Gå til innhold
Hundesonen.no

Border collie som ''smiler''.


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg har en border collie-valp som i blant ''smiler''. Altså ikke at de viser tenner, men trekker opp overleppen på den ene siden. Både moren og han gjør det i hilse på-situasjoner. For meg ser det ut som om han er glad; løper bort for å hilse på, logrer, lener seg inntil for å bli klappet på og ''smiler''. Men kan det bety noe annet, være et forsøk på å dempe f.eks.? Har aldri sett slikt før så jeg er helt blank. :P

Skrevet

Hei!

Jeg har en border collie-valp som i blant ''smiler''. Altså ikke at de viser tenner, men trekker opp overleppen på den ene siden. Både moren og han gjør det i hilse på-situasjoner. For meg ser det ut som om han er glad; løper bort for å hilse på, logrer, lener seg inntil for å bli klappet på og ''smiler''. Men kan det bety noe annet, være et forsøk på å dempe f.eks.? Har aldri sett slikt før så jeg er helt blank. :P

Jeg har hatt 3 hunder som smiler. Jrt og 2×belger.

De smilte når de var glade ( Jacken lever og smiler enda ), så jeg har bare tolket det som gledessmil jeg :)

Skrevet

Ok, så bra! Googlet raskt før jeg laget tråden skjønner dere, og da var det visst ikke bra i det hele tatt at de smilte... Men da var det snakk om stramme lepper og vise fortenna, så dette blir vel noe annet da. :D

Skrevet

Min hund smiler hele tiden. Noen ganger er det for å dempe, da sammen med andre dempende signaler (f.eks når vi skal klippe klør), men flesteparten av gangene er det av glede. Han får jo veldig positiv respons på det og, så smiler jeg til ham så smiler han gjerne tilbake :) Ganske vanlig på rasen, mange som smiler. Nå smiler han ikke så ofte til fremmede, men når det skjer skjønner jeg at de kan bli litt nervøse. Men for oss som kjenner ham er det milevis forskjell på flekking av tenner og smiling altså, ser det i øynene og på resten av kroppen.

Glad-smiling

VM i demping

(pleier ikke dra det ut så mye altså, men var litt interessant å få det på film)

  • Like 4
Skrevet

Min forrige hund ( Engelsk Setter ) smilte alltid når hun ble ekstra glad :) Det var så koselig synes jeg så veldig dumt at hun jeg har nå ikke gjør det.

Skrevet

Søte søte Casper! Det er ikke vanskelig å tolke det hundespråket der i alle fall!

Nei, jeg ser også at han er skikkelig aggressiv. Viser tenna, jo! Grrrr :teehe:

  • Like 1
Skrevet

Nei, jeg ser også at han er skikkelig aggressiv. Viser tenna, jo! Grrrr :teehe:

Og sånne går løse blant folk ... Håper du bare slipper han løs langt inne i skogen der det ikke finnes noen folk i det hele tatt @Lola Pagola :pinch: Det er tross alt det båndtvangen er til!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...