Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi tenker å kjøre i gang med litt sykling framover, og utover høsten tenker jeg det blir innkjøp av kickbike. Har to (kullbrødre) blandingshunder de luze; engelsk setter, boxer, schæfer, akita, border collie og gud vet hva ellers. De er ikke så himla store, rett over 20 kg og drøyt halvmeteren høye tenker jeg. Siden tanken er at de skal trekke, så er ikke springer særlig aktuelt til sykkelen, jeg ser for meg de skal festes sammen foran og løpe foran. Har plenty skogsveier og stier rundt her til slikt - men også derfor jeg vurderer kickbike, ser for meg det er bedre enn sykkel når det blir litt ulendt.

Men så, ser det sies og menes mye rundt om ang bruk av sele. Nå bruker de en halvbillig y-aktig sele med feste oppå ryggen litt bak skuldrene som forsåvidt fungerer greit på rusletur, men jeg ser ikke for meg at den er optimal når det legges litt vekt i det.

Googla en del og har gått meg helt bort i sele-jungelen nå. Så; hva bruker dere som sykler/sparker? Det som er greia her såvidt jeg kan se er jo at "trekkpunktet" kommer litt høyere opp når en sykler/sparker enn hva det kanskje vanligvis gjør ved "vanlig" trekking av sleder og slikt. Hvor mye energi bør jeg bruke på å bekymre meg for dette?

Gutta er ennå bare drøyt halvannet år (21 mnd) og jeg akter å gjøre dette riktig nå så vi slipper kjedelige smerter og muskel- eller seneskader.

Ellers er de også temmelig forskjellig bygd. Ene karen har litt fuglehundkroppen, smal med dypt, spisst bryst lange bakbein. Han andre minner faktisk mer om en boxer i kroppen, bredt bryst og kortere bakbein. Allikevel; de trekker like heftig begge to! Spente dem foran en sykkel for første gang her om dagen og tenkte vi fikk nå prøve oss litt forsiktig fram, men det var ikke mange metrene før jeg hadde mer enn nok med å holde farta nede. Disse er naturtalenter, så det er bare en ting å gjøre - å sette i gang og la dem få springe skikkelig fra seg. Jeg må bare passe på så vi får gjort det riktig og ikke ødelegger dem .. jeg regner med de tar ikke ansvaret sjøl for å ikke feilbelaste noen muskler her og der ;)

Skrevet

NonStop Free motion eller nomesele :)

Og så syr vel seleverkstedet på mål, sånn om du ikkje finn ein type nomesele som sitter godt på den eine, andre eller begge to :)

Skrevet

Litt avhengig av hvor høyt festet er/hvor langt tauet er vil jo en nomesele være et bra valg (langt tau og lavt feste = nomesele). Nomeseler finnes jo i alle mulige passformer ettersom hvilken produsent du kjøper fra, så en må nesten prøve. Ville dratt til en butikk hvor de har litt kunnskap om trekk, det er jo litt ymse. Bor du i nærheten av Seleverkstedet er det et soleklart valg (Harestua), de kan mye. Finnes også endel andre produsenter rundt om som både syr på mål og som kan tilpasse seler.

Et annet alternativ kan være halvnome, det er ikke så optimalt til trekk siden trekkpunktet kommer lengre frem på ryggen, men kan være et alternativ ved høyt trekkfeste/kort tau, for da kan en risikere at nomesela ikke sitter optimalt.

Men kickbike har vel ofte ganske lavt trekkfeste, sånn relativt sett, så da vil jeg tro nomesele som passer er beste.

Skrevet

Nomesele er helt fint til slikt, selv om trekkpunktet er litt annerledes enn ved trekking av slede. Hvilken produsent vil variere siden de er forskjellige i kroppen, da må du bare finne den som passer til akkurat den fassongen, med mindre du får sydd på mål, da kan de jo ha fra samme plass en sele som passer. Non stop free motion ville jeg ikke valgt så lenge du finner en nome som passer, den er ikke optimal i utforming (legger press/belastning på skuldrene bl.a.) og den er dyr ifht kvalitet.

