Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Rørlegger'n var ute med Ozzy for meg mens jeg var på jobb i sta. Ozzy hadde gått nedi en veldig bratt skråning, også hadde han hylt til også halta han bortover med beinet ganske rett ut til siden (som om han tissa). Han hadde bært bikkja inn og da halta han fortsatt, men peip ikke eller noe. Oppførte seg stakkarslig men nekta å trå på beinet. Beinet stakk ikke rett ut lenger men hang mere nedover

Jeg kom hjem etterhvert og jeg har dratt og bøyd i beinet og han reagerer ikke. Jeg har kjent på kneskålene og ingenting kjennes rart ut, og som sagt så viser han ikke noe tegn til smerte. Men han nekter å trå på beinet sitt. Løfter jeg opp det andre bakbeinet så balanserer han bare på de to foran. Ikke snakk om at han skal trå på det.

Jeg har såklart studert poten og det er ikke noe innimellom der heller.

Men han har patella luxasjon. Grad 1 vel og merke, så han har aldri vondt pga det men innimellom slenger han ut beinet i et halvt sekund.

Kan det rett og slett være at det har forverret seg, og at han fikk bakbeinet ut av posisjon, men at det ikke gikk tilbake igjen med en gang? Har aldri opplevd dette før, så synes det er litt ekkelt når han tydeligvis har vondt uten at han har vondt.

Noen som har erfaring med høyere grader av PL enn 1?

Guest Jonna
Skrevet

Kneskålen kan ha hoppet ut av posisjon. Om hunden ikke vil trå på foten overhode så hadde jeg dratt til en veterinær

Skrevet

Ettersom at han ikke viser noe tegn til smerte ser jeg det ann til i morgen. Han er pysete av seg og hyler bare jeg lugger han litt, og nå reagerer han ikke uansett hva jeg gjør med beinet. Beinet "henger" normalt nå, ikke rett ut som det gjorde når han var ute.

Guest Klematis
Skrevet

Joda, her fòr dyret ut fra skogen med et hyl, haltet, og var veldig stressa.

Så gikk det en stund, og det gikk over.

Så fortsatte han å hoppe mye rundt på 3 bein, uten andre tegn til smerter. Når jeg da etterhvert fant ut at det var på tide å operere, hadde han grad 2, og det utviklet seg fra grad 1 i.l.a noen måneder.

Skrevet

Hunden er 7 år, hatt grad 1 hele livet. Operasjon er dessverre ikke et alternativ for han her, men dette har heldigvis aldri skjedd før så kan jo være det er en engangs-greie hvis det er PL.

Skrevet

Før yngste frøkna her vart operert for det, kunne ho halte litt på tur. Men om kneskåla ikkje poppa på plass av seg sjølv, så strakk eg ut beinet så det poppa på plass. Så gjekk vi vidare. Og aldri ein lyd når det skjedde, kun vanlig happy-happy bruning.

Men ville tatt ein tur innom veterinæren sidan han nektar og stå på beinet.

Skrevet

Jeg tenker avrevet korsbånd jeg, tryggest å ta seg en tur til vet :) De er utrolig flinke til å skjule smerte så en sjekk er nok lurt.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Dyrlegen fant heller ingenting og synes det var rart. Ozzy spenner beinet mye og hu hadde ikke erfart at en hund som var så halt stramma beinet såpass. Fått en sprøyte med smertestillende og en pose med Rimadyl og ser det ann til Tirsdag kveld. Hu foreslo at det var muskulært, for noe brudd eller PL var det ikke..

Skrevet

Da ville det vel gjort vondt når hu klemte og dro i beinet? Får se hvordan det blir med smertestillende. Håper jo det bare er en strekk eller noe men synes det er rart han ikke viser noe tegn til smerte utenom haltingen.

Skrevet

Bare pass på at med smertestillende så vil han ikke kjenne at han har vondt, så pass på å holde han i ro frem til tirsdag, så han ikke løper på seg verre skade.

Det kan hende han bare har slått seg som vi ofte gjør når vi faller.

Jeg har ofte falt og følt meg helt mørbanket, reist meg opp, haltet litt og etter noen timer så har det gått seg til og man skulle ikke tro at jeg hadde det så vondt for noen timer siden ;)

Skrevet

En strekk trenger ikke å gjøre så fryktelig vondt når man klemmer og beveger, så lenge man ikke gjør akkurat den bevegelsen som gjør vondt. Men det er vell heller ikke uhørt at en litt pysete hund som får vondt blir litt forsiktig etterpå. Men nå er han jo sjekket så jeg ville ikke bekymret meg så mye. Ikke enda ihvertfall. :)

Skrevet

Halter enda, virker ikke som om smertestillende gjør at han slapper av mer i beinet heller. Stakkaren sliter med å bæsje uten å grise siden han står på tre bein og holder seg så lenge han kan. Håper klumpen er bedre i morgen, synes han kan vise tegn til bedring snart.

Skrevet

Var røket korsbånd..

Hadde håpet jeg ikke fikk rett og at han bare hadde slått seg litt :console: Stor klem Ozzy, håper han blir rask og bra igjen hvis dere bare tar tiden til hjelp.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...