Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp på kontoret


Lykketroll
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg er så heldig at jeg kan ta med valpen på kontoret, og det går forsåvidt greit. Hun er 4 mnd og blir litt oppmerksomhetssyk av og til, men det må jeg vel bare regne med :)

Jeg lurer på om noen har tips til hvordan jeg etter hvert kan lære valpen at vi er på jobb og skal slappe av/vente til det er tid for tur eller gå hjem? Eller er dette slikt som går seg til av seg selv?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke alt en trenger å trene på, noe skjønner de av eksempelet du setter. ;) Om du gir henne tur før dere kommer inn og gir henne en plass som er hennes (jeg har brukt en filt hjemmefra og hatt den nære føttene mine sånn at jeg har kunnet stryke og klappe på dem), vil det neppe gå lenge før hun både velger og skjønner at kontoret er rolig-sted.

I tillegg er det super sosialisering for valpen når det kommer folk innom, og ikke minst veldig greit å trene på å være aleine når du henter kaffe, kopierer litt, er på do osv. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De lærer det etterhvert, det eneste du må passe på er å legge tilrette for at hunden skal forstå hva som skjer. Luft godt før jobb å gi minimalt med oppmerksomhet inne, slik at hun ikke får masse forventninger til at det skal hende masse gøy på jobb. La henne kjede seg litt rett å slett. Samme med andre folk som evt kommer innom, ikke la alle hilse på å kose eller leke med valpen hver gang, slik at valpetr også lærer seg å være rolig og behersket når det kommer og går andre mennesker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjør som både Sandy og Malamuten sier :) Gi henne mindre oppmerksomhet så hun skjønner at hun må slappe av.

Jeg ville også hatt henne i sele og bundet henne fast i feks kontorbordet. Da lærer hun seg at hun ikke får lov til å hilse på alle som kommer inn. Hvis du får kunder/kolleger til å ignorere henne noen ganger, men lar henne hilse (etter en vær så god-kommando), så lærer hun seg at det ikke er så kult at mennesker kommer inn :) Da vil hun nok til slutt bare ligge å sove/slappe av.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har med valpen min på jobb, han er 10 uker og har hittil vært med 4 dager på jobb.

Jobber som vernepleier så derfor er jeg ikke på kontoret alltid så han ligger derfor i buret sitt, og der føler han seg trygg og avslappet.

Har gått tur før jobb og tisseturer mens jeg er på jobb. Han får også bli med på gåturer med brukere vi har der, og får gå litt løs i personal leiligheten, ellers så må han ligge i buret. Når han er i buret gir jeg han null oppmerksomhet, og da legger han seg for å slappe av/sove med en gang. Funker veldig greit! Får også trent han på å være alene siden jeg er ute små turer fra han hele tiden.

Veldig kjekt å kunne ha med valpen på jobb :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg bytta, så jeg har ikke lenger plass til sofa. Jentene er avspist med filter på gulvet når de er med, og ikke kommer det så mange på besøk lenger heller. De synes den nye jobben min er bare dritt. :D

du burde gå til bossen å kreve nytt kontor, jentene må ha sofa! Mener det er grunn nok, hihi
Lenke til kommentar
Del på andre sider

jentene burde klage til fagforeningen! Tenk å ikke få sofa!!

De så oppriktig betutta ut første gang de var med og skjønte at de var forvist til gulvet. :lol:

For meg har det å ha med valp og hund på kontoret vært helt supert. Både pga de treningsaspektene jeg nevnte tidligere, men også fordi de kan lære seg litt sjølkontroll. Mine går feks ikke ned fra sofaen før studenten eller kollegaen signaliserer at h*n er interessert i det, og mang en veiledning har blitt hjulpet på vei av en kontaktsøkende og inderlig Imouto (det er hun som ligger og koser på alle bildene) som bare sitter der ved føttene deres og lar dem dele ting mens de koser sakte med fleecepelsen hennes. :heart:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjør som både Sandy og Malamuten sier :) Gi henne mindre oppmerksomhet så hun skjønner at hun må slappe av.

Jeg ville også hatt henne i sele og bundet henne fast i feks kontorbordet. Da lærer hun seg at hun ikke får lov til å hilse på alle som kommer inn. Hvis du får kunder/kolleger til å ignorere henne noen ganger, men lar henne hilse (etter en vær så god-kommando), så lærer hun seg at det ikke er så kult at mennesker kommer inn :) Da vil hun nok til slutt bare ligge å sove/slappe av.

Lurt! Har tenkt på det en stund, men på tide å gjøre alvor av det. Hun kan sove lenge, men når hun er våken, trakker hun rundt og leter etter noe å lage trøbbel med :/

Supert å ha med hund på kontoret ja! (iallefall når vi har fått på plass kontor-reglene)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...