Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sløv kjøkkensaks fungerer ikke til klipping av bedlington terrier :lol:

så da tenker vi å kjøpe noe på mandag. Hvilken saks bør vi kjøpe? Vi er helt blanke på dette, så hva er det man trenger, forslag til "startpakke" (har shampo)

Guest Yellow
Skrevet

Tenker dere utstillingskondisjon eller bare hverdagsstell?

Til hverdagsstell er det virkelig verken mye eller dyre produkter man trenger.

Selv bruker jeg kun en naturbust-børste kjøpt billig på Vita som blir brukt til den vanlige og daglige gjennombørstingen, en karde som blir brukt til grovere pelsstell, en vanlig og ikke så stor saks beregnet til pels eller hår (kan kjøpes hos frisør også, men blir kanskje ikke noe billigere enn en vanlig på dyrebutikk). Til vask bruker jeg Optima pH hudvask til dyr som shampoo, og en liten teskje kokosolje blandet i med vann istedenfor balsam. Og så kan man ikke bruke vanlig shampoo til ansiktsvask, så jeg bruker rett og slett en uparfymert intimvask til det eller den shampooen i vanlige matbutikker beregnet til helt nyfødte babyer. Vasker ansiktet selv med det samme og det svir ikke noe i øynene.

Skrevet

Til bedliss bør man vel kanskje ha en klippemaskin også? De barberes vel på endel steder.

Vil anta dere kommer ganske langt med noe a la dette http://www.clasohlson.com/no/Wahl-Contour-dyreklippemaskin/31-2148

Ang sakser så kommer dere nok langt på vei med en effileringssaks til overganger: http://hunden.mamutweb.com/Shop/Product/Efileringssaks-ensidig-OKDV-Solingen/05-5910

Og en rett saks: http://hunden.mamutweb.com/Shop/Product/Saks-OKDV-Solingen-75%22-(190-mm)-Rett/05%252E04%252E5907

  • Like 1
Skrevet

Tenker i første omgang hverdagstell. Utstillingsklipp må nok læres hos noen kyndige :)

@Line, ja de barberes og.

Var på butikken i stad, kjøpte de billigste saksene (rundt 200) kr... så får kjøpe litt dyrere saker etterhvert hvis de ikke er gode nok. Kjøpte en til ører og ansikt, samt en effileringssaks. Men da mangler vi forsåvidt den typen her http://hunden.mamutweb.com/Shop/Product/Saks-OKDV-Solingen-75%22-(190-mm)-Rett/05%252E04%252E5907

Men er forsåvidt ansikt som er viktigst, hun begynner å få litt hår foran øynene, også kan vi bruke effileringssaksen til å tynne litt her og der tenker jeg. Blir moro :lol: Når hun får voksenpelsen sin blir det nok besøk hos frisør for opplæring.

Skrevet

Jeg kjøpte en saks fra Smashing (Smashing-Dog på facebook).

Veldig fornøyd.

Ellers har jeg en blåser og en liten klippemaskin til snute og labber fra hundihuset, en større klippemaskin, karde, kloklipper og kam.

Skrevet

Ihvertfall noe som kommer ned til huden. Klipte nettopp ned (skinna) en bedlis, og den var ikke langpelsa, men fyttikatta så flokete. Noe av det verste jeg har sett... Karde og kam kommer man langt med. Saks til formklipp bør gjerne ha litt lengde på bladene for å unngå hakk, men gjerne en kortere en til poter og smådetaljer. Jeg er veldig glad i mine solingensakser (Roseline).

  • Like 1
Skrevet

Hunden skal være barbert på halen og fra kjeven og ned til brystet foran og på ørene, unntatt tufsene som skal klippes med en omvendt V i overgangen til øret og pent avrundet nederst. Den skal være rimelig kortklippet på flankene og kinnene,noe lenger pels på bein, rygg og bryst (for å understreke den elegante buen) og ha en lang pels på hodet som blir gradvis kortere nedover nakken/bakhodet.

Det er viktig å børste gjennom pelsen minst et par ganger i uka for å unngå floker/dreads. Når man først kan bedlingtonklipp, er ikke det hverken vanskeligere eller mer "hårete" enn å klippe den helt ned. Jeg fikk med en skjematisk forklaring da jeg kjøpte Bimbo. Eli har helt sikkert noe sånt. Be om en kopi.

Edit: Skal jeg noen gang ha bedlington igjen, skal jeg ha stellebord!

Skrevet

Ihvertfall noe som kommer ned til huden. Klipte nettopp ned (skinna) en bedlis, og den var ikke langpelsa, men fyttikatta så flokete. Noe av det verste jeg har sett... Karde og kam kommer man langt med. Saks til formklipp bør gjerne ha litt lengde på bladene for å unngå hakk, men gjerne en kortere en til poter og smådetaljer. Jeg er veldig glad i mine solingensakser (Roseline).

Har en slik type (ikke akkurat denne), med bøyde tagger. Oppdretter sa det måtte man ha, siden de skal børstes motsatt vei på ryggen for å få fluff. Den går ned til huden iallefall. Også har vi en kam :)

796103-jpg.jpg

Hunden skal være barbert på halen og fra kjeven og ned til brystet foran og på ørene, unntatt tufsene som skal klippes med en omvendt V i overgangen til øret og pent avrundet nederst. Den skal være rimelig kortklippet på flankene og kinnene,noe lenger pels på bein, rygg og bryst (for å understreke den elegante buen) og ha en lang pels på hodet som blir gradvis kortere nedover nakken/bakhodet.

Det er viktig å børste gjennom pelsen minst et par ganger i uka for å unngå floker/dreads. Når man først kan bedlingtonklipp, er ikke det hverken vanskeligere eller mer "hårete" enn å klippe den helt ned. Jeg fikk med en skjematisk forklaring da jeg kjøpte Bimbo. Eli har helt sikkert noe sånt. Be om en kopi.

Edit: Skal jeg noen gang ha bedlington igjen, skal jeg ha stellebord!

Ja har studert oppskriftene, både til utstillingsklipp og hverdagsklipp (den fikk vi med noen ark på), men fikk ikke med noen tegniger, men har søkt meg opp til noen som ser bra ut på nettet da. Takk for link til video :) Hun blir børstet litt stort sett hver dag, for tilvenningens skyld. Synes hun får floker veldig lett, små "dreads" på føttene kommer bare kort tid etter vi har børstet henne helt igjennom... men har sikkert noe med at hun har badet og vært våt, og rullet seg og herja. Valpepelsen er kanskje mer lettflokete enn voksenpelsen og?

Er det lurt å kjøpe barbermaskin NÅ, og venne henne til det, eller går det an å vente til hun har fått voksenpels, og eier har fått opplæring av en som kan frisering av hund? (jeg har og lyst på opplæring, for overraskende nok synes jeg pelsstell virker artig :lol: det hadde jeg ikke trodd, virkelig).

Hun virker ikke akkurat som den hysteriske typen, så antar at det vil gå helt fint å introdusere henne for sånt senere, men ingen i familien har hatt pelstellhund før, så om det er sånn at man driter seg ut om man ikke venner hunden til det fra starten, så vil vil selvsagt ikke brenne oss på det liksom :P

  • 4 weeks later...
Skrevet

Det er i det minste lurt å venne valpen til å stå stille på et bord og bli stelt. Sett gjerne noens barbermaskin rett i nærheten, så den blir vant til lyden.

Jeg kan ikke bedlington altså, men har vært ganske sur på meg selv for manglende bordtrening av cocker når ho skaper seg som verst :no:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...