Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sløv kjøkkensaks fungerer ikke til klipping av bedlington terrier :lol:

så da tenker vi å kjøpe noe på mandag. Hvilken saks bør vi kjøpe? Vi er helt blanke på dette, så hva er det man trenger, forslag til "startpakke" (har shampo)

Guest Yellow
Skrevet

Tenker dere utstillingskondisjon eller bare hverdagsstell?

Til hverdagsstell er det virkelig verken mye eller dyre produkter man trenger.

Selv bruker jeg kun en naturbust-børste kjøpt billig på Vita som blir brukt til den vanlige og daglige gjennombørstingen, en karde som blir brukt til grovere pelsstell, en vanlig og ikke så stor saks beregnet til pels eller hår (kan kjøpes hos frisør også, men blir kanskje ikke noe billigere enn en vanlig på dyrebutikk). Til vask bruker jeg Optima pH hudvask til dyr som shampoo, og en liten teskje kokosolje blandet i med vann istedenfor balsam. Og så kan man ikke bruke vanlig shampoo til ansiktsvask, så jeg bruker rett og slett en uparfymert intimvask til det eller den shampooen i vanlige matbutikker beregnet til helt nyfødte babyer. Vasker ansiktet selv med det samme og det svir ikke noe i øynene.

Skrevet

Til bedliss bør man vel kanskje ha en klippemaskin også? De barberes vel på endel steder.

Vil anta dere kommer ganske langt med noe a la dette http://www.clasohlson.com/no/Wahl-Contour-dyreklippemaskin/31-2148

Ang sakser så kommer dere nok langt på vei med en effileringssaks til overganger: http://hunden.mamutweb.com/Shop/Product/Efileringssaks-ensidig-OKDV-Solingen/05-5910

Og en rett saks: http://hunden.mamutweb.com/Shop/Product/Saks-OKDV-Solingen-75%22-(190-mm)-Rett/05%252E04%252E5907

  • Like 1
Skrevet

Tenker i første omgang hverdagstell. Utstillingsklipp må nok læres hos noen kyndige :)

@Line, ja de barberes og.

Var på butikken i stad, kjøpte de billigste saksene (rundt 200) kr... så får kjøpe litt dyrere saker etterhvert hvis de ikke er gode nok. Kjøpte en til ører og ansikt, samt en effileringssaks. Men da mangler vi forsåvidt den typen her http://hunden.mamutweb.com/Shop/Product/Saks-OKDV-Solingen-75%22-(190-mm)-Rett/05%252E04%252E5907

Men er forsåvidt ansikt som er viktigst, hun begynner å få litt hår foran øynene, også kan vi bruke effileringssaksen til å tynne litt her og der tenker jeg. Blir moro :lol: Når hun får voksenpelsen sin blir det nok besøk hos frisør for opplæring.

Skrevet

Jeg kjøpte en saks fra Smashing (Smashing-Dog på facebook).

Veldig fornøyd.

Ellers har jeg en blåser og en liten klippemaskin til snute og labber fra hundihuset, en større klippemaskin, karde, kloklipper og kam.

Skrevet

Ihvertfall noe som kommer ned til huden. Klipte nettopp ned (skinna) en bedlis, og den var ikke langpelsa, men fyttikatta så flokete. Noe av det verste jeg har sett... Karde og kam kommer man langt med. Saks til formklipp bør gjerne ha litt lengde på bladene for å unngå hakk, men gjerne en kortere en til poter og smådetaljer. Jeg er veldig glad i mine solingensakser (Roseline).

  • Like 1
Skrevet

Hunden skal være barbert på halen og fra kjeven og ned til brystet foran og på ørene, unntatt tufsene som skal klippes med en omvendt V i overgangen til øret og pent avrundet nederst. Den skal være rimelig kortklippet på flankene og kinnene,noe lenger pels på bein, rygg og bryst (for å understreke den elegante buen) og ha en lang pels på hodet som blir gradvis kortere nedover nakken/bakhodet.

