Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det jeg fikk greie på var at lomemne skulel ikke gå på nedsiden av kneet. Siden bildet er fra siden og det er mye pels så kan jeg bomme men syntes den ser stor ut av den grunn at det ser ut til at sekekne går på nedsiden av kneet. Kan du stramme opp veskene litt så dem går ut fra beinet, da blir jo ikke det så viktig det ejg ahr nevnet over. OG hvor stort er bruken. Men det var vist en tomemlfinger regel

Skrevet

Veskene står litt ut fremme sånn at de soper ikke langs beina når han går. Men jeg skal stramme de litt mer opp.

Jeg skal få tatt bilde forfra når han våkner etter luren han trengte etter turen i dag. :ahappy:

Han virker helt uberørt av kløven da.

Skrevet

Jeg har lært at kløven skal rekke ned til albuene. Ikke så godt å se på bildet om de rekker nedfor albuene. Syns størrelsen på løven ser rett ut til hunden og den ser ut til å sitte godt.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Vil gjerne ha litt flere bilder før jeg sier noe om denne kløven :) Gjerne med fylte kløvvesker.

Det jeg fikk greie på var at lomemne skulel ikke gå på nedsiden av kneet. Siden bildet er fra siden og det er mye pels så kan jeg bomme men syntes den ser stor ut av den grunn at det ser ut til at sekekne går på nedsiden av kneet. Kan du stramme opp veskene litt så dem går ut fra beinet, da blir jo ikke det så viktig det ejg ahr nevnet over. OG hvor stort er bruken. Men det var vist en tomemlfinger regel

Hehe kneet skal den ihvertfall ikke rekke til :P En grei regel sier at kløven ikke skal nå nedenfor hundens albuer. Men om kløven sitter godt og hunden er ganske høy er det greit at den når rett nedenfor aluene.

Skrevet

Jeg har hørt motsatt jeg, at kløven gjerne skal gå litt nedenfor albuene til hunden slik at hunden får avlastning fra vekten i kløven om den legger seg ned i pauser osv.

Det er mindre viktig selvsagt om man ikke kløver voldsomt lange turer og enkelt og greit tar av kløven i pauser. Dessuten så er nok det uansett avhengig av type kløv, de finnes jo i en del forskjellige utforminger. Sånn ellers hadde jeg ikke brydd meg så hardt om lengde på vesker osv så lenge de ikke er til hinder for hunden. Det jeg ser på når jeg velger kløv, både type og str er hvor langt bak på ryggen den går, balanse/stabilitet, passform og at hunden har bevegelsesfrihet. Liker at de er kortest mulig i rygge, så går gjerne ned en str heller enn opp om hunden ligger å vipper på grensa, men det er ikke noe problem så lenge den ikke går lenger bak enn bakerste ribbein.

Jeg synes kløven på bildet ser litt stor ut, så jeg ville tatt en str mindre.

Skrevet

Vil gjerne ha litt flere bilder før jeg sier noe om denne kløven :) Gjerne med fylte kløvvesker.

Hehe kneet skal den ihvertfall ikke rekke til :P En grei regel sier at kløven ikke skal nå nedenfor hundens albuer. Men om kløven gitter godt og hunden er ganske høy er det greit at den når rett nedenfor aluene.

heheh det hadde tatt seg ut. Den skulle jeg liktet å se ja :) .

Men i pauser så kan en ta av kløven. Det som er viktigst er jo at kløven ikke gnager og sitter godt på under aktivitet. Ser også at gjerne erfarende kløvbærere legger seg litt lavt i terrenget san at naturen avlaster kløven alikevell.

Skrevet

Nå har jeg fylt veskene helt, noe jeg ikke gjør vanligvis. På turer nå (18 mnd) har vi en tom 1,5 l flaske i hver veske og en liten pakke kaffe i hver. Da snurper jeg veska til sånn at den ikke henger ned)

Nå er det håndklær også i for å fylle helt.

post-12441-0-08444700-1410705773_thumb.j

slakke vesker

post-12441-0-06646400-1410705789_thumb.j

Slakkeveske

post-12441-0-48952300-1410705793_thumb.j

Oppsnurpete veskerr

post-12441-0-13065400-1410705796_thumb.j

Snurpete vesker

Skrevet

Supert! Takk for hjelpen! :D

Det er vanskelig å vurdere sånt syns jeg. Seler også.

Vi må ha en ny, men jeg har utsatt og utsatt det fordi vi har kjøpt feil to ganger (dyre seler) fordi dyrebutikken har gitt dårlige råd rett og slett.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...