Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sløv kjøkkensaks fungerer ikke til klipping av bedlington terrier :lol:

så da tenker vi å kjøpe noe på mandag. Hvilken saks bør vi kjøpe? Vi er helt blanke på dette, så hva er det man trenger, forslag til "startpakke" (har shampo)

Guest Yellow
Skrevet

Tenker dere utstillingskondisjon eller bare hverdagsstell?

Til hverdagsstell er det virkelig verken mye eller dyre produkter man trenger.

Selv bruker jeg kun en naturbust-børste kjøpt billig på Vita som blir brukt til den vanlige og daglige gjennombørstingen, en karde som blir brukt til grovere pelsstell, en vanlig og ikke så stor saks beregnet til pels eller hår (kan kjøpes hos frisør også, men blir kanskje ikke noe billigere enn en vanlig på dyrebutikk). Til vask bruker jeg Optima pH hudvask til dyr som shampoo, og en liten teskje kokosolje blandet i med vann istedenfor balsam. Og så kan man ikke bruke vanlig shampoo til ansiktsvask, så jeg bruker rett og slett en uparfymert intimvask til det eller den shampooen i vanlige matbutikker beregnet til helt nyfødte babyer. Vasker ansiktet selv med det samme og det svir ikke noe i øynene.

Skrevet

Til bedliss bør man vel kanskje ha en klippemaskin også? De barberes vel på endel steder.

Vil anta dere kommer ganske langt med noe a la dette http://www.clasohlson.com/no/Wahl-Contour-dyreklippemaskin/31-2148

Ang sakser så kommer dere nok langt på vei med en effileringssaks til overganger: http://hunden.mamutweb.com/Shop/Product/Efileringssaks-ensidig-OKDV-Solingen/05-5910

Og en rett saks: http://hunden.mamutweb.com/Shop/Product/Saks-OKDV-Solingen-75%22-(190-mm)-Rett/05%252E04%252E5907

  • Like 1
Skrevet

Tenker i første omgang hverdagstell. Utstillingsklipp må nok læres hos noen kyndige :)

@Line, ja de barberes og.

Var på butikken i stad, kjøpte de billigste saksene (rundt 200) kr... så får kjøpe litt dyrere saker etterhvert hvis de ikke er gode nok. Kjøpte en til ører og ansikt, samt en effileringssaks. Men da mangler vi forsåvidt den typen her http://hunden.mamutweb.com/Shop/Product/Saks-OKDV-Solingen-75%22-(190-mm)-Rett/05%252E04%252E5907

Men er forsåvidt ansikt som er viktigst, hun begynner å få litt hår foran øynene, også kan vi bruke effileringssaksen til å tynne litt her og der tenker jeg. Blir moro :lol: Når hun får voksenpelsen sin blir det nok besøk hos frisør for opplæring.

Skrevet

Jeg kjøpte en saks fra Smashing (Smashing-Dog på facebook).

Veldig fornøyd.

Ellers har jeg en blåser og en liten klippemaskin til snute og labber fra hundihuset, en større klippemaskin, karde, kloklipper og kam.

Skrevet

Ihvertfall noe som kommer ned til huden. Klipte nettopp ned (skinna) en bedlis, og den var ikke langpelsa, men fyttikatta så flokete. Noe av det verste jeg har sett... Karde og kam kommer man langt med. Saks til formklipp bør gjerne ha litt lengde på bladene for å unngå hakk, men gjerne en kortere en til poter og smådetaljer. Jeg er veldig glad i mine solingensakser (Roseline).

  • Like 1
Skrevet

Hunden skal være barbert på halen og fra kjeven og ned til brystet foran og på ørene, unntatt tufsene som skal klippes med en omvendt V i overgangen til øret og pent avrundet nederst. Den skal være rimelig kortklippet på flankene og kinnene,noe lenger pels på bein, rygg og bryst (for å understreke den elegante buen) og ha en lang pels på hodet som blir gradvis kortere nedover nakken/bakhodet.

Det er viktig å børste gjennom pelsen minst et par ganger i uka for å unngå floker/dreads. Når man først kan bedlingtonklipp, er ikke det hverken vanskeligere eller mer "hårete" enn å klippe den helt ned. Jeg fikk med en skjematisk forklaring da jeg kjøpte Bimbo. Eli har helt sikkert noe sånt. Be om en kopi.

Edit: Skal jeg noen gang ha bedlington igjen, skal jeg ha stellebord!

Skrevet

Ihvertfall noe som kommer ned til huden. Klipte nettopp ned (skinna) en bedlis, og den var ikke langpelsa, men fyttikatta så flokete. Noe av det verste jeg har sett... Karde og kam kommer man langt med. Saks til formklipp bør gjerne ha litt lengde på bladene for å unngå hakk, men gjerne en kortere en til poter og smådetaljer. Jeg er veldig glad i mine solingensakser (Roseline).

Har en slik type (ikke akkurat denne), med bøyde tagger. Oppdretter sa det måtte man ha, siden de skal børstes motsatt vei på ryggen for å få fluff. Den går ned til huden iallefall. Også har vi en kam :)

796103-jpg.jpg

Hunden skal være barbert på halen og fra kjeven og ned til brystet foran og på ørene, unntatt tufsene som skal klippes med en omvendt V i overgangen til øret og pent avrundet nederst. Den skal være rimelig kortklippet på flankene og kinnene,noe lenger pels på bein, rygg og bryst (for å understreke den elegante buen) og ha en lang pels på hodet som blir gradvis kortere nedover nakken/bakhodet.

Det er viktig å børste gjennom pelsen minst et par ganger i uka for å unngå floker/dreads. Når man først kan bedlingtonklipp, er ikke det hverken vanskeligere eller mer "hårete" enn å klippe den helt ned. Jeg fikk med en skjematisk forklaring da jeg kjøpte Bimbo. Eli har helt sikkert noe sånt. Be om en kopi.

Edit: Skal jeg noen gang ha bedlington igjen, skal jeg ha stellebord!

Ja har studert oppskriftene, både til utstillingsklipp og hverdagsklipp (den fikk vi med noen ark på), men fikk ikke med noen tegniger, men har søkt meg opp til noen som ser bra ut på nettet da. Takk for link til video :) Hun blir børstet litt stort sett hver dag, for tilvenningens skyld. Synes hun får floker veldig lett, små "dreads" på føttene kommer bare kort tid etter vi har børstet henne helt igjennom... men har sikkert noe med at hun har badet og vært våt, og rullet seg og herja. Valpepelsen er kanskje mer lettflokete enn voksenpelsen og?

Er det lurt å kjøpe barbermaskin NÅ, og venne henne til det, eller går det an å vente til hun har fått voksenpels, og eier har fått opplæring av en som kan frisering av hund? (jeg har og lyst på opplæring, for overraskende nok synes jeg pelsstell virker artig :lol: det hadde jeg ikke trodd, virkelig).

Hun virker ikke akkurat som den hysteriske typen, så antar at det vil gå helt fint å introdusere henne for sånt senere, men ingen i familien har hatt pelstellhund før, så om det er sånn at man driter seg ut om man ikke venner hunden til det fra starten, så vil vil selvsagt ikke brenne oss på det liksom :P

  • 4 weeks later...
Skrevet

Det er i det minste lurt å venne valpen til å stå stille på et bord og bli stelt. Sett gjerne noens barbermaskin rett i nærheten, så den blir vant til lyden.

Jeg kan ikke bedlington altså, men har vært ganske sur på meg selv for manglende bordtrening av cocker når ho skaper seg som verst :no:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...