Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hjeeelp, hva skal vi kalle hunden?

Det er nesten bestemt at det blir terv på oss. Men hva skal han hete? Det må være noe som det er noe littegrann staselig eller tøft over, men ikke noe som passer på en vimsehund, en svær koloss eller for kongelig, liksom ;)

Vi tenker på

Anton

Hektor

Diego

og heller litt mot Diego i kveld. Hva liker dere best? Andre gode forslag?

Skrevet

Siden du sier staselig, hva med Noble? (Eng uttale; noh-bell) alternativ rett frem på norsk, Nobel. Av navnene du listet opp synes jeg Diego er finest :)

Skrevet

Likte både Diego og Anton. :) Her er litt ymse andre forslag:

Cesar, Pablo, Dario, Octavio, Hernán, Aldo

Cedric/Cerdic: "war chief"
Cay: "warrior"
Gideon/Gidin: "mektig kriger"
Adair/Adir: "noble"
Atiq: "ancient noble"
Zeev: "ulv"
Volos: "okse" + "gud over jorda, drager og magi (+) i mytologi)
Mingan: "grå ulv"
Fenris: Fenrisulven fra norrøn mytologi

  • Like 1
Skrevet

Takk for forslag! :) Fenris har vi også vært innom ;)

Skal prøve alle forslagene jeg får på samboeren og høre om det er noen han faller for.

@Wilma: hvilket språk er navnene du foreslår på?

Skrevet

Det er litt tøft og klinger godt i munnen? Ser for meg Diego i Istid, som er hard utenpå og myk inni ;) Synes liksom det passer på en hannhund med litt størrelse, altså en som ikke er en liten dachs, f.eks :)

Oberyn, han er det tæl i!

Skrevet

@rosinbolle, Opphavet til navnene, så vidt jeg kan finne:

Cedric/Cerdic: engelsk/indisk opphav
Cay: variant av Kai, Frisisk opphav

Gideon/Gidin: Hebraisk opphav
Adair/Adir: Hebraisk opphav
Atiq: Afrikansk opprinelse

Zeev: Hebraisk opprinnelse
Volos: Kommer fra Slavisk mytologi, Volu betyr okse.
Mingan: Amerikansk/Native American

Hvorfra?? He he he he he

Var den til meg? :P

Skrevet

Det er litt tøft og klinger godt i munnen? Ser for meg Diego i Istid, som er hard utenpå og myk inni ;) Synes liksom det passer på en hannhund med litt størrelse, altså en som ikke er en liten dachs, f.eks :)

Ah, skjønner. Jeg har ikke andre assosiasjoner til navnet enn sør-amerikanske sleskinger, nemlig. :teehe:

  • Like 2
Skrevet

Og jeg til italienske.. Etter et par år i Sør-Italia hvor 70% av samtlige gutter/menn heter Diego etter Maradona (han bragte visstnok det lokale fotballaget til seier, da må man oppkalles, må vite... :huh: ) er navnet lite royalt for meg, gitt... :P

Ah, skjønner. Jeg har ikke andre assosiasjoner til navnet enn sør-amerikanske sleskinger, nemlig. :teehe:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...