Gå til innhold
Hundesonen.no

hjelp til bakpartskontroll og trening av vendinger


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har begynt å trene bakpartkontroll med kassemetoden med min hund. Han klarer nå å flytte bakbena mot høyre når jeg hjelper med hånden. Han skjønner ingenting når jeg prøver å få ham til å gå mot venstre med bakbena. Jeg klarer ikke å overføre kassemetoden til når han står på bakken, da setter han seg bare ned. Har noen tips til hvordan jeg kommer videre? Han skjønner heller ikke noe om jeg tar bort hånden.

Blir veldig glad om noen har tips eller linker med artikler, videsnutter o.l. å tipse om :)

Jeg er og usikker på hvordan jeg skal begynne å trene på vendinger. Har fått tips om at det er lurt å beherske bakpartskontroll og vendinger før jeg begynner noe særlig med fri ved fot. Vi er som dere sikker skjønner helt i startgropa på treningen. Alle kursene i høst her i byen er fulle, så jeg prøver å trene litt selv frem til neste kurs som begynner til våren.

Skrevet

Vi har akkurat hatt kassen (dvs utgangsstilling da, men kassen som et verktøy) i vår forrige trenalong-utfordring:

http://hundesonen.no/forum/topic/75565-ukas-utfordring-uke-34-35-sikk-sakk-og-utgangsstilling/ Der ble det diskutert flere problemstillinger rundt kassetrening. Også oppdaget jeg nettopp av Canis 1/14 og 4/14 (tror jeg) går nøye igjennom kassemetoden og bakpartskontroll (artikkelen er skrevet av Mary Wright). Kanskje du kan plukke opp noen ideer der.

Min beskjedne erfaring med kassemetoden er fra forrige hund og valpen jeg har nå. Med forrige hund holdt jeg på lenge med kassemetoden, og slet veldig med å avvenne han fra kassen. Da gikk han rundt begge veier, kom i utgangsstilling (fra kassen og fra avstand), stillingsendringer, satte seg, la seg osv med beina på kassen. Som sagt ble det litt vanskelig å fjerne kassen, og jeg lurte på om jeg hadde holdt på for lenge med den. Men egentlig måtte jeg holde på så lenge for å få flyt, men kunne kanskje tatt en og annen økt uten kassen slik at det var like selvfølgelig å komme i utgangsstilling med og uten kassen?

Med valpen har det vært litt mer utfordrende å få henne til å fryse forlabbene på kassa samtidig som hun beveger bakbeina, men det eneste jeg kan gjøre er å belønne hver minste ørlille bevegelse/initiativ mens forlabbene er på kassa. Og det har funket bra, selv om vi ikke er der at hun spinner rundt ennå.

Når det gjelder å ta bort kassen så er det ikke noe hastverk for deg der du er nå, men det skader ikke å veksle mellom ulike "plattformer" for å generalisere den. En rute med maskeringstape er også en mulighet. Og når du fjerner plattformen helt så kan du gjøre det etter først å hatt flere gode repetisjoner med bra flyt. Da er det lettere at hunden "bare gjør det" uten å tenke på om kassa er der eller ikke.

Håper dette hjalp litt :) Lykke til!

Skrevet

Jeg ville ikke stresset med å fjerne kassen, når hunden ikke beveger seg selvstendig. Jeg ville også prøvd å la være å bruke hånden til hjelp.Om du skal bruke noe hjelp så ville jeg heller tatt et lite steg bort fra hunden, og klikke når den (forhåpentligvis) beveger seg etter, eller rører på bakparten i det hele tatt. Det er da en forutsetning at hunden er stabil med forpotene på kassen i utgangspunktet.

Ha tålmodighet og vent ut hunden, er mitt hovedtips.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...