommer og har han i buret til han er helt avslappet - ut og tisse - inn i buret og snorker før han avleveres. Vi har aldri hatt problemer med flyturer mtp buret :)

Hvordan takler han bur generelt? Må det tilvenning til før han kan slappe av ordentlig?

Et tips er å sette flyburet i bilen om du har mulighet. Det er ikke veldig trafikksikkert, dog.

Skrevet

Han er flink med bur så lenge jeg er i nærheten, ellers kan han begynne å pipe. Jeg synes han slapper av når han er her hjemme, men en gang når en kollega skulle passe ham stresset han veldig i buret når han var alene i stua. Har ikke hatt behov for bur til daglig, så har ikke fokusert så veldig på det. Desverre.

Hva mener du med burleker? :) @maysofie

Skrevet

Han er flink med bur så lenge jeg er i nærheten, ellers kan han begynne å pipe. Jeg synes han slapper av når han er her hjemme, men en gang når en kollega skulle passe ham stresset han veldig i buret når han var alene i stua. Har ikke hatt behov for bur til daglig, så har ikke fokusert så veldig på det. Desverre.

Hva mener du med burleker? :) @maysofie

Altså, de fleste hunder takler godt det å bare bli plassert i buret, kjørt avgårde og ferdig med det, det er somregel oss i flysetene som sitter med unødig dårlig samvittighet :lol:

Du kan jo sette opp buret slik at det er tilgjengelig, be han gå inn i det når han legger seg noen ganger om dagen eller liknende, bare for å vise at dette her er for å slappe av i. Litt slik man kan jobbe med valper ifht tilvenning. Jeg tenker jeg setter på burtoppen og døra nå og lar vårt bur stå slik at han kan bruke det fritt frem til vi reiser den 26 (han velger somregel å legge seg der uansett, men akk så).

Burleker - søk etter 'Crate games' på YouTube. Vi bruker det bare fordi buret skal være det kuleste på jord selv på en stressasom flyplass, aldri ellers siden jeg gjerne vil ha reaksjonen at lufta går ut av hunden når den kommer i bur generelt :)

Skrevet

@maysofie tusen takk :)

Han er en veldig trygg og miljøsterk hund så tror absolutt det går bra. Du har rett i at det er vi i flysetene som synes det er vanskeligst. Husker sist vi fløy, jeg var han kjemperolig og jeg superstresset.

Skrevet

God ide :)

Jeg hadde elektriker på besøk i dag og da var hunden et par timer i buret, han små pep litt av og til, mulig jeg gikk for raskt frem. Han virket rolig og fikk litt gnageben underveis. Da han slapp ut var han roligheten selv og la seg bare ned på gulvet for å sove. Bare jeg får vekk pistringen eller behovet for pistringen tror jeg det blir bra (håpe, håpe)

:)

Guest Belgerpia
Skrevet

Du er jo i ferd med å skape forventninger om action og belønning i buret. Det er jo derfor du får piping.

Mitt råd er å la være å lage så mye drama rundt bur og planlagt flytur. Ta buret med til flyplassen, sjekk inn hund og bur, og tut og kjør - ha en fin jul.

Det er jo ikke rart man får hunder som lager drama når vi skal lage sirkus av selv de enkleste ting.

Skrevet

Du er jo i ferd med å skape forventninger om action og belønning i buret. Det er jo derfor du får piping.

Mitt råd er å la være å lage så mye drama rundt bur og planlagt flytur. Ta buret med til flyplassen, sjekk inn hund og bur, og tut og kjør - ha en fin jul.

Det er jo ikke rart man får hunder som lager drama når vi skal lage sirkus av selv de enkleste ting.

Jeg har hørt at det er viktig at hunden er vant til flyburet før den skal ut å fly, derfor jeg har tatt det frem og tenkte å øve på det frem til vi drar. Kan godt hende at jeg kan gjøre det annerledes, eller at han ikke trenger det. Han har ihvertfall begynt å slappe av i buret, det er uansett det viktigste. :)

Skrevet

Jeg ville enten brukt det i bilen, og/eller hatt det inne og puttet hunden der i små perioder bare for treningens skyld (om du først skal trene på det). Jeg ville ikke drevet og gitt hunden ting underveis, men du kan jo gi en liten ting akkurat med det samme du putter han inn. Underveis vil du jo at hunden skal sove, ikke ligge å vente på neste kule ting som skal skje. Gå gjerne tur før burtrening slik at hunden bare legger seg ned og sover og får riktig assosiasjoner til buret. Gjør det samme når du skal ut å fly, gå en tur først, putt han i buret og gi en godis.

  • Like 1
Skrevet

Du er jo i ferd med å skape forventninger om action og belønning i buret. Det er jo derfor du får piping.

Mitt råd er å la være å lage så mye drama rundt bur og planlagt flytur. Ta buret med til flyplassen, sjekk inn hund og bur, og tut og kjør - ha en fin jul.

Det er jo ikke rart man får hunder som lager drama når vi skal lage sirkus av selv de enkleste ting.

Enig.

Jeg må innrømme at jeg ikke gjorde en dritt for å venne hundene mine til flyburene sine.

De er alle samme stabile hunder, som kun er vant til bur i bilen, og innimellom på utstilling.

Nå flyr vi jevnlig, og alle sammen er veldig avslappa og synes det er helt ok.

De har ingen forventninger om mat, kos og om å få komme ut om de piper, noe som fungerer helt ok.

Om du føler for å ha en tilvenningperiode så synes jeg løsninga til Malamuten er god.

Ikke masse dill...

Skrevet

MIn erfaring er at å venne hund til buret hjemme ikke påvirket reaksjonen på å bli puttet inn i bur på flyplassen i det hele tatt. Hjemme kunne flyburet være ett fint sted å legge seg i sove, på flyplassen var det alikevell ikke spesielt kult.

Da er alternativene å enten trene mer på det, så det generaliseres, eller bare satse på at det går greit. Jeg gikk for alternativ nr 2, og det har gått fint.

Skrevet

En gjennomsnittlig labrador takler en flytur i bur uten forberedelser. Så det hadde jeg ikke stressa med overhodet.

Skrevet

Godt å høre at så mange har gode erfaringer med flybur og det å fly.

:) han er en vanlig, trygg labrador, så da velger jeg å tenke at det går bra. :) buret får desverre ikke plass i bilen, ellers høres det ut som en fin måte å øve på.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...