Gå til innhold
Hundesonen.no

Tren-along utfordring uke 32: Rygge


Tabris
 Share

Recommended Posts

Da starter vi sonens første tren-along utfordring!

Utfordring for første uke (uke 32) er Rygge. Det kan gjøres på flere måte - rygge som i lineføring/fvf (rett bakover, vinkler...) eller at hunden rygger fra fører som et triks.

Det er flere måter å lære inn rygge på. Noen forslag:

- Som triks kan man lære inn rygge ved å få hunden til å gå mellom sofaen og bordet og så sette bordet så tett inntil at hunden må rygge for å komme seg ut (fange atferd). Så belønner man med en gang hunden rygger.

- Rygging ved lineføring kan man lære inn ved å starte med hunden inntil en vegg. Belønn først masse for at hunden står i ro inntil deg og veggen (i stedet for å sette seg i utgangsstilling som den kanskje ofte vil gjøre hvis den er vant med lineføring/fvf). Når du har belønnet nok til at hunden forstår at den skal stå der, så kan du forsøke å gå et steg eller to bakover. Hvis hunden blir med, om så bare et lite trippesteg, belønn masse. Så kan du øke kritieriene derfra.

Kom gjerne med flere forslag!

Utfordringen varer til neste helg, dvs helga i uke 32. Da kan de som ønsker legge ut video av resultatet, evt bilder eller bare skrive en liten "rapport" om hvordan det gikk. Dette er ingen konkurranse, tråden er ment som motivasjon, inspirasjon og gøy.

Hvilken type rygging du ønsker å trene inn, og hvilke kriterier du har er selvsagt helt opp til deg.

Frem til da er tråden selvsagt mer enn åpen for tips, råd, hjelp og spørsmål angående rygging (diskusjon om fremtidige utfordringer og andre treningsproblemer kan man ta i andre tråder).

Gudd løkk!

  • Like 11
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 116
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da starter vi sonens første tren-along utfordring! Utfordring for første uke (uke 32) er Rygge. Det kan gjøres på flere måte - rygge som i lineføring/fvf (rett bakover, vinkler...) eller at hunde

Idag har vi hatt økt nr. 2, og jeg har filmet med klikker, godbiter og kamera i hendene så ble det ganske sjøsykt Siden jeg mangler videoredigeringsverktøy for øyeblikket (forslag til pc?) så

Jeg har dessverre ingen film, men jeg kan jo beskrive min framgansmåte. Kanskje det kan være til nytte? Jeg begynte i hvert fall med hunden foran meg og siden han er veldig kjapp til å tilby utgan

Hmm, kanskje vi skal prøve å være med på dette. Tror Hottie er den som er enklest å få til å tilby rygging. Tenker rygging bort fra meg, shapet inn med innlagt lokking og luring om shapingen slår feil. :lol: leeeeeeeeeeeenge siden jeg har trent noe som helst nå. :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner ikke helt hvordan jeg skal få til å skjønne at han skal rygge foran meg, så vi starter ved fot tenker jeg :)

Kjempeenkelt! Sett stuebordet mot soffaen og ha en "smal" åpning som du leder hunden inn i (du holder en godbit foran deg også rygger du inn mens hunden villig følger etter deg). Så stopper du mens hunden enda er "mellom" bord og soffa, og står i ro. Når hunden da tenker "hmm, nei jeg får rygge ut og gå til eiern min" så rooooooser du hunden når den frivillig gjør rygginga. Etterhvert setter du bordet lenger og lenger unna og voila. Ryggende hund. Noe av det enkleste jeg har lært hunden min :P

Ca 0:40 i denne videoen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar rygging foran meg. Gjør det ved å gå mot henne, mens hun får godbiter i fleng. Første forsøk tryna hun bakover når jeg gikk på henne. Tippa baklengs over rompa, skulle ha filmet det :P etterhvert gikk det bedre, skjønte raskt at det lønnet seg å følge med for å få godbiten. Etter noen forsøk rygger hun flere skritt mens jeg går mot henne. Neste steg er å kunne rygge lengre, og gjøre henne bevisst på at det rr det hun driver med, før jeg reduserer påvirkningen min ved å gå mot henne. Gøy!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi er med! Vi har begynt innlæringen av rygging fra før, men han rygger ikke mange skrittene vekk fra meg, så målet vårt blir å prøve å forlenge hvor langt han rygger før han stopper.