Det er viktig å børste gjennom pelsen minst et par ganger i uka for å unngå floker/dreads. Når man først kan bedlingtonklipp, er ikke det hverken vanskeligere eller mer "hårete" enn å klippe den helt ned. Jeg fikk med en skjematisk forklaring da jeg kjøpte Bimbo. Eli har helt sikkert noe sånt. Be om en kopi.

Edit: Skal jeg noen gang ha bedlington igjen, skal jeg ha stellebord!

Skrevet

Ihvertfall noe som kommer ned til huden. Klipte nettopp ned (skinna) en bedlis, og den var ikke langpelsa, men fyttikatta så flokete. Noe av det verste jeg har sett... Karde og kam kommer man langt med. Saks til formklipp bør gjerne ha litt lengde på bladene for å unngå hakk, men gjerne en kortere en til poter og smådetaljer. Jeg er veldig glad i mine solingensakser (Roseline).

Har en slik type (ikke akkurat denne), med bøyde tagger. Oppdretter sa det måtte man ha, siden de skal børstes motsatt vei på ryggen for å få fluff. Den går ned til huden iallefall. Også har vi en kam :)

796103-jpg.jpg

Hunden skal være barbert på halen og fra kjeven og ned til brystet foran og på ørene, unntatt tufsene som skal klippes med en omvendt V i overgangen til øret og pent avrundet nederst. Den skal være rimelig kortklippet på flankene og kinnene,noe lenger pels på bein, rygg og bryst (for å understreke den elegante buen) og ha en lang pels på hodet som blir gradvis kortere nedover nakken/bakhodet.

Det er viktig å børste gjennom pelsen minst et par ganger i uka for å unngå floker/dreads. Når man først kan bedlingtonklipp, er ikke det hverken vanskeligere eller mer "hårete" enn å klippe den helt ned. Jeg fikk med en skjematisk forklaring da jeg kjøpte Bimbo. Eli har helt sikkert noe sånt. Be om en kopi.

Edit: Skal jeg noen gang ha bedlington igjen, skal jeg ha stellebord!

Ja har studert oppskriftene, både til utstillingsklipp og hverdagsklipp (den fikk vi med noen ark på), men fikk ikke med noen tegniger, men har søkt meg opp til noen som ser bra ut på nettet da. Takk for link til video :) Hun blir børstet litt stort sett hver dag, for tilvenningens skyld. Synes hun får floker veldig lett, små "dreads" på føttene kommer bare kort tid etter vi har børstet henne helt igjennom... men har sikkert noe med at hun har badet og vært våt, og rullet seg og herja. Valpepelsen er kanskje mer lettflokete enn voksenpelsen og?

Er det lurt å kjøpe barbermaskin NÅ, og venne henne til det, eller går det an å vente til hun har fått voksenpels, og eier har fått opplæring av en som kan frisering av hund? (jeg har og lyst på opplæring, for overraskende nok synes jeg pelsstell virker artig :lol: det hadde jeg ikke trodd, virkelig).

Hun virker ikke akkurat som den hysteriske typen, så antar at det vil gå helt fint å introdusere henne for sånt senere, men ingen i familien har hatt pelstellhund før, så om det er sånn at man driter seg ut om man ikke venner hunden til det fra starten, så vil vil selvsagt ikke brenne oss på det liksom :P

  • 4 weeks later...
Skrevet

Det er i det minste lurt å venne valpen til å stå stille på et bord og bli stelt. Sett gjerne noens barbermaskin rett i nærheten, så den blir vant til lyden.

