Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg ble litt paff når jeg kontaktet den lokale klubben her for å høre hva som krevdes for å få lov å være med på felles treninger i Rally Lydighet.

Jeg har aldri startet offisiell konkurranse, men uoff.

Kravene fra klubben var enten at du tok kurs hos dem, eller at du hadde startet på offisiell konkurranse.

De skal arrangere stevne i september, og jeg kjenner at jeg ble såpass irritert over at du ikke kan få være med på fellestreninger tross mangel av kurs og offisiell start, at jeg vurderer å droppe hele greien...

Hva kreves i din klubb for å få være med på rally treninger?

Skrevet

Det var ganske spesielt krav fra klubb, synes jeg. Det er ganske vanlig å kreve at man har tatt et agilitykurs for å delta på treninger, men det er jo av sikkerhetsmessige hensyn. Jeg vet ikke om noen andre klubber som stiller krav til å delta på rallytrening (uten det vanlige med å være medlem i klubben, oppføre seg ordentlig osv). Det er en hundeskole som har krav om at du må ha deltatt på rallykurs hos dem for å delta på treningene, men det er jo mer vanlig og rimelig, synes jeg.

Rallylydighet skal jo være en lavterskelsport som er åpen for alle. Du kan jo evt. kontakte NRL om dette, de er kanskje interesserte i å vite om det.

Skrevet

Vi har det samme her. Grunnen er at det kom så mange nybegynnere som ikke kunne skiltene at folk endte opp med å bruke all tid på å forklare skiltene og grunnleggende innlæring slik at de ikke fikk trent selv.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 4

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

Ingen krav som jeg vet om da. Mange blir helelr pushet til å teste det ut så dem vet hva det går ut på

Skrevet

Det var av samme grunner som Tabris over her nevner.

Men sånn satt på spissen, hva er forskjell på å ha startet uoffieielt og offisielt annet enn at de uof resultatene ikke blir registrert noen plass? Jeg har jo fremdeles ett skjema som viser at jeg har konkurrert, med en dommer som har skrevet under liksom....

Skrevet

Ingen krav. Ansvaret for treningen går på rundgang i en liten gruppe (rallykommiteen tror jeg). De lager bane, organiserer rekkefølge på de som skal gå og viser og forklarer for evt nybegynnere. Alle hjelper til å bygge bane og/eller rydde vekk etterpå ettersom hva man har tid til.

Skrevet

Vi har det samme her. Grunnen er at det kom så mange nybegynnere som ikke kunne skiltene at folk endte opp med å bruke all tid på å forklare skiltene og grunnleggende innlæring slik at de ikke fikk trent selv.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 4

Jeg ser faktisk poenget Tabris, men da bør man kanskje tilby nybegynnerkurs, eller kanskje nybegynnertreninger hvor noen tar ansvar for å gå gjennom og forklare noen skilt hver gang eller noe sånt?

Det var av samme grunner som Tabris over her nevner.

Men sånn satt på spissen, hva er forskjell på å ha startet uoffieielt og offisielt annet enn at de uof resultatene ikke blir registrert noen plass? Jeg har jo fremdeles ett skjema som viser at jeg har konkurrert, med en dommer som har skrevet under liksom....

Jeg tipper det er snakk om samme klubben? ;)

Men du spurte, og fikk til svar at uoffisiell start ikke var godt nok? Det kan jo være en del forskjeller, men i forhold til kjennskap til skiltene og momentene så er det jo ikke voldsomme forskjeller.

Skrevet

Jeg ville sendt mail og hørt om du kunne fått være med på grunnlag av at du har startet uoffisiell konkurranse. Ellers er jeg veldig enig med klubben om kravene på grunnlag av det som Tabris sier. Nå trener ikke jeg rallylydighet, men fellestrening er ikke noe kurs. Det er greit at man kommer med tips og råd til hverandre, men om man føler man må lære dem alt så er det ikke noe tid igjen til å trene egen hund.

Skrevet

Hos oss er det ingen krav. De vil til og med så gjerne ha flere ekvipasjer som er litt mer aktive, så de satte opp et kort introkurs til en veldig billig penge for å få med seg flere på treningene. Supert tiltak, flink klubb! :ahappy:

Skrevet

Hos oss er det ingen krav. De vil til og med så gjerne ha flere ekvipasjer som er litt mer aktive, så de satte opp et kort introkurs til en veldig billig penge for å få med seg flere på treningene. Supert tiltak, flink klubb! :ahappy:

Hey, var det deg som gikk med en toller i dag? Jeg husker en av de startende het Gro...

Skrevet

Jeg dømte kl1. (den snilleste dommeren) ;):wave:

Åja, du hadde jo til og med skrevet at vi vant! Jeg lever litt på den fortsatt :teehe:

  • Like 1
Skrevet

Hos oss er det ingen krav, annet enn medlemsskap, men det kan jo være forskjell på organisering osv? Om klubben feks alltid stiller med en ansvarlig som tar "opplæring" osv, en slags instruktør, så kan jo det at man må gå et kurs først være en slags "betaling" til klubben for at de i ettertid bruker ressurser på treninger. Ikke vet jeg, men ville spurt hvorfor ihvertfall :)

Skrevet

Desverre samme reglene her i en av klubbene i nærheten. Det har gjort at jeg gikk orker eller gidder å trene. Jeg tenkte å trene å starte litt for morro skyld og som avveksling fra det vi egentlig driver med men når jeg må bruke tid å penger på å gå kurs så gidder jeg ikke. Kursene er enten 1 kveld i uka og siden dette skulle være for morro skyld så vet jeg ikke om jeg orker å legge ut noen tusenlapper og i tilegg binde meg opp til å kjøre i 1time hver vei 1 gang i uka de nesten 8 ukene. En hel helg til å sette av for kurs jeg har heller ikke med det første siden de helgene jeg har ledig nå må jeg nesten bruke til ting som skal gjøres hjemme osv. Prøvte meg på om det hjalp hvis jeg leste og hadde med meg beskrivelse av skiltene selv men neida. Det var også ulydige hunder som ikke kunne noe som var problemet også, men det hjelp heller ikke når jeg prøvte å forklare at bikkjedyret mitt starter klasse 3 i lydighet, gått ferdselsprøve, trent i NRH osv. Så da ga jeg opp og vi får printe ut skiltene selv, laminere de og se om det kanskje er noen andre som vil være med å trene litt her i området :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...