Kjempeidé med en slik tråd altså, det er jo en kjempemotivasjon til å trene! Når jeg tar med Melvin ut for å trene ellers blir det ofte ikke særlig effektivt da jeg ikke aaner hva jeg skal trene på. Dette blit gøy :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får ikke redigert så lenge etterpå, så det må bli en dobbeltpost:

Når jeg filmer og laster opp på YouTube, holder det å poste linken her for at videoen skal kunne spilles av i tråden, eller må jeg gjøre noe mer fancy da?

Vi kom igang med treningen i går, jeg digger hunden min :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får ikke redigert så lenge etterpå, så det må bli en dobbeltpost:

Når jeg filmer og laster opp på YouTube, holder det å poste linken her for at videoen skal kunne spilles av i tråden, eller må jeg gjøre noe mer fancy da?

Vi kom igang med treningen i går, jeg digger hunden min :wub:

Post lenken, men fjern selve lenken (merk linjen og trykk på ikonet som bryter en kjetting). Da kommer videoen opp i posten automatisk. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde en økt rygging med loggføring i går. Har kommet til to steg bakover inntil vegg, mer enn det så faller han av, går skjevt eller setter seg. Så får gå tilbake til to skritt og øke kvaliteten på belønningen for å få opp motivasjonen hans til å gå lenger bakover.

Skal også filme, men må vente til vi har kommet lenger først.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
    • Ede er som Jekyll og Hyde når det kommer til trening på senteret og alle andre aktiviteter hjemmefra. Han forstod fra min rutine i morges at vi skulle på senteret. Tilskudd og lysterapi til tross, han begynte stresse og bjeffe og pese fordi han forstod hvor vi skulle, og endte med å gå i dvale i selvregulatorisk shut down fordi han visste at det var en stund til avgang. Usikker på om det er bra eller dårlig. Bedre enn å stresse, men det ser ikke helt sunt ut når han "besvimer" på den måten der. Sier mye om hvordan han følte seg. Vi har derfor bestilt privattimer for å få hjelp med å utvikle sunnere følelser for treningssenteret. Ellers har vi endelig fått oss en god skogtur. Har avventet det av en liste årsaker, bl.a. veiledning om hvor lenge valp skal være våken mellom søvn, som skal være ca 1.5 timer i følge forståsegpåere, hvorpå vi har hatt 30 min buss hver vei for å komme til skog, fordi den vi har her er så bratt, han bør ikke gå ned de lange, lange, bratte bakkene før nærmere utvokst pga hoftene. .. trodde jeg. Så viste det seg at vi har farbar skog her allikevel, og vi er ekstatiske. Det tipset om den "hemmelige" skogen var alene verdt prisen på treningen i dag.  ..og til min glede virker Ede uinteressert i storvilt. Usikker på om det var rådyr eller hjortebæsj vi passerte, men den var fersk, og han hadde zero cares for den eller noe spor. Selv da vi hørte kvister knekke fra et levende dyr mindre enn 30 meter unna, så var han helt nonchalant. Kanskje han trodde det var en hest. De bryr han seg heller ikke om. En slags statister i livet hans. Hans nonchalans overfor dem er behagelig for mamsen.  Hørte forøvrig esler "skryte" i foringsstress her om dagen. Intens lyd, kilden ute av syne. Ede synes også lyden var merkelig, men han så heldigvis ikke noe poeng i en duett med den støyen der. Langt under hans verdighet å teame opp med.  Usikker på om det hjelper å være mer oppmerksom på hvordan jeg gjør klart til trening/kurs vs rutine før andre turer ut, for Ede sanser åpenbart en forskjell. Han stresser ikke når jeg "bare" gjør klart til andre utflukter, kun når vi skal på kurs/trening. Ellers er han rolig og fin. Jeg klarer ikke pinpointe nøyaktig hva jeg gjør som er forskjellig, men noe er det, tydeligvis. Noen som har innspill på hvor lenge det er greit å holde 4-5 mnd gamle valper våkne av gangen? Jeg blir så glad om noen som kan skilte med kompetanse sier 30 min stress hjemme før 40 min skogtur og så 2 timer trening etterpå er super duper optimalt. Hadde vært fint. Han har altfor mye energi innabords til å følge de generiske rådene om aktivitet for alderen, og han trenger endorfiner i kroppen før kurs og trening. 
    • Det sjekkes med endoskopi (tror jeg)  min får tørrfor av id foret, han er også kresen men har spist det bra!    oppdater gjerne etter dere har vært hos vet! Man blir jo litt i overkant interessert i magegreier🤣  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...