Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trenger et bur til hunden min, han skal passes av en kollega mens jeg er på reise, og de vil at han skal sove i bur. Jeg har egentlig brukt bur lite til ham, selvom jeg har burtrent ham og han fint roer seg der. Buret jeg trente ham med er for lite og jeg har behov for et nytt bur ganske raskt.

Siden han ikke trenger bur, og dette kun er til når han skal passes av andre (jeg reiser noe med jobben) er det ikke så viktig at det er super kvalitet, men bare at det ikke er fare for at han skader seg, det er stort nok, og det kan legges sammen så jeg får det inn i bilen.

Har sett på dogman burene, men de koster jo 1600for de største? På felleskjøpet var de utsolgt for det største buret, og tomt på lageret sentralt.

Jeg har en labrador, som er ganske høy og lang i kroppen, så jeg har mest lyst til å kjøpe det største buret jeg finner.

Noen som har tips til steder jeg kan finne det? Har lett på FINN.no men ingen i nærheten.

Tenkte i utgangspunktet et stålbur, men kanskje stoffbur er likegreit? erfaringer?

Skrevet

Kan du ikke kjøpe kompostgrinder og en pakke strips til kollegaen din?

Da kan de lage en "innhegning" der hunden skal ligge.

Dette sparer deg for ca 1450 kr, og hunden får ligge komfortabelt, med god plass.

Skrevet

takk for tips :) skal høre med dem ang kompostgrinder.

Burene på plantasen og europris er litt små, det største er 109cm langt (ihvertfall på nettsiden), mens andre merker går opp til 124cm De få cm gjør kanskje ikke noe, men jeg vil så gjerne at han skal kunne ligge rett ut. Det jeg har er 92cm og det blir for kort og smalt for ham.

Edit: det er første gang jeg skal reise vekk fra ham, så jeg er helt sikkert veldig overbeskyttende. Kanskje det går greit med 109cm? sukk.

Skrevet

Det hadde vært supert :) tror jeg bor et stykke unna dessverre, bor i nord.

Hvor fikk du tak i buret ditt? Fungerer det greit med stoffbur syns du?

Da fungerer nok ikke det nei... Jeg kjøpte mitt på salg på NKK Bjerke for to år siden. Betalte 700 kroner for det største buret jeg noen gang har sett. XD Det fungerer veldig fint så lenge man ikke har utbryterhund. Jeg har brukt mitt mest på utstillinger osv, men har nå investert i et litt mindre bur, fordi det største er så stort at det tar opp veldig mye plass dersom man deler telt med andre, og i tillegg er det slitsomt å bære fram og tilbake fra bilen. Bikkja trives meget godt der, og har stått der sammen med en annen schäfer, og de hadde god plass. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...