Selv er jeg frelst på MR koppel sine seler (de syr på mål), godt polstret, god utforming, god kvalitet på materialet og de er rimelige. Eneste "problemet" er at det kan komme på moms om du bestiller direkte til Norge. Men selv med momskrav så blir de ikke dyrere enn tilsvarende norske seler. Seleverkstedet er jo også godt kjent og har bra kvalitet, og syr på mål. Bjørkis har også gode seler og syr på mål, dog er de ikke fult så holdbare som en del andre jeg har prøvd. Zero dc selene er også gode, men de tror jeg ikke syr på mål så da må du evt prøve å se om de passer.

Edit: Alternativ til nomesele er zero dc short.

Skrevet

Jeg bruker Bjørkis sin nomesele når vi sykler/står på ski :)

Har prøvd non stop selen på min eldste hund men den satt ikke bra på han. Han har det vært vanskelig å finne en god trekksele til så vi endte med en som var sydd etter mål.

Skrevet

Når dere sier Bjørkis, så er det disse dere snakker om? http://www.bjorkis.com/default.aspx?PageNr=74

Ser der er noe de kaller "cykelsele" også.. synspunkter på den? Er det verdt å vurdere i det hele tatt, når jeg egentlig regner med at bikkjene skal måtte dra høvelig tungt etter hvert? Den må vel være mest tilpassa å jogge ved siden av i springer eller liknende?

Skrevet

Når dere sier Bjørkis, så er det disse dere snakker om? http://www.bjorkis.com/default.aspx?PageNr=74

 

Ser der er noe de kaller "cykelsele" også.. synspunkter på den? Er det verdt å vurdere i det hele tatt, når jeg egentlig regner med at bikkjene skal måtte dra høvelig tungt etter hvert? Den må vel være mest tilpassa å jogge ved siden av i springer eller liknende?

Jeg bruker den øverste ja :)
Skrevet

Når dere sier Bjørkis, så er det disse dere snakker om? http://www.bjorkis.com/default.aspx?PageNr=74

Ser der er noe de kaller "cykelsele" også.. synspunkter på den? Er det verdt å vurdere i det hele tatt, når jeg egentlig regner med at bikkjene skal måtte dra høvelig tungt etter hvert? Den må vel være mest tilpassa å jogge ved siden av i springer eller liknende?

Jeg ville ikke brukt brystsele for trekking (slik som den sykkelselen).

Jeg bruker Non stop free motion på vorsteh her, sitter veldig bra :)

Skrevet

Seler, sa du? *knekke opp knoker*


Jeg sverger primært til nome-seler, jeg også. Trener en husky på 21 kg og en BC på 17-18 kg med kickbike hele sommern, og ski på vintern. Jeg har en halv-nome også, men den duger ikke til annet enn rusling på tur - trekkpunktet blir helt feil, og den trekkes opp i halsen på hunden.

BCn bruker ei Snøtroll-sele som er min desiderte favoritt innafor nomeselene. Jeg elsker polstringa de bruker på bryststanga (Til sammenligning opplever jeg at polstringa på non-stop-selene blir litt tynnslitte og den harde "kanten" innafor havner direkte mot pels/hud.), og har ingen klager på hverken utforming eller kvalitet. Lett å rengjøre, ligger bra under kløven også. Fem stjerner, altså.
Bakdelen med Snøtroll er at det er helsikes vanskelig å få tak i. Forhandleren i nord-norge kunne fortelle at de ikke klarte å produsere nok seler for etterspørselen, så det kom visstnok ikke så mye ut av Sverige om dagen. Dette var...1,5 år sida, og siden har jeg ærlig talt ikke prøvd.

Huskyen er en sart liten blomst i tillegg til å være den som trekker mest, så han har fått prøvd mest her i huset.

