Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

spør her jeg :-)

Hvor kjøper dere ved, dere som bor i Oslo-området? er det tørr og bra ved, Hva betaler dere og vil dere anbefale det videre?

Skrevet

Jeg har tidligere kjøpt hos Oslo vedlagte og det har vært tørr og fin ved som blir levert. Men tenkte å finne ut om det er bedre og billigere alternativer ;-)

Skrevet

En kar på Skui her i Bærum har kjempe god ved :)

Ellers så gikk jeg inn på finn.no og sammenlignet priser osv.

Husk bare på å skille på størrelsen på sekkene, lengden på veden, hvordan ved det er og det er billigere å kjøpe en diger sekk på 1000liter (tror jeg det var) enn små sekker.

Jeg kjøpte mest bjørk og rogn, opplevde noen ganger at veden i disse blandings sekkene var av veldig variert kvalitet.

Så selv om det var billigere i innkjøp så ble det faktisk dyrere siden det brant opp fortere og jeg tror det er gran eller furu og legger et lag i pipa, som vist nok ikke er så bra.

Etterhvert så ble jeg skikkelig ekspert på å finne frem det mest billige og nøysomme veden, det var han på Skui som hadde dette, men det er 3 år siden nå, så er ikke sikker på om han holder på lenger.

Nå i ettertid så er jeg litt glad jeg ikke har ved som første varmekilde (bodde i et gammelt hus ved stallen, på landet), selv om det er koselig å fyre med ved så er det det å passe på at det er nok ved, kløyving (jeg hadde ganske liten åpning i ovnen min, så måtte kløyve endel av kubbene for å få den inn) og ikke minst bæring.

Hadde vel sikkert vært mye lettere om jeg ikke hadde vært nyoperert den vinteren og ikke fikk lov til å løfte tungt pga fare for brokk, pluss at det var den kaldeste vinteren på x-antall år, da måtte jeg selvfølgelig bo i et gammelt hus :P

  • Like 1
Skrevet

Jeg fikk "liker" på dette innlegget, men ikke noe svar. Da er vi jo like langt. :ahappy:

Ojda :-P Trodde jeg svarte.. Bor i Oslo, nesten i Lørenskog ;-)

Skrevet

Kan dere ikke sjekke med vernabedrifter da? De er i alle fall grei i pris og alt oppi her..

God ide :-)

Vet ikke helt hva jeg søker på, men skal forsøke!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Kan dere ikke sjekke med vernabedrifter da? De er i alle fall grei i pris og alt oppi her..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Psst, hvilke?

  • Like 1
Skrevet

Psst, hvilke?

Jeg kjenner til bare på Fosen og tynset da ;) vet ikke om det er aktuelt.. Men du kan jo sjekke den på Orkdalen ;)

Evt så får du smiske dere med neste år i skogen når gubben lager vår, så går det skkkert an å lage en avtale ;) hvor mye trenger dere evt?

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...