Jeg kan ikke bedlington altså, men har vært ganske sur på meg selv for manglende bordtrening av cocker når ho skaper seg som verst :no:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Herlig! Får jo ikke mindre lyst på rasen av dette! (det sagt, det blir lenge til det blir noe hund her, for tiden vurderer jeg om jeg orker å ha undulat...)
    • Siden sist har Zelda blitt 6 måneder. Vi koser oss med både tur og trening. Og sønnen har gjennomført ett helt helgekurs hvor han håndterte hunden så nå skal vi prøve ut litt forskjellig grener og se hvor (forhåpentligvis) interessen finnes.  Zelda har vokst mye rent treningsmessig og jeg er er positivt overrasket over hvor mye som bor i denne hunden og hvor lett trent hun er. Hun lærer helt vilt fort og blir ikke lett sliten/lei. Tur på hytta  Må øve på å kjøre buss Valpekurs 🐶 Feirer 6 måneder med en fin tur 🥳 Innebygd båndholder 😄  
    • For meg er det ingenting galt i å lage en ny rase i og for seg, så lenge det gjøres fornuftig, men hvorfor noen vil velge en langhåret, krøllete hund som potensielt har underull er for meg uforståelig. I tillegg har man jo utfordringer som at det sjelden er individer fra "øverste hylle" som.brukes i avl, selv om de har individer som kanskje er fri selv mtp helse osv, så betyr det ikke at linjene de kommer fra og den totale genetiske pakken de nedarver videre til sine avkom er gode. Det er veldig få med puddel eller retriever som vil selge til doodle oppdrettere eller låne ut hannhund til avl. Så bare der blir det jo vanskelig å opprette en sunn og frisk genpool med nøye utvalgte individer kontra individer som er andre sortering eller fra oppdrettere som tar lett på avl. Men hovedproblemet tror jeg nok er som simira nevnte at det er så mange løgner og lovnader som rett og slett lurer folk. Særlig mtp at dette var et legitimt prosjekt som ble skrinlagt fordi de faktisk ikke greide å nå målene sine.  Men om dere vil ha røytefri hund, hvorfor ser dere da på blanding som definitivt kan røyte? Er det golden/labrador feks i opprinnelsen så kan det i aller høyeste grad komme hunder med underull.  Ulla røyter av. Og ull som røyter av kombinert med krællepels som ikke røyter av er en perfekt oppskrift på floker og problemer.    Personlig ser jeg ikke hva man skal få fra en doodle som man ikke kan få i en renraset hunderase annet enn potensielle problemer. Og det sier jeg til tross for at jeg også er helt enig i at mange som avler rasehunder innenfor nkk og raseklubbens retningslinjer absolutt ikke nødvendigvis gjør en særlig god jobb.. forskjellen er at det er enklere å finne statistikk og informasjon, ikke bare på individ, men på hele linjer i bredde også. Samt at egenskaper, både mentalt og fysisk (som feks pels og væremåte) er langt mer forutsigbart. 
    • Jeg har hørt begge deler om cobberdog angående gemytt. Og nå er det en stund siden jeg drev aktivt med hund, men de instruktørene jeg kjenner (jeg drev aktivt med hundesport, var selv dommer, og gikk mye kurs) hadde mange doodler inne med mye problemadferd. Husk også at de du ofte møter ute og kan hilse på er de søte og greie - de som er et mareritt å ha med ut og rundt går ofte turer på tider og steder der det er mindre folk og hunder. Slik ser du rett og slett ikke de mest problematiske. Det er sant at flere av vannhundrasene har hatt sine problemer. Lagotto er nok den jeg i hovedsak ville droppet pga. det, jeg har tilogmed hatt en oppdretter som advarte meg mot å skaffe det på den tiden. Med de andre varierer det, men hvis man er nøye med oppdretter så ville jeg ikke vært så bekymret. Jeg er selv veldig tilhenger av puddel, og det er mye bra der ute! Hva er grunnen til at du ikke vurderer f.eks. cocker spaniel? Den er absolutt ikke røytefri, men det vil jeg si også er det eneste som ikke matcher de samme kriteriene som cobberdogen. De har jo også sine helseproblemer, så man må være nøye på linjer, men det er jo en mulighet man ikke har på cobberdogen, og de genene finnes jo der også.
    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...