Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøpe min første bolig (Kristiansand) - hjelp!


Recommended Posts

Guest lijenta
Skrevet

også etter hva jeg husker så skal en ha 15% egenadel av boligkjøpet. Vet ikke om dere kan omgå den delen, snakk med banken igjen på det

  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Studentboliger er ikke lenger hva de var i min ungdom!

Jeg tror jeg hadde gjort som Krusti foreslår, dersom jeg hadde vært i din situasjon. Om du ikke har egenkapital nok og ikke har høy nok inntekt til å få lån, så spør du om foreldrene dube kan kausjone

Utleie er mye jobb og hodebry med. Dessuten, er det et krevende studie er det kjekt å ha et sted for seg selv. Det er heller ikke lett å være husvert hvis man får inn noen som ikke betaler osv når man

Skrevet

Kontrakt blir nok litt vanskelig å få til, dette er nok lettere for huskjøp der det allerede bor mennesker i utleileenhetene. Du kan fortelle om utleieplanene, men det er mulig at et rom i et kollektiv ikke veier like tungt som om du hadde kjøpt en leilighet/hus med separat utleieenhet. Det er likevel verdt et forsøk, du taper ikke på det :)

Okei, da skal jeg se om jeg ikke får gjort noe sånt :)

også etter hva jeg husker så skal en ha 15% egenadel av boligkjøpet. Vet ikke om dere kan omgå den delen, snakk med banken igjen på det

Hva mener du her? Tenker du på at man må ha 15% egenkapital for å få lånet?

Noe som dette hadde vært veldig greit, men her mangler man jo et soverom da. Ellers er dette, dette, dette og dette eksempel på leiligheter som hadde vært midt i blinken syns jeg, men disse er jo utleieleiligheter da. Godt jeg har nesten et helt år på meg på å finne noe :)

Skrevet

Okei, da skal jeg se om jeg ikke får gjort noe sånt :)

Hva mener du her? Tenker du på at man må ha 15% egenkapital for å få lånet?

Noe som dette hadde vært veldig greit, men her mangler man jo et soverom da. Ellers er dette, dette, dette og dette eksempel på leiligheter som hadde vært midt i blinken syns jeg, men disse er jo utleieleiligheter da. Godt jeg har nesten et helt år på meg på å finne noe :)

De fleste banker krever at man har 15% av lånets verdi som egenkapital, såvidt jeg har forstått.

Skrevet

For å presisere: I utgangspunktet krever alle banker 15% egenkapital, altså at belåningsgraden ikke overstiger 85% - dette er fastsatt i rundskriv fra Finanstilsynet, og gjelder derfor alle landets banker. Imidlertid åpnes det for at belåningsgraden overstiger 85% i visse tilfeller. Dette kan være tilfellet dersom 1) det foreligger tilleggssikkerhet i pant av annen eiendom, 2) det foreligger annen personlig sikkerhet, eller 3) det er forsvarlig basert på en egen vurdering med kriterier fastsatt av styret i banken Dette plikter banken i så fall å la noen på høyere nivå avgjøre, enn de som normalt har fullmakt til å innvilge boliglån.

  • Like 1
Skrevet

Hvordan ville dere brukt et loftsrom som dette? Det er ståhøyde på midten. Hvordan får man utnyttet plassen der?

00_1093411961.jpg

00_2110541386.jpg

Nå blir kun plassen helt innerst brukt som kontor.

Skrevet

Vi har gått for en løsning som muligens er nærliggende til hva du kan gå for.

Min svigermor tok opp et ekstra lån, og kjøpte en leilighet. Denne bor jeg og min samboer i. Leiligheten har min samboers navn på seg, men jeg tror svigermors navn også står på den. Altså at de to er deleiere. Jeg og min samboer betaler hver en sum i måneden til min svigermor, som en husleie, som går rett på nedbetaling av lånet.

Den langsiktige planen er at leiligheten skal bli 100% vår til slutt, slik at jeg og min samboer eier denne. Hvordan dette praktisk skal løses vet jeg ikke enda; det er mulig vi kjøper leiligheten for en viss sum om noen år, for deretter å selge videre. Nå er vi studenter med deltidsjobber, og har en leilighet av helt ok størrelse med ett soverom og veranda i et område i vekst nært Bergen sentrum. Sannsynligheten er stor for at verdien på leiligheten øker med årene, slik at vi kan sitte i den situasjonen at vi har muligheten til å kjøpe oss noe større når vi er ferdig utdannet og skal fundere på å slå oss ned "for godt" et sted.

Om du vil kan jeg få tak i flere av detaljene (det er svigermor og min samboer som har organisert hele greia), hvilke avtaler som er gjort med banken osv.

Skrevet

Pappa eier min leilighet her i Trondheim. Jeg betaler fast leie hver måned, og når vi selger leiligheten vil eventuelt overskudd bli forskudd på arv, som jeg kan bruke som egenkapital :)

Vi kjøpte leiligheten om våren, da var det mange boliger til salgs, men heftige budrunder. Jeg har bare en toroms, men lever i luksus i forhold til mange studenter, så er veldig heldig.

Skrevet

(...) og når vi selger leiligheten vil eventuelt overskudd bli forskudd på arv, som jeg kan bruke som egenkapital

Husk at dette bare er nødvendig i privat sammenheng, altså for å fordele arv rettferdig mellom flere barn. Dette har ingen hensikt i forhold til arveavgiften, ettersom denne ble avskaffet 01.01.2014.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...