Gå til innhold
Hundesonen.no

drap av lemmen/musepest


Castella
 Share

Recommended Posts

Her i Kongsberg kryyyr det av lemmen, det ligger nærmest en død lemmen pr meter. De ligger i skogen, på gangfelt og tilogmed nede i sentrum.

Det er helt klart lemmen år og de dør vel av musepest.

Min kjære lille terrier har knerta et par lemmen i høst men jeg har fått henne til å spytte den ut etterpå. Men i dag drepte hun en også slukte hun den i et jafs.

Da er mitt spørsmål: er musepest farlig for hunder? Bør jeg ringe vet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Klematis

Jeg har ei som en spesialist på lemen. Noen blir spist og fordøyd, andre kommer opp igjen.

Overhørte veterinæren fortelle en annen hundeeier at det er ganske normalt at hunder spiser lemen, og at det er greit å gi ormekur med jevne mellomrom,

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Snakket om det på Forskningsforum i fjor. En hund var smittet, og var sjuk i en uke eller så. Ikke alvorlig sjuk og det gikk helt fint. Men de kan altså bli sjuke.

Har du link til noe informasjon om dette? Har ikke hørt om at hunder har blitt syke av musepest før. Harepest(tularemi), ja, men ikke musepest.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...