Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor gammel er en "gammel hund"?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har begynt å tulle med å kalle min hund for "gamlingen", han er 7,5år og den elste hunden i min omkrets. Han har vært overvektig noen år i sine liv når min mor styrte, så jeg syns faktisk han virker yngre i sin væremåte nå når han er slankere enn for noen år siden.

Folk har lurt på hvor gammel den fine eldre herremannen er siden han var 1 år gammel da :lol: Som valp hadde han hvit snute og bittelite snipp/bliss, når han vokste og ble lysere andre plasser, så ble snuta grå istedenfor hvit. :P

Grå bart. (OBS: Selen er tatt av for å ta bilder, han går aldri i langline å strup på tur! Strupen er kun på for å holde IDtagen :P)

10565002_10152183183090423_4520159868554

1433_45747475422_6001_n.jpg?oh=7c7b055b8

Gurimalla, så flott han har blitt!!! :)

  • Like 1
  • Svar 52
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg har begynt å tulle med å kalle min hund for "gamlingen", han er 7,5år og den elste hunden i min omkrets. Han har vært overvektig noen år i sine liv når min mor styrte, så jeg syns faktisk han virk

Passert 10 år, sånn ca.

Synes alt over 8 begynner å blir gammelt. Har også prøvd å forklare det til pappas 8 år gamle bc, men hun nekter å innse det og er nok den mest valpete hunden jeg kjenner

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg kaller min på 6 år for gammel gubbe iblant, men han er selvfølgelig hverken mentalt eller fysisk noe i nærheten av gammel. Han har bare litt gubbete meninger noen ganger :lol:

Grå snute er ikke noe tegn på gammel for meg. Min 6-åring begynte å bli grå om snuta da han var 2 år :/

Jeg tenker en hund begynner å bli gammel fra den er ca 9 år, men det varierer veldig med rase, hundetype og helse. Av rasene jeg har hatt syns jeg bernern blir gammel tidligere enn tervene, selv om begge er store hunder :) Gammel trenger ikke bety at de er ferdige med livet enda da :)

Sent fra min C6603 via Tapatalk

Skrevet

Ganzie (sheltie) er 11,5 og til tider galere enn unghunden på 1,5 år :lol: Merker lite til alderen på henne, hun er med på alt vi gjør, og vi er slitne lenge før henne :P

Kaller henne gamlemor, men det er fordi hun er eldst av hundene våre, unghunden på 1,5 år kalles fremdeles valpen :P

Men moren hennes var en gammel hund allerede da hun var 6-7, på grunn av leddproblemer og smerter. Da hun døde som 10-åring (sepsis med akutt systemsvikt) var hun en mye eldre hund både i kropp og sjel enn Ganzie er nå.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...