Han kom med en gammel Bjørkis-sele som funka veldig fint til han - men den ble desverre ødelagt. (Jeg brukte forøvrig også Bjørkis på min gamle vorsteh, og var veldig fornøyd med den da.)

Han krabber mye (springer litt sidelengs) så vi testa Non-Stop Nansen Nomesele på han etter dette. Med fare for å være ufin: dette er det største makkverket jeg har vært borti.
Som nevnt sliter jeg litt med at polstringa ikke ligger godt nok, så den harde nylonkanten ligger direkte mot hud/pels. Garm sliter med hudproblemer, så dette funker dårlig for oss.
Kvaliteten på sela er dårlig - der halsåpninga møter bryststolpen har de sydd stingene i ett trekantmønster - som rakna fullstendig etter to måneder. Det samme skjedde forøvrig med Mailins sele, over ca samme tidsrom. De sydde en ny sele til meg som erstatning (Denne gang i ett firkantmønster! Wooow.) som har holdt okei, men jeg ser de enda selger trekantgreia i butikkene. Den nye funka okei.
Greia med Nansen er at de har en bevegelig løkke-dele nederst, noe som kan hjelpe kroniske krabbere, og som er hovedgrunnen til at jeg testa den. De stoffhempene løkka er festa i derimot, er umulig å skifte ut med mindre man spretter opp selve sela, og tro meg - de ser mye slitasje. Etter ett år er jeg usikker på om jeg tør å ha en husky med grei jaktlyst festa i det der lengere.

Jeg testa Free-Motion også, men det blir for mye dilling. De fleste nomeseler legges opp etter huskykropper, så jeg kan finne en billigere sele som IKKE må justeres. Mista litt tiltro til Non-Stop har jeg også, spesielt etter måten jeg ble møtt av kundeservice på. Sikkert fin for de bikkjene som ikke har standard husky-anatomi, da, så det kan være det blir å bli det beste alternativet for deg. Jeg personlig synes de er vanvittig dyre...

Jeg har bestilt en sele fra BEWEsleds.com som er laga etter samme konsept som nansen-sela, da, og gleder meg veldig til de kommer. Ut i fra det jeg hører fra Mailin er de gode.

Hvis du vil være sikker - mål bikkjene skikkelig og send mail/ring til seleverkstedet. Det kan ta litt tid før du får svar, men det er ikke mange i Norge som vet mer om seler enn Jan Reinertsen, det er jeg hellig overbevist om.


Om du har noen som er dyktig på å hvorvidt selen passer, ta de med deg når du prøver. Hovedtipset jeg kan gi er at de nesten alltid skal være trangere i halsen enn folk tror, og at lengda ikke er like viktig som halsåpningen. :)


(P.S: om du ikke får tak i seleverkstedet, så tror jeg Mailin her inne kunne skrevet en doktorgradavhandling om seletøy.)


Husk å bruk en line med strikk i, forøvrig! MR-kobbelet er fint, jeg har ett par selv, men de varer desverre ikke evig. (I mitt tilfelle - godt hjulpet av å hengt på slep etter en husky på rømmen, men fortsatt.)
Jeg bestilte meg denne som jeg er kjempefornøyd med. (har forøvrig den "enkle" versionen for en hund også)

Et siste tips: om du har bikkjer som trekker, drit i den der stanga folk bruker for å holde lina unna. Den er bare skikkelig, skikkelig i veien spør du meg. :P

Skrevet

Et siste tips: om du har bikkjer som trekker, drit i den der stanga folk bruker for å holde lina unna. Den er bare skikkelig, skikkelig i veien spør du meg. [ :P]

Syns den er helt genial jeg. Sikkert ikke behov om hunden holder lina 100% stram hele tiden og man har stor hund. Jeg har både testet med og uten, og i situasjoner der det kan det bli litt slakk på linjen skal det ikke mye til før båndet kommer borti hjulet. Dette skjer ikke med en slik stang.

Jeg er superfornøyd med den sykkelstangen :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...